Մշակույթ 09:34 02/02/2024 Հայաստան
Իրանի Իսլամական Հանրապետություն Մատենադարանի պատվիրակության այցի շրջանակում հանդիպում է տեղի ունեցել Թեհրանում Գրավոր ժառանգության ուսումնասիրման և հրատարակման գիտահետազոտական կենտրոնի ղեկավարության հետ:
Մատենադարանից հայտնում են, որ քննարկումների ընթացքում կողմերը կարևորել են հայ-իրանական գրավոր ժառանգության ուսումնասիրման գործում համատեղ իրականացվող աշխատանքները խորացնելու անհրաժեշտությունը:
Որպես առաջին քայլ ընտրվել և թվային տարբերակով տրամադրվել են կենտրոնում պահվող երկլեզու (հայերեն և պարսկերեն) երեք  ձեռագիր, որոնք առաջիկա ամիսներին կուսումնասիրեն Մատենադարանի աշխատակիցները:
Տնօրեն Արա Խզմալյանի հրավերով՝ Կենտրոնի տնօրեն, անվանի գիտնական դոկտոր Ակբար Իրանին կժամանի Հայաստան՝ մասնակցելու մարտի 21-22-ին Մատենադարանում կայանալիք «Պատկերի պոեզիան» միջազգային գիտաժողովին:

Общество 13:25 02/02/2024 Регион
В рамках визита делегации Матенадарана (Музей-институт древних рукописей имени Месропа Маштоца. – Ред.) в Исламскую Республику Иран состоялась встреча с руководством Научно-исследовательского центра по изучению и публикации письменного наследия в Тегеране.
Как сообщают из Матенадарана, в ходе обсуждений стороны подчеркнули необходимость углубления совместно проводимых работ по изучению армяно-иранского письменного наследия.
«В качестве первого шага были отобраны и предоставлены в цифровом формате три двуязычные (армянские и персидские) рукописи, хранящиеся в центре, которые будут изучены сотрудниками Матенадарана в ближайшие месяцы.
По приглашению директора Матенадарана Ара Хзмаляна в Армению прибудет директор Центра, известный ученый доктор Акбар Ирани для участия в международной конференции «Поэзия образов», которая пройдет в Матенадаране 21-22 марта», – говорится в сообщении.