Մշակույթ 20:02 05/11/2018 Հայաստան
Թուրքիայի Ստամբուլ քաղաքի Ֆաթիհ շրջանում գտնվող պատմական հայկական Խորենյան տարրական դպրոցի շենքը կարող է վերանորոգվել։ Այս մասին ռտեղեկանում ենք Էրմենիհաբերից։
Ֆաթիհի Սուրբ Հրեշտակապետաց հայկական եկեղեցուն կից 1821թ․ բացված տարրական դպրոցի շենքն արդեն քառորդ դար է՝ անմխիթար վիճակում է։ Քարե շինության պատերը ճաքճքել են, ներսը աղբանոցի է վերածվել։ Կառույցը ներկայումս անտունների ապաստանն է դարձել։
Պատմական կառույցի վերականգնման նպատակով հաուկ նախագիծ է մշակվել, սակայն այն արդեն չորս տարի պատասխանի է սպասում։ Նախագծի հաստատման դեպքում պատմական հայկական դպրոցը կվերածվի հյուրանոցի։
Ստամբուլի Բալաթ թաղամասում գտնվող Սուրբ Հրեշտակապետաց եկեղեցուն կից Խորենյան դպրոցի և գերեզմանոցի հիմանդրամի երկրորդ նախագահ Արամ Կուրանը տեղեկացրել է, որ դպրոցի շենքը 18 տարի ժամկետով վարձակալության է տրվել մի մասնավոր ընկերության։
Նրա խոսքով՝ այդ ընկերությունը մտադիր է շենքը վերանորոգել և հյուրանոցի վերածել։ Սակայն համապատասխան նախագիծը արդեն չորրորդ տարին է՝ սպասում է հաստատման։ Կուրանի կարծիքով, եթե նախագիծը կյանքի կոչվի, դա շահութաբեր կլինի թե՛ Թուրքիայի տնտեսության համար, և թե՛  հայկական հիմնադրամի համար։

Culture 11:35 06/11/2018 Armenia
The building of the school that opened in 1821 close to the Armenian Surp Hreshdagabed Church has been in a poor condition for a quarter of century. The stone walls of the building are cracked, with a huge pile of waste dumped inside. The school serves as home to homeless people.
There is clear-cut project on restoring the building pending a reply for four years. If the project is confirmed, the historic Armenian school will be rebuilt into a hotel.
Aram Kuran, the second president of the Khorenian School and Cemetery Foundation of the Armenian Surp Hreshdagabed Church, says the building has been handed to a private company for rental for 18 years to rebuild it into a hotel, adding if the project is implemented, it will benefit both the Turkish economy and the Armenian foundation.