Մշակույթ 09:34 02/02/2024 Հայաստան
Իրանի Իսլամական Հանրապետություն Մատենադարանի պատվիրակության այցի շրջանակում հանդիպում է տեղի ունեցել Թեհրանում Գրավոր ժառանգության ուսումնասիրման և հրատարակման գիտահետազոտական կենտրոնի ղեկավարության հետ:
Մատենադարանից հայտնում են, որ քննարկումների ընթացքում կողմերը կարևորել են հայ-իրանական գրավոր ժառանգության ուսումնասիրման գործում համատեղ իրականացվող աշխատանքները խորացնելու անհրաժեշտությունը:
Որպես առաջին քայլ ընտրվել և թվային տարբերակով տրամադրվել են կենտրոնում պահվող երկլեզու (հայերեն և պարսկերեն) երեք  ձեռագիր, որոնք առաջիկա ամիսներին կուսումնասիրեն Մատենադարանի աշխատակիցները:
Տնօրեն Արա Խզմալյանի հրավերով՝ Կենտրոնի տնօրեն, անվանի գիտնական դոկտոր Ակբար Իրանին կժամանի Հայաստան՝ մասնակցելու մարտի 21-22-ին Մատենադարանում կայանալիք «Պատկերի պոեզիան» միջազգային գիտաժողովին:

Law 13:00 02/02/2024 Armenia
During its visit to Iran, the Matenadaran delegation held a meeting with the leadership of the Scientific Research Center for the Study and Publication of Written Heritage in Tehran.
The parties discussed the need to deepen their joint work in studying the Armenian-Iranian written heritage, Matenadaran reported.
As a first step, three bilingual manuscripts in Armenian and Persian were selected and provided in digital format. The staff of Matenadaran will study these manuscripts in the coming months.
Ara Khzmalyan, the director of Matenadaran, invited the director of the Center, Dr. Akbar Irani, to participate in the Poetry of Image international conference to be held in Matenadaran, Armenia, on March 21-22.