Սպասենք Բաքվի և Ռուսաստանի միջև դիվանագիտական սկանդալի
«Եվրասիանեթ» պարբերականն անդրադարձել է Ադրբեջանի կողմից Ռուսաստանի նոր դեսպանի թեկնածությունը մերժելուն ու գրել է, որ այս միջադեպը երկու պետությունների հարաբերությունները կբարդացնի։
Նոյեմբերի 27-ին Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հետ էր կանչել Ադրբեջանում ՌԴ դեսպան Վլադիմիր Դորոխինին, ով այդ պաշտոնը ստանձնել էր 2009թ-ից ի վեր։
Ադրբեջանական լրատվամիջոցները՝ վկայակոչելով Ռուսաստանի ԱԳՆ-ում իրենց աղբյուրներին գրել էին, որ  Ռուսաստանը Դորոխինի փոխարեն առաջարկել է Գեորգի Զուևի թեկնածությունը, սակայն  Ադրբեջանը չի հաստատել նրա թեկնածությունը։
«Տեղեկություններ կան, որ Զուևը հայամետ դիրքորոշում ունի և դրա համար Ադրբեջանն այն չի հաստատել, սակայն Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն հերքեց այդ տեղեկությունը։ Ադրբեջանական մամուլում տեղեկություններ կան, որ Բաքուն նման կեպ փորձում է մեսիջ ուղարկել  Մոսկվային, սակայն անհայտ է  մեսիջի բովանդակությունը»,-գրել է «Եվրասիանեթ»-ը։
Ադրբեջանական մամուլն իր հերթին փորձում է հասկանալ դեսպանի թեկնածությունը մերժելու պատճառը։
«Շատերը կարծում  են, որ Զուևը Բաքու է գալիս հատուկ առաքելությամբ՝ չէ՞ որ հաջորդ տարի Ադրբեջանում նախագահական ընտրություններն են և նա կարող է իր առաքելությունն ունենալ այդ հարցում՝ Ռուսաստանի անմիջական միջամտությամբ։ Դորոխինը  հրաժեշտի մասնավորապես գրել է, որ Ռուսաստանն ու Ադրբեջանը քաղաքական տարբեր շահեր ունեն։ Դորոխինի գաղտնի մեսիջներից կարելի է  հասկանալ, որ Բաքվի և Մոսկվայի հարաբերություններում ամեն ինչ չէ որ հարթ է գնում, նրանց ճանապարհը քարքարոտ է։  Համենայնդեպս, դեսպանի թեկնածությունը մերժելը հազվադեպ երևույթ է»,-գրել են ադրբեջանական ԶԼՄ-ները։

Politics 18:03 01/12/2017 Region
Azerbaijan has rejected Russia's nominee for its new ambassador to Baku, further complicating the difficult ties between the two neighbors, EurasiaNet said in an article published on 30 November.
Russian President Vladimir Putin on November 27 recalled his ambassador to Azerbaijan, Vladimir Dorokhin, who has served in the post since 2009.
Citing their sources from the Russian Foreign Ministry, the Azerbaijani media reported that Russia nominated Giorgi Zuyev as Dorokhin's presumed successor in July. However, Baku has blocked Zuyev's appointment.
“It's not clear why Zuyev – currently the head of the MFA's human resources department – has been blocked. The government-connected news site haqqin.az reported, citing an official from the Russian Foreign Ministry, that it was because of Zuyev's "clearly expressed pro-Armenian position. Azerbaijani sources seem to generally agree that Baku is trying to send a message to Moscow by blocking Zuyev, though it's not clear what exactly that message may be,” EurasiaNet wrote.
The Azerbaijani media in their turn are trying to figure out the reason behind blocking Zuyev’s appointment.
“Many think that Zuyev is coming Baku with a special mission. With the presidential elections scheduled in Azerbaijan next year, he can play his role in that matter through Russia’s direct intervention. In his farewell letter, Dorokhin particularly noted that Russia and Azerbaijan have different political interests. It becomes clear from Dorokhin’s secret messages that the relations between Moscow and Baku are not flawless. Nevertheless, rejecting a nominee for the ambassador is a rare thing,” the Azerbaijani media wrote.