Մշակույթ 08:56 26/09/2019 Հայաստան
Ժամը 10:30-ին Ամենայն հայոց կաթողիկոս Գարեգին Բ-ն, Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարը ու մի խումբ մտավորականներ կայցելեն Կոմիտասի շիրմին: Պանթեոնում հոգեհանգստյան կարգ կանցկացվի, որից հետո Ամենայն հայոց կաթողիկոսը կհյուրընկալվի Կոմիտասի թանգարանում:
Երեկոյան 18:30-ին Ալ. Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնում  համերգով կմեկնարկի Կոմիտաս միջազգային գիտաժողով-փառատոնը, ելույթ կունենան  Հայաստանի ազգային ակադեմիական երգչախումբը, Կարինե Բաբաջանյանը (սոպրանո, Գերմանիա), «ԳԵՂԱՐԴ» երգեցիկ խումբը, Շտեֆան Ֆինկեն (տենոր, Գերմանիա), Երևանի պետական կամերային երգչախումբը, Լուկա Բրունոն (բարիտոն, Իտալիա), «ՀՈՎԵՐ» պետական կամերային երգչախումբը, Տակահիրո Ակիբան (դաշնամուր, Ճապոնիա) և Հայաստանի պետական կամերային երգչախումբը:
Կոմիտասի 150- ամյակին նվիրված փառատոնի մի քանի համերգներ տեղի կունենան նաև Արցախում՝ Ստեփանակերտում, Շուշիում և Գանձասարում: Այս տարի գիտաժողով–փառատոնի շրջանակներում նախատեսվում են իրականացնել միջոցառումներ նաև Գերմանիայում։ «Կոմիտաս» միջազգային գիտաժողով-փառատոնի հիմնական նպատակներից մեկը Վարդապետի ժառանգության միջոցով հայ երաժշտական մշակույթի հանրահռչակումն է եվրոպական մշակութային տարածքում և XIX դարավերջի ու XX դարասկզբի եվրոպական մշակույթի տարածումը հայկական միջավայրում:
ԿԳՄՍ նախարարության հաղորդմամբ, Կոմիտաս Վարդապետի ծննդյան 150-ամյակի հոբելյանական տարվա շրջանակում իրականացվող բազմաթիվ միջոցառումների առանցքում` սեպտեմբերի 28-ին, ժամը 17:00-ին, Գյումրու «Սև բերդում» տեղի կունենա Վարդապետի հոբելյանին նվիրված գալա համերգ: Հոբելյանական համերգի ընթացքում կներկայացվի Կոմիտասի արվեստը` նրա թողած ժառանգությունը: Գալա համերգին մասնակցում են` Հայաստանի պետական կամերային նվագախումբը /գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր` ՀՀ վաստակավոր արտիստ Վահան Մարտիրոսյան/, Հայաստանի պետական կամերային երգչախումբը /գեղարվեստական ղեկավար և դիրիժոր` ՀՀ արվեստի վաստակավոր գործիչ Ռոբերտ Մլքեյան/, Հայաստանի պետական կամերային երգչախմբի մեներգչուհի` Սոֆյա Սայադյանը, Հայ հոգևոր երաժշտության կենտրոնի «Գեղարդ» երգեցիկ խումբը /գեղարվեստական ղեկավար ՀՀ արվեստի վաստակավոր գործիչ Մհեր Նավոյան, խմբավար՝ Անահիտ Պապայան/, «Տիրամայր Հայաստանի» երգչախումբը /գեղարվեստական  ղեկավար և դիրիժոր` ՀՀ արվեստի վաստակավոր գործիչ Ռոբերտ Մլքեյան/, Կոմիտասի անվան ազգային քառյակ /տնօրեն` Սամվել Մեսրոպյան/, ՀՀ վաստակավոր արտիստներ Ինգա և Անուշ Արշակյաններ, երգիչ և կոմպոզիտոր՝ Վահան Արծրունին, Նորայր Քարտաշյանը և «Մենուա» նվագախումբը:
1869 թվականի սեպտեմբերի 26-ին Անատոլիայի (Թուրքիա) Կուտինա (Քյոթահիա) քաղաքում ծնվել է Սողոմոն Գևորգի Սողոմոնյանը՝ Կոմիտասը:  Նրա հայրը՝ Գևորգ Սողոմոնյանը, կոշկակար էր. միևնույն ժամանակ նա երգեր էր հորինում և օժտված էր գեղեցիկ ձայնով։ Երաժշտական վառ ունակություններով աչքի էր ընկնում նաև կոմպոզիտորի մայրը՝ Թագուհին, որը գորգագործուհի էր։ Անուրախ ու զրկանքներով լի էր Կոմիտասի մանկությունը։ Նա կորցրեց մորը, երբ չկար նույնիսկ մեկ տարեկան։ Հոր զբաղվածության պատճառով երեխայի խնամքն իր վրա վերցրեց տատը։ Յոթ տարեկանում Կոմիտասն ընդունվեց տեղի չորսդասյան դպրոցը, որն ավարտելուց հետո հայրը նրան ուղարկեց Բրուսա՝ ուսումը շարունակելու։ Վերջինս Կոմիտասին չհաջողվեց, և չորս ամիս անց նա տուն դարձավ բոլորովին որբացած. վախճանվել էր հայրը:
