Մշակույթ 09:40 23/01/2020 Հայաստան
Լոնդոնում գրանցված բրիտանական «Kino Klassika»կազմակերպությունը համակարգում է սովետական, ռուսական և անդրկովկասյան ֆիլմերի կինո-սեզոնները։ Համագործակցելով հեղինակավոր Բրիտանական կինոյի ինստիտուտի հետ՝ երաժշտական (մյուզիքլ) ֆիլմերի ցուցադրության մեծամասշտաբ ծրագրի շրջանակներում, 2020 թվականի հունվարի 21-ին՝ Լոնդոնում, «Cine Lumiere» կինոթատրոնում ցուցադրվել է հայկական կինոժառանգության լավագույն նմուշներից մեկը՝ Արման Մանարյանի «Կարինեն» (1969թ․)՝ առաջին հայկական մյուզիքլը։ Այս մասին հայտնում են Հայաստանի Ազգային կինոկենտրոնից:
«Cine Lumiere » կինոթատրոնը, որը գործում է Ֆրանսիայի ինստիտուտի ենթակայությամբ, հայտնի է ինչպես արտհաուս (arthouse) և անկախ, այնպես էլ համաշխարհային կինեմատոգրաֆի դասական ֆիլմերի ցուցադրություններով:
Ա. Մանարյանը ծնվել է 1929 թվականին, Թեհրանում, 1946 թվականին հայրենադարձվել է Հայաստան: Սովորել է Երևանի Ռոմանոս Մելիքյանի անվան երաժշտական ուսումնարանում, ապա Երևանի պետական կոնսերվատորիայում: Այնուհետև ուսումը շարունակել է Համամիութենական կինեմատոգրաֆիայի պետական ինստիտուտում (ՎԳԻԿ): 1961 թվականին նկարահանել է «Տժվժիկ» կարճամետրաժ ֆիլմը, ապա՝ «Կարինե» (1967 թ.), «Մորգանի խնամին» (1970 թ.), «Հեղնար աղբյուր» (1971 թ.), «Վերադարձ» (1972 թ.), «Սպիտակ ափեր» (1975 թ.), «Եվս հինգ օր» (1978 թ.), «Կապիտան Առաքել» (1985 թ.), «Ընկեր Փանջունի» (1992 թ.) խաղարկային ֆիլմերը: Գրել է մի քանի ֆիլմերի սցենարներ: Արման Մանարյանի հեղինակմամբ ստեղծվել են «Հայելու հեքիաթը» (1984 թ.), «Տգետը» (1995 թ.) անիմացիոն ֆիլմերը, ինչպես նաև «Սասնա ծռեր» լիամետրաժ անիմացիոն ֆիլմը (2001-2010 թթ.): Արման Մանարյանը նկարահանելով «Կարինեն» ճանապարհ է հարթել ազգային երաժշտական կինոյի համար։

Культура 13:05 23/01/2020 В мире
Зарегистрированная в Лондоне британская организация «Kino Klassika» координирует киносезоны советских, российских и закавказских фильмов.
В сотрудничестве с авторитетным Британским институтом кино в рамках крупномасштабной программы показа музыкальных фильмов (мюзиклов) 21 января 2020 года в Лондоне, в кинотеатре «Cine Lumiere», состоялся показ одного из лучших образцов армянского кинонаследия – первого армянского мюзикла «Карине» (1969 г.) Армана Манаряна. Об этом сообщают из Национального киноцентра Армении.
Кинотеатр «Cine Lumiere», который является подведомственным Французскому институту, известен показами как фильмов в жанре арт-хаус, так и классических картин мирового кинематографа.
Арман Христофорович Манарян родился 15 декабря 1929 года в Иране, в 1946 году репатриировался в Армению. Окончил Ереванское музыкальное училище имени Романоса Меликяна, в 1954 году – Ереванскую консерваторию, в 1962 году – режиссёрский факультет ВГИКа (мастерская Г. Рошаля и Ю. Геники), защитился в 1967 году. 1962 года был режиссёром киностудии «Арменфильм». Возглавлял Союз кинолюбителей Армении. В 1961 году снял короткометражный фильм «Тжвжик» (Печёнка), 1967 году – «Карине», затем «Кум Моргана» и «Родник Эгнар» (1970 г.),  «Возвращение» (1972 г.), «Вода наша насущная» (1975 г.), «Ещё пять дней» (1978 г.), «Капитан Аракел» (1985 г.), «Товарищ Панджуни» (1992г.). Написал сценарии к ряду фильмов.