Քաղաքական 09:52 02/12/2015 Աշխարհում
Տարբեր երկրների ղեկավարները տարիներ շարունակ շողոքորթում էին Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանին՝ փորձելով նրան իրենց կողմը գրավել: Նրանք այնքան փառաբանեցին Թուրքիայի նախագահին, որ շռայլ գովեստները խելքահան արեցին նրան: Իբրև նեոօսմանյան կայսրության ինքնակոչ Մեծ սուլթան, Էրդողանն սկսեց միջամտել հարևան երկրների ներքին գործերին և բանտարկել իր երկրի քաղաքացիներին, որոնք համարձակվում էին հայտարարել, որ սուլթանը մերկ է...
Առաջին ղեկավարը, որ խաբվեց Էրդողանի կողմից՝ Սիրիայի նախագահ Բաշար ալ-Ասադն էր, որի անխոհեմ մեղրամիսը Թուրքիայի հետ վերածվեց անվերջ մղձավանջի՝ կործանելով նրա երկիրը: Հաջորդ պետության ղեկավարը, որը Թուրքիայի բռնակալի հետ նույն ճանապարհով չգնաց՝ Եգիպտոսի նախագահ Ալ-Սիսին էր: Իսրայելի վարչապետ Բենջամին Նեթանյահուն դեռևս լիարժեք չի յուրացրել իր դասը՝ Թուրքիայի հետ վարելով շփոթության մեջ գցող սիրո և ատելության հարաբերություններ: Էրդողանին գրեթե հաջողվեց մոլորեցնել նաև Հայաստանի ղեկավարներին Հայ-թուրքական խաբուսիկ արձանագրություններով: Ճակատագրի հեգնանքով, Հայաստանի շահերը պաշտպանեց ոչ այլ ոք, քան Էրդողանի կրտսեր գործընկերը՝ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը, որն իր համառ շահադիտական առարկություններով տապալեց գործարքը:
Վլադիմիր Պուտինը ամենավերջին ղեկավարն էր, որ բացահայտեց Էրդողանի դիվային բնույթը՝ ռազմական ինքնաթիռն ու երկու ռուս օդաչուներին կորցնելուց հետո, որոնք հարձակման ենթարկվեցին թուրքերի կողմից Թուրքիայի օդային տարածքը 17 վայրկյանով հատելու պատրվակով...
Այս ողբերգական միջադեպից անմիջապես հետո, Ռուսաստանի կառավարությունը մի շարք հակադարձ միջոցներ ձեռնարկեց, որոնք կարող են կործանարար ազդեցություն ունենալ Թուրքիայի տնտեսության վրա.
- Արգելվեց թուրքական ապրանքների ներմուծումը: Առևտրի ծավալը երկրների միջև վիթխարի է. այն կազմում է տարեկան 33 մլրդ դոլար, ուստի Ռուսաստանը Թուրքիայի երկրորդ խոշորագույն առևտրային գործընկերն է:
- Արգելվեց թուրք գործարարների մուտքը Ռուսաստան: Անցյալ շաբաթ նրանցից վաթսունին Մոսկվա ժամանելուն պես ձերբակալեցին և հետ ուղարկեցին Թուրքիա:
- Դադարեցվեց  առանց վիզայի Թուրքիայի քաղաքացիների մուտքը Ռուսաստան 2016 թ. հունվարի 1-ից:
- Արգելվեց նոր թուրք աշխատողների վարձումը (ներկայումս 200 հազ թուրքեր իրենց ընտանիքներով ապրում են Ռուսաստանում) և չեղյալ համարվեցին բազմամիլիարդանոց շինարարական պայմանագրերը թուրքական ընկերությունների հետ:
- Հրահանգվեց ռուսական ճամփորդական գործակալություններին զբոսաշրջիկներ չուղարկել Թուրքիա՝ այդ երկրին զրկելով միլիարդավոր դոլարների եկամուտից: Քանի որ միայն անցյալ տարի 4.5 մլն ռուս է այցելել Թուրքիա, ուստի Ռուսաստանը երկրորդ խոշորագույն աղբյուրն է օտարերկրյա զբոսաշրջիկների թվով:
- Մտցվեցին ավելի բարձր մաքսատուրքեր Թուրքիայից ներմուծվող և այնտեղ արտահանվող ապրանքների վրա:
- Քննարկման փուլում է երեք խոշոր ծրագրերի չեղյալ համարելը. 1) Բնական գազի վաճառքը Թուրքիային. Ռուսաստանը բավարարում է այդ երկրի կարիքների կեսից ավելին. 2) Թուրքիայի ավելի քան 22 մլրդ դոլար արժողությամբ առաջին ատոմակայանի կառուցումը. 3) Ռուսաստանից դեպի Թուրքիա ձգվող միլիարդավոր դոլարների արժողությամբ գազատարի կառուցումը:
Նախագահ Պուտինի կողմից նաև մի շարք ռազմական քայրեր ձեռնարկվեցին ռուսական ինքնաթիռի պատահարի առնչությամբ.