1893-ին նա ավարտում է ճեմարանը, ապա նրան շնորհվում է աբեղայի աստիճան և տրվում 7-րդ դարի նշանավոր բանաստեղծ, շարականների հեղինակ Կոմիտաս կաթողիկոսի անունը։ Ճեմարանում Կոմիտասը նշանակվում է երաժշտության ուսուցիչ։ Մանկավարժությանը զուգընթաց Կոմիտասը ստեղծում է երգչախումբ, ժողովրդական գործիքների նվագախումբ, մշակում ժողովրդական երգեր, գրում իր առաջին ուսումնասիրությունները հայ եկեղեցական երաժշտության մասին։ 1895 թվականին Կոմիտասն օծվում է վարդապետի հոգևոր աստիճանով: Նույն թվականի աշնանը նա մեկնում է Թիֆլիս՝ երաժշտական ուսումնարանում սովորելու: Սակայն, հանդիպելով Պետերբուրգի կոնսերվատորիայում կրթություն ստացած կոմպոզիտոր Մակար Եկմալյանին՝ փոխում է իր մտադրությունը և վերջինիս մոտ ուսումնասիրում ու յուրացնում հարմոնիայի դասընթացը: Այս պարապմունքները եվրոպական երաժշտական տեխնիկային տիրապետելու յուրատեսակ նախերգանք և ամուր հիմք հանդիսացան:
Կոմիտասի կյանքի հետագա իրադարձությունները կապված են Եվրոպայի խոշոր երաժշտական կենտրոնի՝ Բեռլինի հետ, ուր նա մեկնեց ուսանելու՝ կաթողիկոսի բարեխոսությամբ՝ թոշակ ստանալով հայ խոշոր նավթարդյունաբերող Ալեքսանդր Մանթաշյանից: Կոմիտասն ընդունվում է պրոֆեսոր Ռիխարդ Շմիդտի մասնավոր կոնսերվատորիան: Վերջինիս պարապմունքներին զուգընթաց կոմպոզիտորն հաճախում է Բեռլինի Կայսերական համալսարանի փիլիսոփայության, գեղագիտության, ընդհանուր և երաժշտության պատմության դասախոսություններին: Ուսումնառության տարիներին Կոմիտասն հնարավորություն ունեցավ «շփվել» եվրոպական երաժշտության հետ՝ ավելի հարստացնելով գիտելիքների իր պաշարը, զբաղվել երաժշտա-քննադական գործունեությամբ:
1899 թ. սեպտեմբերին Կոմիտասը վերադառնում է Էջմիածին և իսկույն ձեռնամուխ լինում իր երաժշտական գործունեությանը: Կարճ ժամանակում Կոմիտասն արմատականորեն փոխում է երաժշտության ուսուցման դրվածքը ճեմարանում, ստեղծում է ոչ մեծ նվագախումբ, բարձր վարպետության հասցնում երգչախմբի կատարողական մակարդակը: Նա շրջում է Հայաստանի շատ վայրեր՝ գրի առնելով հազարավոր հայկական, քրդական, պարսկական եւ թուրքական ժողովրդական մեղեդիներ, կատարում երգերի մշակումներ: Լրջորեն զբաղվում է նաև գիտա-հետազոտական աշխատանքով. ուսումնասիրում է հայ ժողովրդական և հոգևոր մեղեդիները, աշխատում հայկական խազերի վերծանման վրա, ձայնեղանակների տեսությամբ:Կոմիտասն աշխարհի տարբեր երկրներում հանդես է գալիս որպես հայ երաժշտության կատարող և պրոպագանդիստ: Կոմպոզիտորը սկսում է խորհել նաև երաժշտական խոշոր, մոնումենտալ ձևերի մասին:
Կոմպոզիտորի աշխարհայացքի նմանօրինակ հիմքերը պետք է հանգեցնեին եկեղեցու և Կոմիտասի միջև անխուսափելի կոնֆլիկտի: Աստիճանաբար, եկեղեցու նոր ղեկավարների անտարբերությունը, վանական միաբանության հետադեմ խավի թշնամական վերաբերմունքը, բամբասանքներն ու զրպարտանքն ավելի մեծացան և թունավորեցին կոմպոզիտորի կյանքը, մի մարդու, որը ժամանակակիցների տպավորության մեջ գամվել է, որպես բացարձակապես աշխարհիկ անձնավորություն: Կոնֆլիկտն այնքան է խորանում, որ Կոմիտասը մի աղերսագին գրավոր դիմում է հղում կաթողիկոսին՝ թախանձելով իրեն ազատ արձակել, թույլ տալ հանգիստ ապրել և ստեղծագործել։ Այս դիմումն անհետևանք է մնում, և սկսվում է ավելի անսքող հալածանք Կոմիտասի նկատմամբ:
