Մշակույթ 15:00 18/08/2020 Արցախ
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանն օգոստոսի 18-ին ընդունել է Ստեփանակերտի Վահրամ Փափազյանի անվան պետական դրամատիկական թատրոնի ստեղծագործական կոլեկտիվի անդամներին։ Այս մասին հայտնում են Արցախի նախագահի մամուլի ծառայությունից։
Նախագահը նշել է, որ, նախընտրական փուլում տված իր խոստման համաձայն, գալիք տարվա ընթացքում կմեկնարկեն պետական դրամատիկական թատրոնի շենքի կապիտալ վերակառուցման աշխատանքները, որոնք նախատեսվում է ավարտին հասցնել 2022 թվականին։ Արայիկ Հարությունյանի խոսքով՝ վերակառուցման արդյունքում շենքի պատմաճարտարապետական տեսքը որևէ փոփոխության չի ենթարկվի, այն ապահովված կլինի ժամանակակից և հարմարավետ պայմաններով։
Ողջունելով Հանրապետության նախագահի որոշումը՝ թատրոնի աշխատակիցները ներկայացրել են ոլորտում առկա խնդիրները՝ մասնավորապես աշխատավարձերի, սեփական եկամուտները ներքին կարիքների համար օգտագործելու, տրանսպորտային միջոց ունենալու, ինչպես նաև թատերական ստուդիայի վերաբացման վերաբերյալ հարցերը:
Երկրի ղեկավարը հավաստիացրել է, որ բարձրացված բոլոր խնդիրներն անպայման լուծումներ են ստանալու, և հանրապետությունում թատերական կյանքի աշխուժացման համար ստեղծվելու են բոլոր բարենպաստ պայմանները: Ա. Հարությունյանի դիտարկմամբ՝ պետք է վերականգնվեն լավագույն ավանդույթները, և, բացի մայրաքաղաքից, թատրոնը պարբերաբար ներկայացումներով պետք է հանդես գա նաև շրջկենտրոններում ու գյուղական համայքներում:
Նախագահ Հարությունյանը հանձնարարել է քաղաքաշինության նախարարին կարճ ժամանակահատվածում ավարտել պետական դրամատիկական թատրոնի շենքի նախագծի մշակման աշխատանքները։
Հանդիպմանը մասնակցել են  ԱՀ կրթության, գիտության և մշակույթի նախարար Լուսինե Ղարախանյանը, Ստեփանակերտի քաղաքապետ Դավիթ Սարգսյանը, պաշտոնատար այլ անձինք։

Культура 17:38 18/08/2020 НКР
18 августа президент Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики, НКР) Араик Арутюнян принял членов творческого коллектива Степанакертского государственного драматического театра им. Ваграма Папазяна в Степанакерте. Об этом сообщает пресс-служба президента НКР.
Согласно информации, президент Арцаха отметил, что, согласно своему обещанию, данному в в ходе предвыборной кампании, в следующем году начнутся работы по капитальной реконструкции здания государственного драматического театра, которые предусматривается закончить в 2022 году. По словам Араика Арутюняна, в результате реконструкции историко-архитектурный вид здания не изменится, оно будет обеспечено современными и комфортными условиями.
Приветствуя решение президента республики, сотрудники театра представили существующие в сфере проблеме, в частности вопросы зарплат, использования собственных доходов для внутренних нужд, приобретения транспортных средств, равно как и возобновления деятельности театральной студии.
Глава государства заверил, что все поднятые вопросы обязательно будут решены, и для оживления театральной жизни в республике будут созданы благоприятные условия. По словам А. Арутюняна, должны быть восстановлены лучшие традиции и театр должен периодически выступать не только в столице, но и в райцентрах, и сельских общинах.
Президент Арутюнян поручил министру градостроительства в короткое время завершить работы по разработке проекта здания государственного драматического театра.
Во встрече приняли участие министр образования, науки и культуры Лусине Караханян, мэр Степанакерта Давид Саркисян, другие должностные лица.