- Ընդյալնվեց ռուսական ռազմական ներկայությունը Սիրիայում՝ ցամաքում, օդում և Միջերկրականի ծովափում:
- Ռմբակոծվեցին թուրքամետ ահաբեկչական խմբերը այն տարածքում, որտեղ խոցվել էր ռուսական կործանիչը և սպանվել էին երկու ռուս օդաչուները:
- Ոչնչացվեցին հարյուրավոր թուրքական բեռնատարներ, որոնց մի մասը զենք էին տեղափոխում ապստամբներին Սիրիայում, իսկ մյուսները մաքսանենգ ճանապարհով  ԻՊ-ից նավթ էին բերում դեպի Թուրքիա:
Ռուսաստանը մոտ ապագայում կարող է հավելյալ ռազմական միջոցներ ձեռնարկել Թուրքիայի դեմ.
- Զինել քուրդ զինյալներին Իրաքում, Սիրիայում և Թուրքիայի ներսում:
- Խոցել Սիրիայի կամ Հայաստանի օդային տարածքները հատած թուրքական ինքնաթիռները և ուղղաթիռները՝ հաշվի առնելով նախկինում տեղի ունեցած նման խախտումները:
Դիվանագիտական ճակատում.
- Անցյալ շաբաթ Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը չեղյալ հայտարարեց իր նախապես ծրագրված այցը Թուրքիա:
- Պուտինը հրաժարվեց Էրդողանի հետ հեռախոսազրույցից և մերժեց նրա հետ հանդիպման խնդրանքը Փարիզում իրենց այցելության ընթացքում:
- Ռուսաստանի նախագահը չեղյալ հայտարարեց իր ծրագրած հանդիպումը Էրդողանի հետ Սանկտ Պետերբուրգում դեկտեմբերի 15-ի կայանալիք Գագաթաժողովում:
-Ռուսաստանի Դումայում քննարկման է ներկայացված Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող մի օրինագիծ, որով նախատեսվում է 300-500 հազ ռուբլու չափով տուգանք կամ երեքից հինգ տարի ժամկետով ազատազրկում:
- Որոշ ռուս քաղաքագետներ նույնիսկ կոչ արեցին ազատագրել Արևմտյան Հայաստանը թուրքական բռնագրավումից  և հաստատել ազատ Քուրդիստան՝ Դիարբեքիր մայրաքաղաքով...
Թվում է, որ նախագահ Պուտինը հեշտությամբ չի նահանջի՝ ռուսական ինքնաթիռի վրա  թուրքական դավաճանական հարձակումից հետո: Նա պարտավոր է աշխարհին ցույց տալ, որ երբեք թույլ չի տա որևէ մեկին անպատիժ հարձակվել ռուսների վրա: Պուտինը թուրքական գործողությունը բնութագրեց որպես «հարված թիկունքից՝ ահաբեկիչների մեղսակիցների կողմից» և խստորեն զգուշացրեց «լուրջ հետևանքների մասին»:
Վերջապես, այս անգամ մեծ պատառը մնաց Էրդողանի կոկորդում... Նա հիմարաբար առճակատման գնաց ատոմային տերության ղեկավարի հետ, որը վճռական է տրամադրված մի լավ դաս տալու ամբարտավան թուրք նախագահին, որը դեռ երկար կմնա նրա հիշողության մեջ:
Եթե իրոք Էրդողանը հույսեր է փայփայում, որ ՆԱՏՕ-ն կպաշտպանի իր արկածախնդրությունը, ապա չարաչար սխալվում է: Նա չի կարող ռուսական ինքնաթիռի խոցումը խեղաթյուրված ներկայացնել իբրև հարձակում Թուրքիայի վրա, իսկ այնուհետև թաքնվել ՆԱՏՕ-ի փեշի տակ...
Ցավոք, Թուրքիան լուրջ գլխացավանք է դարձել ՆԱՏՕ-ի համար: Թուրքիայի նախագահի անպատասխանատու պահվածքը մի փոքր տարածքային խախտման առիթով, սպառնում է ՆԱՏՕ-ի բոլոր անդամներին ներքաշել ավելի մեծ հակամարտության մեջ: ՆԱՏՕ-ն պետք է լրջորեն մտածի, թե որքան խոհեմ է անդամակացությունը մի ահաբեկչական երկրի, որը կարող է դարձյալ լուրջ միջազգային միջադեպ հրահրել՝ հղի հեռուն գնացող հետևանքներով ամբողջ աշխարհի համար...

