Հասարակություն 16:45 28/07/2016 Հայաստան
«Հայկական բանակի առանձնահատկությունը կարելի է բաժանել 2 խմբի՝ ազգային և ռազմական»,-ՊՆ մամուլի ծառայության փոխանցմամբ՝ այս մասին այսօր «Ռազմական պատմություն» ամառային դպրոցի ունկնդիրների համար դասախոսություն ընթերցելիս նշել է պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը:
«Ազգային բնույթի առանձնահատկությունները կայանում են նրանում, որ մենք կարողացել ենք հասնել հաջողությունների հայ ժողովրդի միասնության, ուժի, համախմբման միջոցով: Բանակում ձևավորվեց կառավարման համակարգ և ամրապնդվեց կարգապահությունը: Ինչ վերաբերում է ռազմական առանձնահատկություններին, թեպետ հայկական բանակը երիտասարդ էր և նոր էր ձևավորվում, սակայն մարտական բոլոր գործողությունները կազմակերպվել են համաձայն ռազմական գիտության ժամանակակից պահանջներին»,- ասել է պաշտպանության նախարարը:
Խոսելով զինված ուժերի ժամանակակից մարտահրավերների մասին, նախարարը նշել է, որ այսօր հայկական բանակը գտնվում է բարեփոխումների ակտիվ փուլում և վերջին տարիներին բանակում ներդրված բարեփոխումները, նոր խնդիրների առաջադրումն ու դրանց իրականացումը միայն դրական ազդեցություն են ունեցել զինված ուժերի զարգացման վրա: Այս առումով շեշտվել է, որ բարեփոխումները լինելու են շարունակական:

Politics 18:09 28/07/2016 Armenia
“Armenian army has two characteristics - national and military,” Armenian Minister of Defense Seyran Ohanyan told during a lecture given at “Military history” summer school.
“The national specifics are that we have succeeded due to our unity strength and consolidation. Management system was formed in the army, and the discipline was strengthened. As to the military specifics, all the military operations have been organized within the confines of modern requirements of the military science,” noted the minister.
Reflecting on the challenges ahead of the armed forces, the minister stressed that the Armenian army in the active phase of reformation and the reforms implemented over the past years, the new issues raised and their realization may have a positive effect on the development of the armed forces.