Առողջություն 16:38 19/10/2023 Հայաստան
Արցախում տեղի ունեցած բենզինի պահեստի պայթյունի և ռազմական գործողությունների հետևանքով տուժած 167 քաղաքացի դեռևս շարունակում է իր ստացիոնալ բուժումը, որոնցից 26-ի վիճակը գտնվում է ծանր, իսկ 10-ը՝ ծայրահեղ ծանր։ Կառավարության ճեպազրույցի ժամանակ ասաց ՀՀ առողջապահության նախարարի տեղակալ Արմեն Նազարյանը։
Նա նշեց,  որ վերջին մեկ շաբաթվա ընթացքում հիվանդանոցներից առողջացումով 80 անձ դուրս է գրվել։ 19 արցախցի էլ շարունակում է բուժումը արտասահմանյան բուժհաստատություններում։
Արցախից բռնի տեղահանված ընտանիքներում 72 երեխա է ծնվել. 37-ը Երևանում, 35-ը՝ մարզերում։
«Առ այսօր առողջության առաջնային պահպանման ծառայություններ մատուցող բժշկական հաստատություններում  հաշվառվել են 38 հազար 102 պացիենտ։ Բացի անհատական այցերի միջոցով գրանցումներ կատարելուց, գրանցումները կատարվում են նաև մոբիլ թիմերի միջոցով»,- ասաց նա։

Здоровье 16:56 19/10/2023 Армения
Пострадавшие в результате военных действий Азербайджана и взрыва на складе топлива в Арцахе 167 граждан пока продолжают стационарное лечение, состояние 26 из них оценивается как тяжелое, а 10 – как крайне тяжелое. Об этом сообщил замминистра здравоохранения Армении Армен Назарян.
Он отметил, что за последнюю неделю выписались 80 человек. 19 арцахцев продолжают лечение в зарубежных медучреждениях.
В семьях вынужденных переселенцев из Арцаха родились 72 ребенка: 37 – в Ереване, 35 – в областях РА.
«До сих пор в поликлиниках поставлены на учет 38 тысяч 102 пациента из Арцаха», – отметил замминистра.