Մշակույթ 20:02 19/09/2018 Հայաստան
Հռոմի օպերային թատրոնում կայացել է Արամ Խաչատրյանի 115 և Երևանի 2800-ամյակներին նվիրված համերգ։ Երեկոյի ընթացքում Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանի ղեկավարությամբ հնչել են Կոմիտասի, Արամ Խաչատրյանի, Էդգար Հովհաննիսյանի ստեղծագործությունները։
Համերգից առաջ հանդիսատեսին իր խոսքն է ուղղել Իտալիայում Հայաստանի դեսպան Վիկտորյա Բաղդասարյանը։ Նա կարևորել է հայ-իտալական հարաբերությունները,  դրանց կայուն զարգացումը, մշակութային կապերը։ Երեկոն մեկնարկել է Հայաստանի և Իտալիայի օրհներգներով։
Համերգին ներկա են եղել Իտալիայում դիվանագիտական կորպուսի ներկայացուցիչներ, բարձրաստիճան պաշտոնյաներ։
Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբից հայտնում են, որ ջութակահար Հայկ Կազազյանը կատարել է Խաչատրյանի Ջութակի կոնցերտի առաջին մասը, իսկ դուդուկահար Կամո Սեյրանյանը՝ «Սարերի հովին մեռնեմ» և «Վաղարշապատի պար» հայկական ժողովրդական ստեղծագործությունները։ Հայկ Կազազյանն ու Կամո Սեյրանյանն անակնկալ էին պատրաստել ունկնդրի համար՝ երաժիշտները դուետով նվագեցին Կոմիտասի «Կռունկը», որը մեծի տպավորություն է թողել ներկաների վրա, ինչի վկայությունն է եղել անդադար ծափահարությունները։
Համերգը եզրափակվել է Խաչատրյանի «Լեզգինկայով»  և «Սուսերով պարով»։ Հռոմի օպերայի լեփ-լեցուն դահլիճը, տպավորված հայկական երաժշտությամբ, չէր հեռանում՝ դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանին բազմիցս հրավիրելով բեմ՝ խնդրելով ներկայացնել նորանոր ստեղծագործություններ։

Society 20:41 19/09/2018 World
The Armenian State Symphony Orchestra led by artistic director and chief conductor Sergey Smbatyan performed a concert at Teatro dell’Opera in Rome. As Panorama.am leant from the Orchestra press service, the event was dedicated to 2800th anniversary of Yerevan and the 115th birthday anniversary of acclaimed Armenian composer and conductor Aram Khachatourian.
Works by Armenian composers Komitas, Aram Khachatourian, Edgar Hovhannisyan and others were performed during the event, that was attended by members of diplomatic corps, officials, representatives of art and culture sector.
In the beginning of the concert Armenian Ambassador to Italy Viktoria Baghdasaryan addressed welcome remarks, highlighting the Armenian-Italian relations, and cultural ties.
According to the source, the Rome Opera House was impressed with the evening of Armenian music and conductor Smbatyan met a warm reception in the end, returning to the stage for several times on the public request to perform new works.