Առողջություն 14:15 02/02/2023 Արցախ
Արցախը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհը Ադրբեջանի կողմից արգելափակելու պատճառով ԱՀ առողջապահության նախարարության «Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ից վեց հիվանդներ՝ ուռուցքային և սիրտ-անոթային համակարգի ծանր հիվանդություններով, այսօր՝ փետրվարի 2-ին Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ տեղափոխվել են ՀՀ  մասնագիտացված բժշկական կենտրոններ։
Արցախի Հանրապետության առողջապահության նախարարության հաղորդմամբ, «Արևիկ» բուժմիավորումում 7 երեխա գտնվում է նորածնային և վերակենդանացման բաժանմունքներում:
«Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ում 12 բուժառու գտնվում են վերակենդանացման բաժանմունքում, որոնցից  5 -ը ծայրահեղ ծանր վիճակում են։
Մինչ այսօր Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ Արցախից Հայաստան են տեղափոխվել ընդհանուր 64 հիվանդ։

Health 14:30 02/02/2023 NKR
The International Committee of the Red Cross (ICRC) has facilitated the transfer of six more severely ill patients from Artsakh (Nagorno-Karabakh) to Armenia amid the ongoing Azerbaijani blockade, the Artsakh Ministry of Health reported.
The patients were transported to specialized medical centers in Armenia on Thursday, the ministry said in a statement.
7 children are in neonatal and intensive care in the Arevik Medical Center.
12 patients, including 5 critically ill, remain in the intensive care unit of the Republican Medical Center.
The Red Cross has helped transfer a total of 64 patients from Artsakh to Armenia for urgent treatment since the start of the blockade.