Մշակույթ 13:13 20/12/2018 Հայաստան
Չայկովսկու անվան համերգասրահում (Մոսկվա) կկայանա Մոսկվայի պետական ակադեմիական սիմֆոնիկ նվագախմբի համերգը, որը կղեկավարի Հայաստանի Ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր՝  Էդուարդ Թոփչյանը:
ֆիլհարմոնիկ նվագախմբից հայտնում են, որ համերգին կհնչեն ուշ ռոմանտիզմի երկու հսկաների՝ Էկտոր Բեռլիոզի «Ֆանտաստիկական սիմֆոնիան» և Ֆերենց Լիստի Դաշնամուրի թիվ 1 կոնցերտը, որը կկատարի Չայկովսկու մրցույթի 3-րդ մրցանակակիր (2015)՝ Սերգեյ Ռեդկինը:
Համերգը կկայանա վաղը: Այս համերգը մաեստրո Թոփչյանի առաջին համագործակցությունն է Մոսկվայի պետական ակադեմիական սիմֆոնիկ նվագախմբի հետ, որի գեղարվեստական ղեկավարն ու գլխավոր դիրիժորն է հանրահայտ  Պավել Կոգանը:
Էդուարդ Թոփչյանը բազմիցս հանդես է եկել համերգներով Ռուսաստանում՝ ղեկավարելով ռուսական տարբեր հեղինակավոր նվագախմբեր, որոնց թվում են Ռուսաստանի ազգային նվագախումբը՝ գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Միխայիլ Պլետնյով և Ռուսաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախումբը՝ գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Վլադիմիր Սպիվակով:

Culture 13:42 20/12/2018 Armenia
The artistic director and principal conductor of the Armenian National Philharmonic Orchestra, Eduard Topchjan will conduct a concert to be performed by the Moscow State Symphony Orchestra and leading Russian pianist Sergey Redkin.
The event is scheduled for Friday, 21 December at Moscow’s Tchaikovsky Concert Hall, the philharmonic orchestra told Panorama.am.
The concert program features Symphonie fantastique by Hector Berlioz and Piano Concerto No. 1 by Franz Liszt.
This is the first cooperation between the Armenian conductor and the Moscow State Symphony Orchestra led by renowned musician Pavel Kogan.
Topchjan has held numerous concert tours in Moscow, conducting various popular Russian orchestras, including the Russian National Orchestra and the Russian National Philharmonic Orchestra.