Առողջություն 10:42 13/07/2021 Աշխարհում
Կորոնավիրուսի համաճարակն ավարտված չէ, և բնականոն կյանքին վերադառնալու համար հարկավոր է սոցիալական պատասխանատվություն ցուցաբերել, մասնավորապես՝ մարդաշատ վայրերում պաշտպանիչ դիմակներ հագնել: Այս խոսքերով Բրիտանիայի վարչապետ Բորիս Ջոնսոնը դիմեց երկրի բնակիչներին` հայտարարելով, որ հուլիսի 19-ից սանիտարական սահմանափակումները վերացնելու պլանները ուժի մեջ են` բնակչության պատվաստումների արագ տեմպերով պայմանավորված: Այս մասին գրում է Euronews-ը։
«Մեր գնահատականների համաձայն, եթե հետաձգենք կորոնավիրուսային միջոցառումների մեղմացման չորրորդ փուլը, ասենք, մինչև սեպտեմբեր կամ ավելի ուշ, ապա ցուրտ սեզոնին մենք կվերադառնանք բնականոն կյանքի», - ասել է Ջոնսոնը:
Ֆրանսիայում նախագահ Էմանուել Մակրոնը նախօրեին դիմել է բնակչությանը: Նա հայտարարեց սեպտեմբերի 15-ից բժշկական անձնակազմի և մի շարք այլ կատեգորիաների աշխատողների պարտադիր պատվաստումների ներդրման մասին: Օրինագիծը կուղարկվի խորհրդարան՝ հաստատման:
Ըստ Մակրոնի, ընդլայնվում է առողջության անձնագրի օգտագործումը` պատվաստումների և վարակի թեստերի վերաբերյալ տեղեկատվությամբ: Հուլիսի 21-ից միայն այս փաստաթղթով հնարավոր կլինի ներկա լինել ավելի քան 50 մարդու մասնակցությամբ միջոցառումների: Օգոստոսի սկզբից առանց դրա նրանց թույլ չի տրվի մուտք գործել ռեստորաններ, բարեր և առևտրի կենտրոններ, ինչպես նաև գնացքներ և ինքնաթիռներ։
Հունաստանի վարչապետ Կիրիակոս Միցոտակիսը նույնպես հայտարարեց բժիշկների և ծերանոցի աշխատողների պարտադիր պատվաստման մասին, ու համոզմունք հայտնեց, որ այդ միջոցները պետք է կանխեն վիրուսի տարածումը:
«Ծերանոցի աշխատողների անհապաղ պատվաստումը դառնում է պարտադիր, և դա ամենախոցելի կատեգորիան է: Նրանք, ովքեր դա չեն անում, աշխատանքից կհեռացվեն աշխատանքից օգոստոսի 16-ից: Սեպտեմբերի 1-ից պարտադիր պատվաստումը տարածվելու է հասարակության առողջապահական աշխատողների վրա և մասնավոր հատվածների», - ասել է Կիրիակոս Միցոտակիսը:
Հունաստանի կառավարության ղեկավարը կոչ է արել բոլոր քաղաքական կուսակցություններին աջակցել այս որոշմանը: Նա նաև տեղեկացրել է, որ ուրբաթ օրվանից մինչև ամառվա վերջ բոլոր փակ սրահները, գիշերային ակումբներն ու բարերը, կինոթատրոնները և թատրոնները կաշխատեն բացառապես պատվաստվածների համար: Հնարավոր այցելուների թիվը նախապես կորոշվի:

Здоровье 13:37 13/07/2021 В мире
Пандемия коронавируса не закончилась и чтобы вернуться к привычной жизни нужно проявлять социальную ответственность, в частности носить защитные маски в местах скопления людей. С такими словами премьер-министр Великобритании Борис Джонсон обратился к жителям страны, объявив, что планы по снятию санитарных ограничений с 19 июля остаются в силе благодаря быстрым темпам вакцинации населения. Об этом пишет Euronews.
"По нашим оценкам, если отложить четвертый этап смягчения коронавирусных мер, скажем, до сентября или позднее, то мы вернемся к нормальной жизни в холодное время года и таким образом вирус получит более значимое естественное преимущество, так как школы возобновят работу", — заявил Борис Джонсон.
Во Франции накануне к населению обратился президент Эммануэль Макрон. Он объявил о введении с 15 сентября обязательной вакцинации медицинского персонала и ряда других категорий работников. Законопроект будет направлен в парламент на утверждение.
По указанию Макрона, расширяется применение санитарного пропуска с информацией о прививке и тестах на инфекцию. С 21 июля на мероприятия с участием более 50 человек можно будет попасть только по этому документу. С начала августа без него не будут пускать в рестораны, бары и торговые центры , а также в поезда и самолеты, следующих по дальним маршрутам.
Об обязательной вакцинации медиков и работников домов престарелых объявил и премьер-министр Греции Кириакос Мицотакис, который выразил уверенность, что данные меры должны помешать распространению вируса.
"Становится обязательной немедленная вакцинация работников домов престарелых, а это наиболее уязвимая категория. Те, кто этого не сделает, будут отстранены от работы с 16 августа. С 1 сентября обязательная вакцинация будет распространяться и на медицинских работников государственного и частного секторов", — заявил Кириакос Мицотакис.
Глава греческого правительства призвал все политические партии поддержать это решение. Он также информировал, что с пятницы и до конца лета все закрытые помещения, ночные клубы и бары, кинотеатры и театры будут работать исключительно для вакцинированных. Количество возможных посетителей будет устанавливаться заранее.