Առողջություն 13:18 27/01/2022 Հայաստան
«Այս շաբաթ պրոգրեսիվ աճի շրջանում ենք գտնվում»,-անդրադառնալով «Օմիկրոն» շտամով հիվանդացության կտրուկ աճի խնդրին՝ կառավարության նիստի ընթացքում ասաց ՀՀ առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը:
Նրա խոսքով հիվանդացածների շրջանում հոսպիտալացման տոկոսները տատանվում է 5-6 %-ի սահմաններում:
«Սա միակ ուրախալի լուրն է այս ընթացքում, սրան են նպաստում ինչպես պատվաստվածների արդեն մեծաթիվ ընդգրկվածությունը, այնպես էլ շտամի որոշակի առանձնահատկությունները»,- ասաց նախարարը:
Շեշտելով, որ արդեն առկա է հիվանդանոցային կարողությունների, մահճակալների ծավալման պլանը՝ Ավանեսյանը հայտնեց, որ այն դեռ ամբողջովին չեն գործարկել:
«Ներկայումս վեց բժշկական կենտրոններ են ընդգրկված քովիդ բուժման մեջ: Ըստ կարիքի կծավալենք հավելյալ մահճակալային ֆոնդ»,- ասաց նա:
Ըստ Անահիտ Ավանեսյանի՝ պատվաստման առաջին դեղաչափը ստացել է ՀՀ քաղաքացիների 45.3 %-ը, երկրորդ դեղաչափը՝ 37 %-ը:
Նախարարաը հավաստիացրեց, որ վերջին մեկ շաբաթվա ընթացքում նկատում են նաև պատվաստումների թվի աճ և շեշտեց,  որ պատվաստումներն իրենց նպատակն իրականացրել են:
Անահիտ Ավանեսյանի խոսքով՝ պատվաստվածների գերակշիռ մասը կազմում են 35-60 տարեկան քաղաքացիները, իսկ 65 տարեկանից բարձր քաղաքացիների՝ 18-19 %-ը, ինչը մտահոգիչ  համարեց:
«12-17 տարեկանների շրջանում 1675 հոգի առաջին դեղաչափն է ստացել, 1000 հոգի՝ երկրորդը, իսկ մարզերի ընդգրկվածության առումով բավական ակտիվ են Վայոց ձորը, Արարատի մարզը և մայրաքաղաք Երևանը»,-ասաց առողջապահության նախարարը:

Health 18:45 27/01/2022 Armenia
The incidence of Omicron variant of COVID-19 is growing in Armenia, Minister of Health Anahit Avanesyan told a cabinet meeting on Thursday.
“The number of new cases is growing progressively,” she said, adding only 5-6% of patients infected with Omicron are hospitalized in Armenia.
"Only the relatively low hospitalization rate of 5-6% is encouraging. It’s attributed to the high vaccination rates, as well as the characteristics of the new strain,” the minister said.
Currently, six hospitals in Armenia provide treatment for Covid patients, and, if necessary, their bed capacity can be increased, Avanesyan stressed.
Speaking about vaccinations, the minister said that 45.3% of the country's population have received the first dose of a vaccine, while 37% are fully vaccinated. At the same time, the vaccination rate among citizens over 65 remains low, she said, adding only 19% are vaccinated.