Առողջություն 09:54 24/03/2020 Հայաստան
«Արդեն ունենք  բոլոր այն պրեպարատները, որոնք առնվանզ փորձարարական մակարդակով աշխարհում հիմա կիրառվում են այս հիվանդության բուժման համար»,- երեկ ուշ ժամի ֆեյսբուքյան ուղիղ եթերում հայտարարել է առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը՝ խոսելով կորոնավիրուսի տարածման մասին։
Նրա խոսքով, ապացուցողական բազան մեծ չէ, որ 100 տոկոսով վստահ լինեն՝ որն է բուժում այս հիվանդությունը, սակայն այն բոլոր պրեպարատները, որոնք տարբեր երկրներում ցույց են տվել որևէ արդյունք, այս պահին ունեն զինանոցում, որոնք կիրառվում են։
Ինչ վերաբերում է երեկվա ցուցանիշին՝ 41 դեպքով ավելացել են կորոնավիրուսով վարակվածները՝ հասնելով 235-ի, Ա.Թորոսյանն ասել, որ դա երկու օրվա արդյունք է. քանի որ կիրակի քիչ հետազոտություն էին արել, այժմ ներկայացնում է երկու օրվա արդյունքում, ստացվում է օրը 21-22 դեպք,  ինչն ավելի ցածր է, քան նախորդ օրվա ցուցանիշները։
«Փորձում ենք գնալ տարածման հետևից, կատարել մեկուսացումներ և ինքնամեկուսացումներ,-  նշել է նա։
Նրա ներկայացմամբ, այդ պահի դրությամբ վերակենդանացման բաժանմունքում ունեն կորոնավիրուսով վարակված 6 քաղաքացի, սակայն ոչ արհեստական շնչառության տակ, կայուն վերահսկվող, կյանքին այս պահին չսպառնացող վիճակում: Ա.Թորոսյանն ասել է, որ 235 դրական թեստ ունեն, որի մի մասը ասիմպտոմատիկ դեպքեր են, գանգատ չեն ունեցել, պարզապես թեստավորել են։
«Հույս ունենք, երբ այսօր թեստավորենք մեկուսացման վայրերից մեկում եղած քաղաքացիներին, նրանց մեջ են լինելու նաև այս 15 ասիմպտոմ դեպքերը։ Հույս կա, որ այսօր բավական մեծ թվով, թե առողջացած քաղաքացիներ ենք ունենալու, թե մեկուսացման վայրերից դուրս գրվող քաղաքացիներ՝ մինչև 50-70»,- նշել է նախարարը։

Здоровье 10:57 24/03/2020 Армения
Армения уже приобрела все лекарственные препараты, применяемые в мире, по крайней мере, на экспериментальном уровне, при лечении коронавируса. Об этом в прямом эфире на своей странице в Facebook заявил министр здравоохранения Армении Арсен Торосян.
По его словам, доказательная база еще не столь велика, чтобы на 100% быть уверенными, какое именно лекарство вылечит это заболевание, однако все препараты, которые показали какие-либо результаты в разных странах мира, уже есть и в нашем арсенале, и они применяются.
Что касается вчерашнего показателя – увеличения числа случаев коронавируса в Армении на 41 – до 235, Торосян сказал, что это результат за 2 дня, поскольку в воскресенье было мало обследований, получается по 21-22 случая в день, что ниже показателей предыдущих дней.
«Пытаемся отправиться по следам распространения, осуществить изоляции и самоизоляции», – отметил он.
Как указал Торосян, в настоящее время в отделении реанимации 6 граждан, зараженных коронавирусом, но без аппарата искусственного дыхания, они находятся в стабильном контролируемом, не угрожающем жизни состоянии. А. Торосян сказал, что у них 235 положительных тестов, некоторые из которых были бессимптомными, у них не было жалоб, их просто протестировали.
«Есть надежда, что сегодня у нас будет большое число как излечившихся, так и тех, кто покинет карантин – до 50-70 человек», – указал министр.
«Тест жены нашего первого пациента сегодня дал отрицательный результат. Завтра мы повторим тест и в случае отрицательного результата выпишем ее из больницы», – сообщил также Торосян.