ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը խաղաղության ձեռքբերման համար կարևորում է ստեղծագործ մոտեցման և փոխզիջման ոգու անհրաժեշտությունը
Հունվարի 28-30-ը Ժնևում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Իգոր Պոպովը (Ռուսաստան), Ստեֆան Վիսկոնտին (Ֆրանսիա), Էնդրյու Շոֆերն (ԱՄՆ) առանձին և համատեղ ձևաչափով հանդիպումներ անցկացրեցին Հայաստանի ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Էլմար Մամեդյարովի հետ: Հանդիպումներին մասնակցում էր նաև ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրչիկը: Այս մասին տեղեկացնում է ՀՀ ԱԳՆ Մամուլի և հանրային դիվանագիտության վարչությունը։
Եռօրյա ինտենսիվ քննարկումների ընթացքում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները և ԱԳ նախարարները քննարկել են օրակարգային հետևյալ հարցերը. 2019 թվականին ձեռք բերված պայմանավորվածությունների և քննարկված առաջարկների իրականացումը և ժողովուրդներին խաղաղության նախապատրաստելու ուղղությամբ հնարավոր հաջորդ քայլերը, ապագա կարգավորման հիմքը հանդիսացող սկզբունքները և տարրերը, կարգավորման գործընթացի առաջմղմանն ուղղված ժամանակացույցը և օրակարգը:
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները վերահաստատեցին հակամարտության խաղաղ կարգավորման ուղղությամբ կողմերին աջակցելու և կարգավորման գործընթացի կոնֆիդենցիալության սկզբունքի հանդեպ իրենց լիակատար հանձնառությունը: Նրանք շեշտեցին արդար և տևական խաղաղության ձեռքբերման համար ստեղծագործ մոտեցման և փոխզիջման ոգու անհրաժեշտությունը:
ԱԳ նախարարները համաձայնել են կրկին հանդիպել մոտ ապագայում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հովանու ներքո:

Politics 11:13 31/01/2020 Armenia
The co-chairs of the OSCE Minsk Group, Igor Popov of the Russian Federation, Stéphane Visconti of France, and Andrew Schofer of the United States of America, met separately and jointly with Armenian Foreign Minister Zohrab Mnatsakanyan and Azerbaijani Foreign Minister Elmar Mammadyarov in Geneva on January 28-30. They were joined in their meetings by Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-Office, Ambassador Andrzej Kasprzyk, the co-chairs and FMs said in a joint statement on Thursday.
Over three days of intensive discussions, the Minsk Group mediators and the ministers discussed the following agenda item: implementation of agreements and proposals discussed in 2019 and possible next steps to prepare the populations for peace; principles and elements forming the basis of a future settlement; and timing and agenda for advancing the settlement process.
The co-chairs reiterated their full commitment to helping the sides find a peaceful solution to the conflict and the principle of confidentiality in the settlement process, as well as the need for creativity and a spirit of compromise to achieve a fair and lasting peace.