Մշակույթ 15:50 23/09/2013
Բաթումի 8-րդ միջազգային կինոփառատոնում «Լավագույն դերասան» անվանակարգում հաղթող է ճանաչվել ֆրանսահայ անվանի ռեժիսոր, դերասան, սցենարիստ և պրոդյուսեր Սերժ Ավետիքյանը «Փարաջանով» ֆիլմում մարմնավորելով 20-րդ դարի խոշորագույն հայ կինոռեժիսոր, Հայաստանի ժողովրդական արտիստ, Ուկրաինայի ժողովրդական արտիստ Սերգեյ Փարաջանովին: Այս մասին տեղեկանում ենք փառատոնի պաշտոնական կայքից:
Նշենք որ, ֆիլմի համառեժիսորն է Օլենա Ֆետիսովան: Ֆիլմը Ուկրաինայի, Ֆրանսիայի, Հայաստանի և Վրաստանի համատեղ արտադրություն է:
Հիշեցնենք, որ Ուկրաինան «Օսկար-2013» մրցանակաբաշխության «Լավագույն արտասահամյան ֆիլմ» անվանակարգում առաջադրել է հենց այս ֆիլմը:
Փառատոնն անցկացվել է սեպտեմբերի 15-22-ը:
Մշտապես անհանգիստ ու զբաղված ձեռքեր… Սերժ Ավետիքյանը պատմում է «Փարաջանով» ֆիլմի մասին
«Փարաջանով» ֆիլմը Ուկրաինան ներկայացրել է «Օսկար»-ի. «Իհարկե, ցանկալի կլինի, որ մրցանակի արժանանա, բայց դժվար է պատկերացնել»

Культура 17:28 23/09/2013
Награду в номинации «Лучший актер» 8-го Батумского международного фестиваля авторского кино «BIAFF 2013» за роль выдающегося советского кинорежиссера и сценариста, народного артиста Армении и Украины Сергея Параджанова в фильме «Параджанов» получил известный французский режиссер, актер, продюсер и сценарист армянского происхождения Серж Аведикян. Об этом сообщается на официальном сайте кинофестиваля.
Отметим, фильм «Параджанов» совместного производства Украины, Франции, Армении и Грузии был изначально разработан украинским режиссером, продюсером и сценаристом Еленой Фетисовой. Позже к нему в качестве сорежиссера присоединился Серж Аведикян, который также снялся в главной роли картины. Представляя основные события жизни Параджанова и его искусства, в фильме даны яркие интерпретации мировоззрения великого режиссера.
Отметим, что от Украины на премию «Оскар-2013» в категории «Лучший фильм на иностранном языке» выдвинута именно лента «Параджанов».