Politics 12:25 02/12/2015
Leaders around the world have been pandering to Recep Tayyip Erdogan for years, trying to win him over to their side. They flattered the Turkish President so much that the lavish compliments went to his head. As the self-appointed Grand Sultan of the neo-Ottoman Empire, Erdogan started meddling in the internal affairs of neighboring countries, and jailing scores of his own citizens who dared to point out that the Sultan is naked!
The first leader to be duped by Erdogan was Syria's President Bashar Al-Assad whose ill-considered honeymoon with Turkey turned into an endless nightmare, devastating his country. The next head of state to part ways with the Turkish dictator was President Al-Sisi of Egypt. Israel’s Prime Minister Benjamin Netanyahu has still not fully learned his lesson, carrying on a baffling love-hate relationship with Turkey. Erdogan almost succeeded even in tricking Armenia’s leaders with the deceptive Armenia-Turkey Protocols. Ironically, Armenia’s interests were saved by none other than Erdogan’s junior partner, Pres. Ilham Aliyev of Azerbaijan, who killed the deal with his persistent self-serving objections.
The latest world leader to discover Erdogan's fiendish nature is Vladimir Putin, after losing a military jet and two Russian airmen to a Turkish attack under the guise that the plane had crossed Turkey’s airspace for 17 seconds!
Within days of this tragic incident, the Russian government took several retaliatory measures that would have a devastating effect on Turkey’s economy:
-- Banned the import of Turkish products. Trade between the two countries amounts to a whopping $33 billion annually, making Russia Turkey’s second largest trading partner.
-- Refused the entry of Turkish businessmen into Russia. Sixty of them were detained upon their arrival in Moscow last week and sent back to Turkey.
-- Lifted the visa-free travel of Turkish citizens to Russia as of January 1.
-- Forbade hiring new Turkish workers -- currently 200,000 live with their families in Russia -- and cancelled multi-billion dollar construction contracts with Turkish firms.
-- Ordered Russian travel agencies not to send tourists to Turkey, depriving that country of billions of dollars in income. Since 4.5 million Russians visited Turkey last year, Russia is the second largest source of foreign tourists.
-- Imposed higher customs duties on imports from and exports to Turkey.
-- Under consideration is the cancellation of three major projects: 1) Selling natural gas to Turkey as Russia supplies over half of that country’s needs; 2) Building Turkey’s first nuclear power plant, worth over $22 billion; and 3) Constructing a multi-billion dollar natural gas pipeline from Russia to Turkey.
Pres. Putin has also taken several military steps since the downing of the Russian jet:
-- Boosted the Russian military presence in Syria -- on the ground, in the air, and off the Mediterranean coast.
-- Bombed pro-Turkish terrorist groups in the region where the Russian jet was hit and two Russian airmen killed.
-- Destroyed hundreds of Turkish trucks, some of which were transporting weapons to the rebels in Syria, and others carrying oil bought from ISIS and smuggled into Turkey.
Russia may take additional military measures against Turkey in the near future:
-- Arming Kurdish militants in Iraq, Syria, and within Turkey.
-- Shooting down Turkish planes and helicopters that cross Syria’s or Armenia’s airspace, in view of such incursions in the past.
On the diplomatic front:
-- Russian Foreign Minister Sergei Lavrov cancelled his pre-planned trip to Turkey last week.
-- Putin refused to take Erdogan’s phone calls and rejected his request for a meeting during their Paris visit.
-- The Russian President called off the planned Summit Meeting with Erdogan in St. Petersburg on Dec. 15.
-- The Russian Duma (Parliament) is considering a law that would criminalize denial of the Armenian Genocide: 300,000-500,000 Ruble penalty and three-year imprisonment.
-- Some Russian politicians have even called for the liberation of Western Armenia from Turkish occupation and the establishment of free Kurdistan with its capital in Diyarbekir!
It appears that Pres. Putin will not easily back down after the treacherous Turkish attack on the Russian jet. He has no choice but to react harshly to show the world that he won’t allow anyone to attack Russians with impunity. Putin described the Turkish action as a “stab in the back from the accomplices of terrorists” and sternly warned of “severe consequences.”
Erdogan has finally bitten more than he can chew! He is foolishly confronting a nuclear power with a leader determined to go to great lengths to teach the arrogant Turkish President a lesson he will not soon forget.
If indeed Sultan Erdogan is counting on NATO to defend his reckless adventure, he is sadly mistaken. He cannot misrepresent the shooting down of a Russian jet as an attack on Turkey, and then seek protection by hiding under NATO’s skirts!
Regrettably, Turkey has become a major liability for NATO. The Turkish President’s irresponsible behavior over a minor incursion risks dragging all NATO members into a larger conflagration. NATO should seriously question the wisdom of harboring a terrorist state in its midst that can trigger yet again a grave international incident with far reaching consequences for the entire world!