1910 թ-ին Կոմիտասը թողնում է Էջմիածինը ու մեկնում Կ.Պոլիս: Նա կարծում էր, թե Պոլսում կարող էր գտնել այնպիսի միջավայր, որը կհասկանար իրեն, կպաշտպաներ եւ կխրախուսեր իր գործունեությունը, այստեղ նա կկարողանար իրականացնել իր իղձերը: Նրա բոլոր նվիրական մտահղացումներն հանդիպում են տիրող իշխանությունների անտարբերությանն ու խորտակվում: Պոլսում Կոմիտասը կազմակերպեց երեք հարյուր հոգանոց խառը երգչախումբ՝ անվանելով այն «Գուսան»: Վերջինս մեծ ժողովրդականություն վայելեց բնակչության լայն շրջաններում: Նրա համերգային ծրագրերում հիմնականում տեղ էին գտնում հայ ժողովրդական երգերը:
Կոմիտասն հաճախ իր ժամանակն անց էր կացնում ուղևորությունների մեջ՝ հանդես գալով զեկուցումներով ու դասախոսություններով, իր կազմակերպած համերգներում ելույթ ունենալով որպես մեներգիչ ու խմբավար:
Կոմիտասն առանձնահատուկ ուշադրություն է դարձնում հոգևոր գործերի ստեղծմանը։ Այս բնագավառում նրա գլուխգործոցը «Պատարագն» է՝ գրված արական երգչախմբի համար։
Կոմպոզիտորը կարևոր նշանակություն է տալիս նաև երաժշտագիտական գործունեությանը։
Առաջին համաշխարհային պատերազմի տարիներին երիտթուրքերի կառավարությունը սկսեց իրագործել հայ ժողովրդի մի հատվածի դաժան և անմարդկային բնաջնջման իր հրեշավոր ծրագիրը։ 1915 թվականի ապրիլին մի շարք նշանավոր հայ գրողների, հրապարակախոսների, բժիշկների, իրավաբանների հետ մեկտեղ ձերբակալվեց նաև Կոմիտասը։
Խոշտանգումներով ուղեկցվող բանտարկությունից հետո նա աքսորվեց Անատոլիայի խորքերը, ականատես դարձավ հայ ժողովրդի անգութ բնաջնջմանը։ Ու թեև ազդեցիկ անձանց միջնորդությամբ Կոմիտասը վերադարձավ Պոլիս, բայց վերապրած սարսափներն անջնջելի հետք թողեցին նրա հոգեկան աշխարհի վրա։ Կոմիտասն առանձնացավ արտաքին աշխարհից, փակվեց միայն իր մռայլ ու ծանր խոհերի մեջ՝ ընկճված եւ մելամաղձոտ։ 1916 թվականին կոմպոզիտորի առողջական վիճակն է՛լ ավելի վատթարացավ, և նրան տեղափոխեցին հոգեբուժարան։ Սակայն ապաքինման ոչ մի հույս չկար։ Բժշկությունն անզոր էր փոխելու հիվանդության ընթացքը։
Հայ երաժշտության հանճարն իր վերջին ապաստանը գտավ Փարիզի Վիլ-Ժուիֆ արվարձանի հիվանդանոցում՝ անցկացնելով այնտեղ գրեթե քսան տարի։Իրականում Կոմիտաս Վարդապետի հիվանդության վերաբերյալ կան բազմաթիվ վարկածներ։ Մինչ օրս նրա հիվանդությունն ու մահվան ստույգ պատճառը մնում է անհայտ։ Վերջինս անսպառ նյութ է հանդիսանում գիտական և պատմական ուսումնասիրությունների, քննարկումների համար։
1935 թվականի հոկտեմբերի 22-ին ընդհատվել է մեծն Կոմիտասի կյանքը։ 1936 թվականի գարնանը նրա աճյունը տեղափոխվեց Հայաստան և հողին հանձնվեց Երևանում՝ մշակույթի գործիչների պանթեոնում։

Culture 12:31 26/09/2019 Armenia
Today, September 26, marks the 150th birth anniversary of prominent Armenian composer, priest, choir leader, singer, music ethnologist, music pedagogue and musicologist Komitas Vardapet. A series of events are organized in the country to celebrate Komitas’ anniversary.
