Քաղաքական 12:24 27/09/2016 Հայաստան
Սեպտեմբերի 18-ին կայացած տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրությունների արդյունքում  229 համայնքերից 179-ում վերընտրվել են գործող համայնքապետերը:
Panorama.am-ին ԿԸՀ տրամադրած տվյալների համաձայն, գործող համայնքապետերը պարտվել են 30 համայնքներում, 20-ում չեն առաջադրվել:
Այսպես, Արագածոտնում համայնքապետ ընտրել են 80 գյուղում և քաղաքում, որից 12-ում գործող ղեկավարները չեն ընտրվել, 6-ում չեն առաջադրվել:
Արարատի մարզի 63 համայնքներից 7-ում գործող համայնքապետերը չեն ընտրվել, 5-ում նրանք չեն առաջադրվել:
Արմավիրում համայնքի ղեկավար ընտրել են 57 բնակավայրում, 45-ում գործող համայնքապետերն են ընտրվել, 7 համայնքում նրանք պարտություն են կրել, 5-ում չեն առաջադրվել:

Politics 13:55 27/09/2016
In 179 communities out of 229 the acting community leaders were reelected to their posts at the local self-government elections held in five regions of Armenia on September 18.
According to data, released by Central Electoral Committee of Armenia, in 30 communities acting community leaders suffered losses, while in 20 communities they didn’t nominated at all.
In Aragatsotn region elections were held in 80 villages and towns where 12 acting leaders were not reelected, another 6 didn’t nominated.
In 63 communities of Ararat region 7 acting community leaders were not reelected and in five of the communities they didn’t nominate their candidacy for the second term.
In Armavir, local elections were held in 57 communities, with 45 reelected in their posts and seven suffered losses.