Մշակույթ 09:53 17/11/2023 Հայաստան
44-օրյայում անհայտ կորած զինվորի որոնման պատմությունը եվրոպական հեղինակավոր փառատոնում մրցանակների է արժանացել
Վավերագրական ֆիլմերի ամենահեղինակավոր փառատոներից մեկի՝ Ամստերդամի IDFA-ի միջազգային մրցույթում  Շողակաթ Վարդանյանի «1489» ֆիլմն արժանացել է IPRESCI մրցանակի, որը տրվում է կինոքննադատների և կինոմամուլի մասնագիտական հեղինակավոր համաշխարհային ընկերակցության կողմից։ Լուրը հայտնում է «Ոսկե ծիրան» միջազգային կինոփառատոնի ծրագրերի տնօրեն Կարեն Ավետիսյանը։ Նա նման մրցանակին արժանանալը համարում է պատմական իրադարձություն։
«Մրցանակը տրվել է հետևյալ ձևակերպմամբ՝
«Ֆիլմը բացահայտում է մի սերնդի ձայնը, որը համերաշխ է տեսախցիկի հետ նույնիսկ իր ամենաինտիմ և խոցելի պահերին, օրգանականորեն անցնելով առաջին դեմքի տեսանկյունից դեպի ընտանեկան ռեզոնանսի լուռ դիտարկում։ Մենք հիացած ենք Շողակաթ Վարդանյանի դեբյուտային 1489 ֆիլմի ինքնավարությամբ և հզոր փորձառություն ստանձնելու հրատապ ջանքով»:
Կ.Ավետիսյանը հայտնում է, որ «1489»-ն արժանացել է նաև «լավագույն ֆիլմ»  գլխավոր մրցանակին՝ դառնալով  տարվա վավերագրական լավագույն ֆիլմը։
Գլխավոր մրցանակի համար ժյուրիի ձևակերպումը հետևյալն է՝
«Ֆիլմ՝ իբրև թափանցող լույս, որը տեսանելի է դարձնում թաքնված վշտի վիթխարի ներքին լանդշաֆտը, անտանելի բացակայությունից ստեղծելով  շոշափելի ներկայություն։
Կինոն՝ որպես գոյատևման գործիք. թույլ է տալիս նայել դեպի այն, ինչը մենք նախընտրում ենք չտեսնել:
Եվ, վերջապես անմոռանալի օրինակ կինոյի՝ որպես սիրո ակտ»:
Ֆիլմի վրա աշխատանքները գրեթե ավարտված էին, երբ 2023 թվականի սեպտեմբերին Արցախում սկսվեցին էթնիկ զտումները։ Տիտրերում գրել եմ կատարվածի մասին։ Իմ ֆիլմը պատմում է մարդկային կյանքի մասին, որը տեղի է ունենում մեծ պատմության սարսափելի ժամանակաշրջանում»,- ասել է Շողակաթ Վարդանյանը հենց Ամստերդամում currenttime.tv-ին տված հարցազրույցում։

Культура 12:31 17/11/2023 В мире
Картина армянского режиссера о поисках погибшего в 44-дневной войне в Арцахе брата получила 2 премии на фестивале в Амстердаме
На авторитетном международном конкурсе документального кино в Амстердаме IDFA фильм армянского режиссера Шогакат Варданян «1489» удостоен сразу двух премий – «Лучший фильм» и FIPRESCI.
Сообщивший об этом директор программ фестиваля «Золотой абрикос» Карен Аветисян считает получение таких наград историческим событием.
«Мы восхищены дебютным фильмом Шогакат Варданян "1489" и попыткой получить мощный опыт», – отметили критики, присуждая награду FIPRESCI.
А формулировка за вручение главной награды IDFA такова: «Фильм, который, как проникающий свет, освещает колоссальный внутренний мир скрытого горя, создавая осязаемое присутствие от невыносимого отсутствия. Кино как инструмент выживания, позволяет нам видеть то, что мы предпочитаем не видеть. И, наконец, незабываемый пример фильма как акта любви».
Во время развязанной Азербайджаном против Арцаха осенью 2020 года 44-дневной войны Шогакат Варданян с родителями искала пропавшего без вести брата – Согомона. Режиссер сняла на камеру телефона весь процесс поисков и задокументировала испытания, через которые пришлось пройти ей самой и ее родным.
Ее брат – 21-летний студент и музыкант Согомон Варданян, уже завершающий военную службу, пропал на седьмой день войны. Шесть месяцев спустя были обнаружены предположительно его останки, принадлежат ли они Согомону – должен был показать ДНК-анализ. Результата ДНК-идентификации пришлось ждать полтора года.
Название фильма – «1489» – номер, присвоенный неопознанному телу ее погибшего брата Согомона.
«Я делала этот фильм для всех парней, которые погибли...
Работа над фильмом была почти закончена, когда в сентябре 2023 года в Арцахе начались этнические чистки. В титрах я написала о том, что произошло. Мой фильм рассказывает о человеческой жизни, которая приходится на страшное время большой истории», – сказала Шогакат Варданян в интервью currenttime.tv в Амстердаме.