The Komitas International Conference-Festival is set to kick off on the composer’s birthday with a concert at the Yerevan Operate Theater at 6:30pm, in participation of the National Academic Choir of Armenia, Karine Babajanyan (soprano), the Geghard Vocal Ensemble, Stefan Vinke (tenor), the Yerevan State Chamber Choir, Luca Bruno (baritone), the Hover State Chamber Choir, Takahiro Akiba (piano) and the National Chamber Choir of Armenia.
Artsakh’s Stepanakert, Shushi and Gandzasar will also host a number of concerts celebrating Komotas’ 150th anniversary. This year, events organized as part of the conference-festival will also take place in Germany, the Armenian Ministry of Education, Science, Culture and Sport reported.
Komitas was born Soghomon Soghomonyan on 26 September 1869 in Anatolia, Turkey, in the town of Koutina (Ketaia).
His father, Gevorg Soghomonyan was a shoemaker but he also composed songs and had a beautiful voice. The composer’s mother – Taguhi - was also singled out for her vivid musical abilities; she was a carpet weaver.
Komitas’s childhood was joyless and full of deprivations. He lost his mother when he was less than one year old, and because his father was too busy, his grandmother took care of him. At age 7 Komitas entered the local elementary school. As soon as he finished school his father sent him to Broosa to continue his education. However, he failed and 4 months later he came home having ultimately become an orphan: his father passed away and Soghomon was only 11 years old…
“He was a frail, weak, pale boy, always thoughtful and kind. He was dressed poorly,” one of his classmates recalled about Komitas.
Soghomon was often seen sleeping on the cold stones of the laundry room.
He could sing perfectly, and no wonder in Koutina he was nicknamed “a little vagrant singer.”
For his delightful voice Soghomonyan was also indebted to an event that fundamentally changed the entire course of his life.
In 1881 the priest of Koutina, G. Dertsakyan, had to leave for Etchmiadzin to be ordained a bishop. At the request of the Catholicos he brought the gifted orphan boy with him to study at the Etchmiadzin Church Seminary. Twelve-year old Soghomon was selected out of the other 20 orphans to study at the Seminary. As it was forbidden to speak Armenian at that time the boy spoke Turkish and when being greeted by the Catholicos Gevorg IV, he replied, “I don’t speak Armenian, if you wish I will sing.” Then with his fine soprano voice he sang an Armenian sharakan (a church hymn) without understanding the words. Due to his exclusive aptitude Soghomon overcame all the obstacles in a very short time and perfectly learned Armenian.
In 1890 Soghomon was ordained a monk.
In 1893 he finished studying at the seminary, then he was ordained a “Vardapet” (priest) and acquired his new name “Komitas” - the name of the outstanding poet of VII century, the author of sharakans. At the seminary Komitas was assigned to teach music.
Along with teaching, Komitas organized a choir, an orchestra of folk instruments, and treated folk songs; he made the first researches in the field of Armenian Church music.
In 1895 Komitas was ordained an archimandrite. In the autumn of the same year he left for Tiflis to study at the musical college. However, when he met the composer Makar Yekmalyan, who had received his education at the conservatory of Petersburg, he changed his mind and started studying a course on harmony by that composer. These studies became the original forerunner and the firm basis for gaining the European technique of composition.
The further events of Komitas’s life had to do with the large music center in Europe – Berlin, where he went to study under the protection of the Catholicos, being financed by the largest Armenian oil magnate Alexander Mantashyan.
