Առողջություն 09:16 04/12/2021 Արցախ
Կորոնավիրուսային հիվանդության  COVID-19-ի դեմ պատվաստումների մեկնարկից ի վեր դեկտեմբերի 1-ի դրությամբ Արցախի Հանրապետությունում կատարվել է 4993 պատվաստում, որից առաջին դեղաչափ ստացել է 3585 քաղաքացի, երկրորդ դեղաչափ` 1408 անձ։
ԱՀ առողջապահության նախարարությունից հայտնում են, որ միայն նոյեմբեր ամսվա ընթացքում կատարվել է 2827 պատվաստում, որից առաջին դեղաչափ ստացել է  2373 քաղաքացի, երկրորդ  դեղաչափ՝ 454 անձ։
Արցախում կորոնավիրուսային հիվանդության (COVID-19) դեմ պատվաստման գործընթացը իրականացվում է 4 տեսակի՝ «ՍՊՈՒՏՆԻԿ-V», «ԱՍՏՐԱԶԵՆԵԿԱ»,  «ՍԻՆՈՖԱՐՄ» և «ՄՈԴԵՌՆԱ»  պատվաստանյութերով:
Կանխարգելիչ աշխատանքներն իրականացվում են թե առողջապահության նախարարության և թե  բժիշկների  կողմից։ Մշակվում են հնարավոր բոլոր մեխանիզմերն ավելի պատշաճ կերպով դիմակայելու և կանխելու համաճարակի տարածումը։
Օրերս ԱՀ առողջապահության նախարար Միքայել Հայրիյանի նախաձեռնությամբ՝ ՀՀ առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանի հրամանով Արցախ էին ժամանել բարձրակարգ էքսպերտ մասնագետներ՝ հանրապետությունում «Covid-19»-ի համավարակի հետ պայմանավորված տեղում ուսումնասիրություններ իրականացնելու, իրավիճակը գնահատելու  և իրենց ունեցած փորձը փոխանցելու նպատակով։

Health 19:43 04/12/2021 NKR
Since the start of the vaccination campaign, 4,993  coronavirus vaccine doses have been administered in the Republic of Artsakh, the country's ministry of health reported. According to the source, 3,585 people have been vaccinated with the first shot and the number of fully vaccinated people has risen to 1408.
The coronavirus vaccination rate grew in November with 2,373 citizens receiving first shot and 454  - the second shot.
It is noted that Sputnik V, AstraZeneca, Sinopharm, and Moderna vaccines are available in the Republic. People can receive coronavirus vaccine shots at the Republican Medical Center, Arevik Medical Association and regional medical associations.
Days ago a group of specialists from Armenia visited Artsakh to examine and assess the Covid-19 situation in the country and exchange their experience with local doctors, the ministry added.