Մշակույթ 08:30 17/01/2024 Հայաստան
Ըստ Irish Cinephile կինո և հեռուստատեսային նորությունների և անդրադարձների լրատվականի՝ ռեժիսոր Իննա Սահակյանի «Ավրորայի լուսաբացը» ֆիլմն ընդգրկվել է 2023 թվականի 25 լավագույն ֆիլմերի շարքում: Այս մասին հայտնում են Ազգային կինոկենտրոնից։
«Ֆիլմն անիմացիոն/արխիվային հիբրիդային վավերագրություն է, որը մեզ ներկայացնում է մարդկային հուզիչ պատմություն՝ կենտրոնանալով Հայոց ցեղասպանությունը վերապրած Արշալույս/Ավրորա Մարդիգանյանի անցած ճանապարհի վրա՝ պատմելով, թե ինչպես նա դարձավ հին Հոլիվուդի համր ֆիլմի աստղ»,- ասվել է  ֆիլմի մասին։
«Ավրորայի լուսաբացը» ֆիլմի հնդկաստանյան պրեմիերան կկայանա հունվարի 20-ին և հունվարի 21-ին;
Հայ-գերմանա-լիտվական համատեղ արտադրության ֆիլմի (արտադրող ընկերություններ՝ «Բարս մեդիա», «Gebrueder Beetz Filmproduktion», «Artbox Laisvalaikio Klubas») ռեժիսորը և սցենարիստը Իննա Սահակյանն է, պրոդյուսերներ` Վարդան Հովհաննիսյան, Քրիստիան Բից, Յուստե Միխայլինայտե: Ֆիլմը տեղծվել է Զորյան ինստիտուտի գիտական աջակցությամբ և Հայոց ցեղասպանության բանավոր պատմության արխիվի հիման վրա:

Культура 13:41 17/01/2024 В мире
Документальный анимационный фильм «Рассвет Авроры» режиссера Инны Саакян включен в число 25 лучших фильмов 2023 года по версии освещающего новости кино и телевидения издания Irish Cinephile. Об этом сообщает Национальный киноцентр Армении.
Как указывается, «Рассвет Авроры» – анимационный, архивный гибридный документальный фильм, представляющий нам трогательную человеческую историю, в центре которой – путь, пройденный пережившей Геноцид армян Аршалуйс (Авророй) Мардиганян.
20-21 января состоятся премьеры фильма в Индии.
«Рассвет Авроры», снятый при финансовой поддержке Национального киноцентра Армении, является копродукцией Армении, Германии и Литвы (компании Барс Медиа, Gebrueder Beetz Filmproduktion, Artbox Laisvalaikio Klubas). Продюсеры: Вардан Ованнисян, Кристиан Бетц, Джасти Мичаилинет. В записи музыки к фильму участвовал Государственный симфонический оркестр Армении.
Фильм повествует историю Авроры Мардиганян (Аршалуйс Мартиканян). 14-летняя девочка, пройдя через ужасы Геноцида, пленения, преследований, благодаря своей силе воли и решительности в 1917 году нашла спасение в США.
Фильм «Рассвет Авроры» рассказывает героическую историю Аршалуйс на основании двух ее уникальных документальных интервью, при сочетании сохранившихся фрагментов немого фильма и анимационных решений.