Առողջություն 11:09 12/07/2022 Աշխարհում
Ռուսաստանում Եվրոպայից վերադարձած երիտասարդի մոտ հայտնաբերվել է կապիկի ծաղիկ։ Սա Ռուսաստանում կապիկի ծաղիկի առաջին դեպքն է։ Ռիա նովոստիի հաղորդմամբ, լրագրողներին հայտնել են Ռոսպոտրեբնադզորի մամուլի ծառայությունից։
Նշվում է, որ երիտասարդը  վերադարձել է Եվրոպա կատարած ուղևորությունից և դիմել բժշկական հաստատություն՝ բնորոշ ցանով։ Ռոսպոտրեբնադզորից նշել  է, որ հիվանդությունը թեթև է և հիվանդի կյանքին վտանգ չի սպառնում։ Նա մեկուսացված է և գտնվում է ինֆեկցիոն պրոֆիլի բժշկական կազմակերպությունում։
Կապիկի ծաղիկը հազվագյուտ վիրուսային հիվանդություն է, որը հիմնականում մարդկանց փոխանցվում է վայրի կենդանիներից (կրծողներ, պրիմատներ): Հիվանդության ախտանիշները ներառում են ջերմություն, գլխացավ, մկանային ցավ, մեջքի ցավ, այտուցված ավշային հանգույցներ, դող և հոգնածություն: Մաշկային ցաները կարող են հայտնվել նաև դեմքի և մարմնի այլ մասերի վրա։

В России подтвержден первый случай оспы обезьян
Первый случай оспы обезьян в России подтвержден у молодого человека, вернувшегося из Европы, сообщили журналистам в пресс-службе Роспотребнадзора.
"Заболевание выявлено у молодого человека, вернувшегося из поездки по странам Европы и обратившегося в медицинское учреждение с характерной сыпью", — говорится в пресс-релизе ведомства.
Как передает РИА Новости, уточняется, что болезнь протекает в легкой форме и угрозы жизни заболевшего нет. Он изолирован и находится в медицинской организации инфекционного профиля.
Как отметили в Роспотребнадзоре, "возможность дальнейшего распространения инфекции купирована".
В ведомстве также подчеркнули, что в стране достаточно наборов реагентов для выявления оспы обезьян.