Մշակույթ 15:52 15/10/2018 Հայաստան
Երևանյան 12-րդ միջազգային երաժշտական փառատոնի շրջանակում Արամ Խաչատրյան համերգասրահում հոկտեմբերի 19-ին կայանալու է բարեգործական համերգ՝ նվիրված կրծքագեղձի քաղցկեղի դեմ պայքարին: Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի ֆեյսբուքյան էջից տեղեկանում ենք, որ համերգին նվագախմբի հետ ելույթ են ունենալու մենակատարներ՝ բելգիացի ջութակահար Բորիս Բելկինը, ալտահար Դավիթ Աբրահամյանը (Իսպանիա), դաշնակահար Արմեն Բաբախանյանը։ Համերգը ղեկավարելու է դիրիժոր Էդուարդ Թոփչյանը։
Ծրագրում` Մոցարտ՝ Սիմֆոնիա-կոնցերտ ջութակի, ալտի և նվագախմբի համար, Լիստ՝ Դաշնամուրի կոնցերտ թիվ 2, Բրուխ՝ Շոտլանդական ֆանտազիա ջութակի և նվագախմբի համար։
Բորիս Բելկինը ջութակ սկսել է նվագել 6 տարեկանից: Նրա բեմելը նվագախմբի ընկերակցությամբ տեղի է ունեցել 7 տարեկանում՝ Կիրիլ Կոնդրաշինի ղեկավարությամբ: Ուսումը ստացել է Մոսկվայի Կենտրոնական երաժշտական դպրոցում (պրոֆեսորներ՝ Յանկելևիչ և Անդիրևսկի): Ուսման տարիներին ելույթներ է ունեցել ԽՍՀՄ հանրապետությունների առաջատար նվագախմբերի հետ: 1973-ին արժանացել է Համամիութենական մրցույթի Առաջին մրցանակին:
Բորիս Բոլկինը հանդես է եկել մի շարք հեռուստածրագրերում, այդ թվում՝ Սիբիլիուսի մասին կենսագրական ֆիլմում, որտեղ նա Orchestra of the Swedish Radio-ի և դիրիժոր Վ.Աշկենազիի հետ համատեղ կատարել է Սիբիլիուսի Ջութակի կոնցերտը, Չայկովսկու կոնցերտը, Լ.Բերնսթայնի հետ՝ Չայկովսկու կոնցերտը, Ռավելի «Գնչուհին», Բ.Հայթինկի հետ՝ Մոցարտի և Պագանինիի թիվ 1 կոնցերտները և այլ ելույթներ:
1987-ից Բ.Բելկինը վարպետության դասեր է անցկացնում Սիենայի Accademia Musicale Chigiana-ում:
Վերջին տարնիերին կայացել են Բ.Բելկինի ելույթները Սանկտ Պետերբուրգի ֆիլհարմոնիկի հետ Ճապոնիայում: 2019-2020-ին ծրագրված են նրա հյուրախաղերը Մոսկվայի Ֆիլհարմոնիկի հետ՝ Եվրոպայում և Սանկտ Պետերբուրգի ֆիլհարմոնիկի հետ՝ Հարավային Ամերիկայում:

Culture 16:38 15/10/2018 Armenia
Yerevan’s Aram Khachaturian Concert Hall is hosting a concert dedicated to the fight against breast cancer on 19 October on the sidelines of the 12th Yerevan International Music Festival.
Famous soloists Boris Belkin (violin, Belgium), David Abrahamyan (viola, Spain) and Armen Babakhanyan (piano, Armenia) will share the stage with the Armenian National Philharmonic Orchestra at the concert to be conducted by Eduard Topchjan, the orchestra said on Facebook.
The concert program features Sinfonia Concertante for Violin, Viola and Orchestra by Mozart, Piano Concerto No. 2 by Liszt, and Bruch’s Scottish Fantasy.
Boris Belkin began playing the violin at the age of six and made his first public appearance with the great conductor Kyrill Kondrashin when he was seven. He studied at the Central Music School of the Moscow Conservatory with professors Yankeievitz, Glezarova and Andrievsky. While still a student he played all over the Soviet Union as a soloist with leading national orchestras, and in 1973 won first prize at the Soviet National competition for Violinists.
Boris Belkin has appeared in many TV programs, including in a biographical film on the life of Jean Sibelius, in which he performs the Sibelius Violin Concerto with the Orchestra of the Swedish Radio and Ashkenazy, the Tchaikovsky Concerto with Bernstein and the New York Philharmonic, Ravel’s Tzigane with Bernstein and the Orchestre National de France, and Mozart and the Concerto No. 1 by Paganini with Haitink and the Royal Concertgebouw Orchestra.
Since 1987 Boris Belkin has offered master classes at the Accademia Musicale Chigiana of Siena.
In recent years, he has appeared with the Saint Petersburg Philharmonic conducted by Temirkanov, touring in Japan. In 2019-2020 seasons he will be in Europe again with the Moscow Philharmonic and in South America with the St. Petersbourg Philharmonic.