Komitas entered the private conservatory of Professor Richard Schmidt. Within the conservatory Komitas took private classes on singing, elaborating his beautiful voice, fine baritone. Simultaneously with these classes, he also attended the lectures on Philosophy, Esthetics, General History and History of Music. During these academic years he had an opportunity to “communicate” with European music, continually enriching the supply of knowledge, and engaging in musical criticism. Upon the invitation of the International Music Association he held lectures devoted to the Armenian church and contemporary music in comparison with Turkish, Arabic and Kurdish music.
In September 1899 Komitas returned to Etchmiadzin and started his musical activity right away. In a short period he radically changed the system of teaching music in the seminary, organized a small orchestra and perfected the performance level of the choir.
He visited various regions of Armenia treating and putting down thousands of Armenian, Kurdish, Persian and Turkish songs.
He started serious scientific research work, studied Armenian folk and church melodies and worked on the decipherment of Armenian khazzes and on the theory of voices. In various countries of the world Komitas appeared as a performer and propagandist of Armenian music.
The composer began thinking over big, monumental musical forms. He had in mind to create the musical epic “Sasna tsrer” and continued working on the opera “Anush,” which he started back in 1904.
Komitas focused on the themes concerning folk music and revealed the content of folk songs. No doubt, such world outlook had to result in an inescapable conflict between Komitas and the Church. Gradually the indifference of new leaders, negative attitude of the backward group of the church figures, gossip and slander increased so much that it poisoned the life of the composer: the man who remained in the imagination of the contemporaries as an absolutely worldly man.
The conflict turned so tense that Komitas sent a letter to the Catholicos begging him to release him and let him create and live quietly. This request remained unanswered, and the persecution of Komitas became more obvious.
In 1910 Komitas left Etchmiadzin and went to Constantinople. There he expected to find the environment that would understand him, protect him, and encourage his activity; and here he would be able to fulfill his dreams. Komitas wanted to establish a National Conservatory with which he connected the further destiny of his people’s music. But the composer failed to accomplish this plan (as well as many others). His inspired ideas were only faced with the cold indifference of the local authorities.
In Constantinople Komitas organized a mixed choir of 300 men and called it “Gousan.” It was very popular. Armenian folk songs constituted most of its concerto program.
Komitas would often spend his time touring, giving presentations and lectures; he also acted as a soloist and conductor. He had the baritone, original for its richness and expressiveness. Due to the wide range of his voice Komitas could also sing part of the tenor. He also wonderfully mastered the flute and the piano. He was endowed with great power to influence his audience.
The well-known musicians Vincent D’Andy, Gabriel Fore, Camille Sen-Sans fell in love with Komitas’ creative work.
In 1906 after one of the concertos the outstanding French composer Claude Debussi exclaimed excitedly: “Brilliant father Komitas! I bow before your musical genius!”
In Constantinople Komitas could not find any unconditional like-minded people who would help him implement his plans. Moreover, while in Etchmiadzin he was together with his native people and close to its living style and art, in Constantinople he was deprived of it. Nevertheless, he continued to work hard. Komitas paid special attention to the composition of church music. His masterpiece “Patarag” (“Liturgy”) is written for the male chorus.
Musicology was also an important field for him. In Paris at the Conference of the International Music Society he gave two presentations: “Armenian Folk Music” and “On Old and New Notation of Armenian Spiritual Music.” These provoked great interest among the participants of the conference. Komitas was also requested to give a spontaneous presentation on the topic: “On Time, Place, Accentuation and Rhythm of Armenian Music.”
In the period of World War I the government of Young Turks initiated their monstrous program on violent and inhumane extermination of part of the Armenian people. In April 1915, Komitas was arrested together with the number of outstanding Armenian writers, publicists, physicians, and lawyers. After the arrest, accompanied by violence, he was deported far in Anatolia where he became a witness of the brutal extermination of the nation’s bright minds. And in spite of the fact that due to the intervention of influential figures Komitas was returned to Constantinople, the nightmare he had experienced left a deep ineradicable impression on his soul. Komitas remained in seclusion from the outer world, absorbed in his gloomy and heavy thoughts – sad and broken.
In 1916 Komitas’ health deteriorated and he was put in a psychiatric hospital. However, there was no hope that he would recover. The medicine was powerless against the destructive disease.
The genius of Armenian music found his final shelter in Paris, in the suburban sanatorium Vil-Jouif where he spent almost 20 years of his life.
On 22 October the life of the Great Komitas came to an end. In the spring of 1936, his remains were tranferred to Armenia and buried in Yerevan – in the Pantheon of Prominent Art Figures that has been named after him.