Մշակույթ 15:00 18/08/2020 Արցախ
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանն օգոստոսի 18-ին ընդունել է Ստեփանակերտի Վահրամ Փափազյանի անվան պետական դրամատիկական թատրոնի ստեղծագործական կոլեկտիվի անդամներին։ Այս մասին հայտնում են Արցախի նախագահի մամուլի ծառայությունից։
Նախագահը նշել է, որ, նախընտրական փուլում տված իր խոստման համաձայն, գալիք տարվա ընթացքում կմեկնարկեն պետական դրամատիկական թատրոնի շենքի կապիտալ վերակառուցման աշխատանքները, որոնք նախատեսվում է ավարտին հասցնել 2022 թվականին։ Արայիկ Հարությունյանի խոսքով՝ վերակառուցման արդյունքում շենքի պատմաճարտարապետական տեսքը որևէ փոփոխության չի ենթարկվի, այն ապահովված կլինի ժամանակակից և հարմարավետ պայմաններով։
Ողջունելով Հանրապետության նախագահի որոշումը՝ թատրոնի աշխատակիցները ներկայացրել են ոլորտում առկա խնդիրները՝ մասնավորապես աշխատավարձերի, սեփական եկամուտները ներքին կարիքների համար օգտագործելու, տրանսպորտային միջոց ունենալու, ինչպես նաև թատերական ստուդիայի վերաբացման վերաբերյալ հարցերը:
Երկրի ղեկավարը հավաստիացրել է, որ բարձրացված բոլոր խնդիրներն անպայման լուծումներ են ստանալու, և հանրապետությունում թատերական կյանքի աշխուժացման համար ստեղծվելու են բոլոր բարենպաստ պայմանները: Ա. Հարությունյանի դիտարկմամբ՝ պետք է վերականգնվեն լավագույն ավանդույթները, և, բացի մայրաքաղաքից, թատրոնը պարբերաբար ներկայացումներով պետք է հանդես գա նաև շրջկենտրոններում ու գյուղական համայքներում:
Նախագահ Հարությունյանը հանձնարարել է քաղաքաշինության նախարարին կարճ ժամանակահատվածում ավարտել պետական դրամատիկական թատրոնի շենքի նախագծի մշակման աշխատանքները։
Հանդիպմանը մասնակցել են  ԱՀ կրթության, գիտության և մշակույթի նախարար Լուսինե Ղարախանյանը, Ստեփանակերտի քաղաքապետ Դավիթ Սարգսյանը, պաշտոնատար այլ անձինք։

Politics 16:45 18/08/2020 NKR
Artsakh Republic President Arayik Harutyunyan received on Tuesday members of the creative team of the Stepanakert State Dramatic Theater after Vahram Papazyan.
As the Information Department at the President’s office reported, the President noted that according to his pre-election promise, activities of capital reconstruction of the state dramatic theatre building will be launched in the coming year and are to be completed in 2022. Arayik Harutyunyan said that in consequence of reconstruction the historical and architectural appearance of the building will not change, the Theatre will be provided with modern and convenient conditions.
Welcoming the decision of the republic's President the workers of the Theatre introduced the problems existing in the sphere, particularly issues of salaries, using their own incomes for internal needs, purchasing transportation means as well as reopening of the drama studio.
The Head of the State assured that all the raised issues will be solved and favorable conditions will be secured for the activating of the theatre life in the republic.
Arayik Harutyunyan considered important restoring the best traditions noting that besides the capital, the Theatre should periodically perform in the regional centers and rural communities as well.
President Harutyunyan instructed the Minister of municipal engineering to complete elaborating the project of the state dramatic theatre building in a short period of time.