Առողջություն 10:42 13/07/2021 Աշխարհում
Կորոնավիրուսի համաճարակն ավարտված չէ, և բնականոն կյանքին վերադառնալու համար հարկավոր է սոցիալական պատասխանատվություն ցուցաբերել, մասնավորապես՝ մարդաշատ վայրերում պաշտպանիչ դիմակներ հագնել: Այս խոսքերով Բրիտանիայի վարչապետ Բորիս Ջոնսոնը դիմեց երկրի բնակիչներին` հայտարարելով, որ հուլիսի 19-ից սանիտարական սահմանափակումները վերացնելու պլանները ուժի մեջ են` բնակչության պատվաստումների արագ տեմպերով պայմանավորված: Այս մասին գրում է Euronews-ը։
«Մեր գնահատականների համաձայն, եթե հետաձգենք կորոնավիրուսային միջոցառումների մեղմացման չորրորդ փուլը, ասենք, մինչև սեպտեմբեր կամ ավելի ուշ, ապա ցուրտ սեզոնին մենք կվերադառնանք բնականոն կյանքի», - ասել է Ջոնսոնը:
Ֆրանսիայում նախագահ Էմանուել Մակրոնը նախօրեին դիմել է բնակչությանը: Նա հայտարարեց սեպտեմբերի 15-ից բժշկական անձնակազմի և մի շարք այլ կատեգորիաների աշխատողների պարտադիր պատվաստումների ներդրման մասին: Օրինագիծը կուղարկվի խորհրդարան՝ հաստատման:
Ըստ Մակրոնի, ընդլայնվում է առողջության անձնագրի օգտագործումը` պատվաստումների և վարակի թեստերի վերաբերյալ տեղեկատվությամբ: Հուլիսի 21-ից միայն այս փաստաթղթով հնարավոր կլինի ներկա լինել ավելի քան 50 մարդու մասնակցությամբ միջոցառումների: Օգոստոսի սկզբից առանց դրա նրանց թույլ չի տրվի մուտք գործել ռեստորաններ, բարեր և առևտրի կենտրոններ, ինչպես նաև գնացքներ և ինքնաթիռներ։
Հունաստանի վարչապետ Կիրիակոս Միցոտակիսը նույնպես հայտարարեց բժիշկների և ծերանոցի աշխատողների պարտադիր պատվաստման մասին, ու համոզմունք հայտնեց, որ այդ միջոցները պետք է կանխեն վիրուսի տարածումը:
«Ծերանոցի աշխատողների անհապաղ պատվաստումը դառնում է պարտադիր, և դա ամենախոցելի կատեգորիան է: Նրանք, ովքեր դա չեն անում, աշխատանքից կհեռացվեն աշխատանքից օգոստոսի 16-ից: Սեպտեմբերի 1-ից պարտադիր պատվաստումը տարածվելու է հասարակության առողջապահական աշխատողների վրա և մասնավոր հատվածների», - ասել է Կիրիակոս Միցոտակիսը:
Հունաստանի կառավարության ղեկավարը կոչ է արել բոլոր քաղաքական կուսակցություններին աջակցել այս որոշմանը: Նա նաև տեղեկացրել է, որ ուրբաթ օրվանից մինչև ամառվա վերջ բոլոր փակ սրահները, գիշերային ակումբներն ու բարերը, կինոթատրոնները և թատրոնները կաշխատեն բացառապես պատվաստվածների համար: Հնարավոր այցելուների թիվը նախապես կորոշվի:

Society 13:59 13/07/2021 World
France and Greece have both announced plans to mandate coronavirus vaccinations for health-care workers as the more virulent delta variant gains ground across Europe, threatening nations that had gotten a grasp of the virus through vaccination, The Associated Press reported.
French President Emmanuel Macron said in a televised address Monday that France was “facing a strong resumption of the epidemic” and that a slowing vaccination campaign could lead to rising hospitalizations later this summer.
“The equation is simple. The more we vaccinate, the less space we leave this virus to circulate,” he said.
Health Minister Olivier Véran said that health-care workers must now be inoculated by Sep. 15 — or face suspension without pay. The delta variant now accounts for about half of new infections in France, where most restrictions were recently lifted after months of lockdown.
Meanwhile, Greece also announced mandatory COVID-19 vaccinations for workers and staff in some specific sectors.
As Reuters reported, the country's bio-ethics committee last month recommended compulsory shots for health workers and staff at elderly care facilities "as a last resort measure" to be used after a certain time if efforts to encourage inoculation proved ineffective.
"The government...has got the relevant recommendation by the national bio-ethics committee regarding mandatory vaccinations for specific professional groups," government spokeswoman Aristotelia Peloni told a briefing on Thursday.