Մշակույթ 09:32 19/10/2019 Հայաստան
Հոկտեմբերի 24-ից նոյեմբերի 3-ը Երևանում և Երևանի սահմաններից դուրս կանցկացվի ամենամյա միջազգային ջազ փառատոն՝ Yerevan Jazz Fest 2019-ը: Փառատոնի շրջանակում կիրականացվեն ինքնատիպ համերգներ՝ բացառիկ արտիստների մասնակցությամբ: Այն կազմակերպվում է Ջազի հայկական ասոցիացիայի և «Մեցցո Պրոդաքշնի» կողմից։
Կազմակերպիչների տեղեկացմամբ, ՀՀ-ում ԱՄՆ-ի դեսպանատան աջակցությամբ հոկտեմբերի 25-ին Կ. Դեմիրճյանի անվ. մարզահամերգային համալիրում «Գրեմմիի» քառակի դափնեկիր, կոմպոզիտոր, պրոդյուսեր, դիրիժոր, բաս կիթառահար Սթենլի Քլարքի ջազ-ռոք համերգով կտրվի Yerevan Jazz Fest 2019-ի մեկնարկը: Սթենլի Քլարքի հետ Հայաստան է ժամանում նրա դաշնակահարը՝ Չիկ Կորեայի աշակերտ Բեկա Գոչիաշվիլին:
Հոկտեմբերի 25-ին Արամ Խաչատրյան համերգասրահում ինքնատիպ համերգային երեկո կներկայացնեն շվեդ աշխարհահռչակ բասիստ Լարս Դանիելսոնը և Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբը՝ գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանի ղեկավարությամբ:
Հայաստանի պետական ջազ նվագախումբը՝ գեղարվեստական ղեկավար և դիրիժոր Արմեն Հյուսնունցի ղեկավարությամբ, նույնպես հանդես կգա ամենամյա Yerevan Jazz Fest-ի շրջանակում: Նվագախմբի համերգը տեղի կունենա հոկտեմբերի 30-ին Արամ Խաչատրյան համերգասրահում:
Նոյեմբերի 1-ին «Մոսկվա» կինոթատրոնի Կարմիր դահլիճում կկայանա Վահագն Հայրապետյան և ընկերներ խմբի համերգը, որի ընթացքում կներկայացվի նաև ջազի մասին առաջին հայկական անիմացիոն ֆիլմը:
Yerevan Jazz Fest 2019-ը կուղևորվի նաև Գյումրի: Նոյեմբերի 3-ին Հայաթում համերգով հանդես կգան Վահագն Հայրապետյանն ու Ջոն Մարշալը՝ տեղի ունկնդրին ներկայացնելով ջազային ինքնատիպ գործեր:

Culture 11:15 19/10/2019 Armenia
Four-time Grammy award winner, recording artist, performer, composer, producer bassist Stanley Clarke will give a start to Yerevan Jazz Fest 2019. Organized by the Armenian Jazz Association and Mezzo Production and supported by the US Embassy in Armenia, the annual Yerevan Jazz Fest international festival will open on October 25 at K. Demirchyan Sports and Concert Complex.
As part of the festival, on October 25 Aram Khachaturian concert hall will host another unique concert by Lars Danielsson, a Swedish jazz bassist, composer and record producer accompanied by Armenia State Symphony Orchestra and its Artistic Director Sergey Smbatyan .
The fest will feature also the State Jazz Orchestra of Armenia headed by its Artistic Director and Conductor Armen Hyusnunts. The concert of the Orchestra will take place at Aram Khachaturian concert hall on October 30.
Yerevan Jazz Fest 2019 will then head to Gyumri where Vahagn Hayrapetyan and John Marshal will perform unique jazz works to the local audience on November 3.