Արման Սաղաթելյանը շնորհակալություն հայտնեց առողջապահության ու կրթության նախարարներին
Կառավարության հետ հարցուպատասխանի ընթացքում ԱԺ պատգամավոր Արման Սաղաթելյանը շնորհակալություն հայտնեց առողջապահության և կրթության նախարարներին՝ դպրոցական պայուսակների քաշի վերաբերյալ իր կողմից բարձրացված հարցին լուծում տալու նպատակով իրականցվող աշխատանքների համար:
«Խոսքս աշակերտների պայուսակների քաշի նորմատիվ ակտի մասին է: Հույս ունեմ, որ կհետևեն քայլեր այդ նորմատիվների պահպանման ուղղությամբ, որպեսզի հասկանանք՝ ինչպես պահպանենք այդ նորմը: Կլինի ուսումնական պրոցեսի վերանայում, դասագրքերի հետ կապված հարցեր: Բազմաթիվ ծնողներ, այդ թվում՝ ես  հետևում ենք այս խնդրի լուծմանն ու սպասում ենք նոր քայլերի այդ ուղղությամբ»,-հավելեց Սաղաթելյանը:
Հիշեցնենք, որ դեռևս անցյալ տարի կառավարության հետ հարցուպատասխանի ժամանակ Սաղաթելյանը պատմել էր, որ կշռել է իր և իր ընկերների երեխաների պայուսակներն ու պարզել է, որ դրանք 5 կիլոգրամից ավելի են կշռում։ Պատգամավորը կառավարության ուշադրությունն էր հրավիրել խնդրի վրա և առաջարկել համատեղ ուժերով լուծել երեխաների առողջությանը սպառնացող խնդիրը։
Որպես խնդիր լուծում՝ Արման Սաղաթելյանն առաջարկել էր անցում կատարել էլեկտրոնային գրքերի ու պլանշետների։
Պատգամավորի ելույթից հետո  Առողջապահության նախարար Լևոն Ալթունյանը հրամանով սահմանվել է հանրակրթական ծրագրեր իրականացնող ուսումնական հաստատություններին ներկայացվող պահանջները: Ըստ փաստաթղթի, դպրոց տարվող դասագրքերի և գրենական պիտույքների հավաքածուի քաշը չպետք է գերազանցի 1-ին, 2-րդ դասարանների սովորողների համար 1,5 կգ, 3-րդ, 4-րդ դասարանների սովորողների համար՝ 2 կգ, 5-6-րդ դասարանների սովորողների համար՝ 2,5 կգ, 7-8-րդ դասարանների սովորողների համար՝ 3,5 կգ, 9-12-րդ դասարանների սովորողների համար՝ 4 կգ:
Որոշումը նաև կարգավորում է հաստատության սանիտարական վիճակին և պահպանմանը ներկայացվող պահանջները, որոնց համաձայն դպրոցները պետք է մաքուր լինեն, ամեն օր պետք է իրականացվի ընթացիկ խոնավ մաքրում, իսկ ամիսը մեկ անգամ կատարվի շենքերի հիմնական մաքրում:

MP Arman Sagahatelyan thanks health, education ministers for measures to settle issue of overweight school bags
Ruling Republican Party of Armenia (RPA) MP Arman Saghatelyan on 7 February thanked the ministers of health and education and science for the measures taken towards settling the issue raised by him regarding the overweight school bags.
“The issue refers to the normative acts on the weight of school bags. I hope that more steps will follow to comply with the standards for us to figure out how to maintain that norm: whether it will be a review of the educational process or issues relating textbooks. Many parents, including me, are also following the settlement process of that issue and are expecting to see more steps to that end,” the lawmaker said at a Q&A session with the parliament.
To remind, during a Q&A session with the Government of Armenia back in 2017, MP Arman Saghatelyan noted that he had weighted the school bags of his and his friends’ children to reveal that they weighed more than 5kg. The MP called the government’s attention to the issue and proposed to jointly resolve the problem threatening schoolchildren’s health.
As a solution, MP Saghatelyan came up with a proposal to move from textbooks to electronic books and tablets.
Following his speech, upon the order of Minster of Health Levon Altunyan, the requirements for educational institutions implementing general education programs have been defined. According to the document, the weight of school textbooks and stationery taken to school must not exceed 1.5 kg for the school children of the 2nd and 3rd grades, 2kg – for the 3rd and 4th graders, 2,5 kg – for the 5th and 6th graders, 3,5 kg – for the 7th and 8th graders and 4kg – for the schoolchildren from 9th to 12th grades.
The decision also defines the requirements for the sanitary status of schools and its maintenance, according to which schools must be clean, with cleaning works to be carried out on a daily basis and a basic cleaning of a school building once per month.