16:27 06/09/2018 Տարածաշրջան
Թուրքական «Belge» հրատարակչության հիմնադիր-տնօրեն, «Özgür Gündem» լրատվամիջոցի սյունակագիր հայտնի իրավապաշտպան, մտավորական Ռագըփ Զարաքօլուն Թուրքիայի իշխանությունների կողմից ներառվել հետախուզման մեջ գտնվող առավել վտանգավոր հանցագործների ցանկում՝ «կարմիր ցուցակում»։
«Էրմենիհաբեր»-ի փոխանցմամբ, այս որոշումը կայացվել է Զարաքօլուի՝ 7 տարի առաջ ունեցած ելույթի պատճառով հարուցված  քրեական գործի շրջանակներում: Նա մեղադրվում է ահաբեկչական կազմակերպությանը սատարելու մեջ:
Թուրքիան  պահանջել է արտահանձնել ներկայումս Շվեդիայում բնակվող մտավորականին:
Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող և դատապարտող Զարաքօլուն 2011թ. հոկտեմբերին կալանավորվել է վերոնշյալ մեղադրանքով, սակայն 2012-ի ապրիլին  ազատ  է արձակվել։  Իսկ 2013թ.-ին նա տեղափոխվել է Շվեդիա:
Թեմայի շուրջ Զարաքօլուն թուրքական «Evrensel» պարբերականին հղած նամակում, ասել է.
«Ըստ էության որոշ մարդկանց նորից անհանգստացրել են իմ հոդվածները, ինչպես նաև այն, որ ես շարունակում եմ աջակցել մարդու իրավունքների պաշտպանությանը, խոսքի ազատությանը ու պաշտպանում եմ խաղաղությունը։ Թող անհանգստնան։ Իսկ մենք շարունակում ենք մեր ճանապարհը»։
Թուրք հրատարակիչ, մարդու իրավունքների պաշտպան Ռագըփ Զարաքոլուն 2011-ին Հայաստանի Ազգային գրադարանի կողմից պարգևատրվել է Հակոբ Մեղապարտի անվան մեդալով` որպես հրատարակչական մեծ գործունեություն ծավալող անձ, ով նաև տասնյակ գրքեր է նվիրել Ազգային գրադարանին:

Politics 19:46 06/09/2018 World
A Turkish court has decided to seek an Interpol Red Notice for Ragıp Zarakolu, a publisher, writer and one of the few Turkish intellectuals, who had recognized the historical fact of the Armenian Genocide, Ermenihaber reported, citing local sources.
The decision for an Interpol Red Notice and extradition to Turkey on terrorism charges was made by a high criminal court in İstanbul six years after Zarakolu’s release from prison, the source said.
As noted, in 2011, a case was launched against the publisher on charges of aiding and abetting a terrorist organization due to a speech he made at the Politics Academy of the now-defunct pro-Kurdish Peace and Democracy Party (BDP). He was arrested in October 2011 and released pending trial in April 2012.
Zarakolu, who has been living in Switzerland since 2013, called Turkey’s arrest warrant “harassment.” “Apparently, some were disturbed as I have continued to advocate human rights, minority rights, and the freedom of speech, supported peace, and expressed my opinions,” Ahvalnews quoted Zarakolu as saying.
To add, Zarakolu is a well-known political activist who has been fighting for freedom of expression in Turkey for over 30 years, publishing books on issues such as minority and human rights. In 2011, Zarakolu was awarded with Hakob Meghapart medal by the State Library of Armenia for his professional activity and the books and materials donated to the Library.