Առողջություն 10:47 14/04/2020 Աշխարհում
Կորոնավիրուսի վարակով գլոբալ դեպքերը մոտենում են արդեն 2 միլիոնի (1,925,541)մռայլ հանգրվանին, քանի որ աշխարհի տարբեր երկրներում բռնկումները շարունակվում են կամ տարածվում են։ Այս մասին գրում է Euronews-ը։
Այս թվից միայն 587 հազարը վարակված են ԱՄՆ-ում, որտեղ մահվան դեպքերը ևս ամենաբաձրն են՝ 23,644։
Մեծ Բրիտանիան հայտարարեց, որ ավելի քան 11,000 մարդ է մահացել, վարակվածների թիվն անցել է 88 հազարից։
Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը Ֆրանսիայում արգելափակման ժամկետը երկարացրեց մինչև մայիսի 11-ը, որը գործում էր մարտի 17-ից։ Վերջին տվյալները ցույց են տալիս, որ վիրուսից Ֆրանսիայում մահացել է 14.967 մարդու։
Առավել շատ տուժած երկրներից Իսպանիան որոշ ոլորտների գործունեությունը թույլատրեց այս երկուշաբթիից։ Երկրում մահերի թիվն արդեն 17 756 է։
Սակայն Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը նախազգուշացնում է երկրներին, որ արգելափակումները պետք է վերացնել միայն դանդաղ և «վերահսկողությամբ»:
«Դա միանգամից չի կարող պատահել։ Չնայած COVID-19-ը տարածվում է շատ արագ, նրա դանդաղումը շատ ավելի երկար է տևում։ Այլ կերպ ասած, իջնելու ճանապարհը շատ դանդաղ է, քան բարձրանալու ճանապարհը»,- ասել է ԱՀԿ գլխավոր տնօրեն դոկտոր Թեդրոս Ադհանոմ Գեբրեյեսուսը:

Здоровье 12:13 14/04/2020 В мире
По состоянию на утро 14 апреля количество заразившихся коронавирусом в мире приближается к двум миллионам человек. Соответствующие данные доступны на сайте Университета Джонса Хопкинса, передает «Лента.Ru».
Согласно статистике, инфицированы 1 920 618 человек в 185 странах. Из них 119,6 тысячи пациентов умерли, более 449,9 тысячи вылечились. Предположительно, число инфицированных превысит 2 миллиона позднее 14 апреля.
Наиболее пострадавшие от коронавируса государства — США (582,6 тысячи), Испания (170 тысяч), Италия (159,5 тысячи), Франция (137,8 тысячи) и Германия (130 тысяч). Россия находится на 15-м месте: в стране зафиксировано 18 328 случаев инфицирования в 82 регионах.
Наибольшее число смертей, связанных с коронавирусом, зарегистрировано в США (23 628), Италии (20 465), Испании (17 756), Франции (14 986) и Великобритании (11 347).
В ночь на 14 апреля оперативный штаб по борьбе с инфекцией сообщил, что в Москве умерли 13 пациентов с коронавирусом. Скончавшиеся — люди в возрасте от 29 до 80 лет. У всех них была диагностирована двусторонняя пневмония и получен положительный результат анализов на коронавирусную инфекцию. Таким образом, общее число умерших в России с начала пандемии увеличилось до 161 человека, из них в столице — 95.