Քաղաքական 13:48 13/02/2017
ԱՄՆ դեսպանատունը մեկնարկել է ամերիկյան ֆիլմերի ցուցաշար «Մարդկային պատմությունների խճանկար» խորագրի ներքո և առաջիկա երկու ամիսների ընթացքում հայ հանդիսատեսին կներկայացնի 33 ամերիկյան ֆիլմեր: Անդրանիկ ցուցադրությունը կլինի փետրվարի 13-ին «Մոսկվա» կինոթատրոնում և էկրան կբարձրանա  մրցանակակիր «Կարմիր սրտերի Ջեքը» ֆիլմը:  Հայտնում են Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանատան մամուլի ծառայությունից:
«Ֆիլմերը մեզ տեղափոխում են մի նոր աշխարհ, մեզ ներկայացնում այլ մոտեցումներ, օգնում հասկանալ մեզ շրջապատող աշխարհը», - ասել է Հայաստանում ԱՄՆ դեսպան Ռիչարդ Միլսը:
Ամերիկյան ֆիլմերի ցուցաշարի շրջանակում մեկ շաբաթով Հայաստան է ժամանում նաև «Կարմիր սրտերի Ջեքը» ֆիլմի ռեժիսոր, մրցանակակիր ռեժիսոր/պրոդյուսեր Ջանեթ Գրիլոն, ով քննարկումներ կունենա հանդիսատեսի հետ, ուսանողական խմբերի հետ քննության կառնի կինոարվեստը և կներկայացնի աուտիզմնին առնչվող իր փորձը: Ցուցաշարը կբացվի տ-ն Գրիլոյի ֆիլմով, որը պատմում է  փախուստի մեջ գտնվող մի դեռահաս աղջնակի մասին, ով ներկայանում է որպես հմուտ ու սրտացավ տնային դայակ և  կարողանում ստեղծել յուրահատուկ կապ աուտիզմ ունեցող 11-ամյա աղջնակի ու նրա  ընտանիքի հետ: Ֆիլմի ցուցադրմանը կհաջորդի հանդիսատեսի հարց ու պատասխանը ռեժիսորի հետ:
Ամերիկյան ֆիլմերի ցուցաշարը կշարունակվի մինչև մարտի 31-ը. կներկայացվեն թե՛ գեղարվեստական, թե՛ վավերագրական ֆիլմեր: Ֆիլմերը կցուցադրվեն  Երևանում, Գյումրիում ու Վանաձորում:
Ցուցաշարում ընդգրկված մյուս ֆիլմերում անդրադարձ է կատարվում այնպիսի հարցերի, ինչպիսիք են՝ հաշմանդամությունը, ծաղրն առցանց տիրույթում, բնապահպանությունը, ծրագրավորման ոլորտում առկա գենդերային բացը, մշակույթի ու խոհանոցի միջև կապը: Բոլոր ցուցադրությունների մուտքն ազատ է, իսկ դահլիճում տեղերը համալրվում են առաջին եկողն առաջինն է տեղ զբաղեցնում սկզբունքի համաձայն: Ամբողջական ծրագիրը կարող եք գտնել առցանց:
Ֆիլմերի ցուցադրմանը զուգընթաց  «Մարդկային պատմությունների խճանկարի» շրջանակում նախատեսվում է երիտասարդ հայ վավերագրողների համար անցկացնել մեկ շաբաթ տևողությամբ դասընթաց ֆիլմերի մոնտաժման վերաբերյալ, որը կվարի մոնտաժի օսկարակիր վարպետ, ինչպես նաև տարբեր մրցանակների արժանացած ռեժիսոր, պրոդյուսեր, գրող և կինոգործիչ Դագ Բլաշը:
«Հայերն այնքան հուզիչ պատմություններ կարող են էկրանավորել, և հիանալի է, որ մեր հարգարժան հյուրերն այդքան շատ ժամանակ են անցկացնելու երիտասարդ հայ ռեժիսորների հետ: Նպաստելով նրանց հմտությունների կատարելագործմանը՝ մենք հուսով ենք, որ  կինոարվեստի նոր սերնդի հայաստանյան գործիչները կկարողանան առավել վստահ ներկայացնել իրենց պատմությունները հայ ու միջազգային հանդիսատեսին», - ասել է դեսպան Միլսը:

Культура 15:42 13/02/2017 Армения
Посольство США в Армении запустило цикл показов американских фильмов под названием «Мозаика человеческих историй», в рамках которого в течение двух месяцев армянскому зрителю будут представлены 33 киноленты.
Как передает пресс-служба посольства Соединенных Штатов в РА, первый показ состоится 13 февраля в ереванском кинотеатре «Москва». Зрителям будет представлена удостоившаяся многочисленных премий картина «Джек из Красных сердец».
«Фильмы переносят нас в некий новый мир, представляют нам иные подходы и помогают понять окружающий нас мир», – заявил посол США в Армении Ричард Миллс.
В рамках показов американских фильмов Армению также посетит режиссер фильма «Джек из Красных сердец» Джанет Грилло (Janet Grillo), которая проведет встречи со зрителями, а также изучит киноискусство вместе с группами студентов и поделиться своим опытом, связанным с аутизмом. Фильм Джанет Грилло рассказывает о девочке-подростке, которая находится в бегах от службы пробации. Она находит приют в пригородном доме и становится помощником для страдающей аутизмом 11-летней дочери хозяев. Неожиданно у героини обнаруживается способность общаться с девочкой невербально.
Показы американских фильмов продолжатся до 31 марта. В рамках цикла будут представлены как художественные, так и документальные фильмы. Показы пройдут как в Ереване, так и в городе Гюмри Ширакской области Армении и в городе Ванадзор Лорийской области РА. Вход на все кинопоказы – свободный.
В рамках организованного цикла под названием «Мозаика человеческих историй» также планируется провести недельный учебный курс видеомонтажа для молодых армянских документалистов. Данные курсы проведет обладатель американской кинопремии «Оскар» и других наград, режиссер, продюсер, писатель и кинематографист Даг Блаш.
«Армяне могут экранизировать невероятно трогательные истории. Прекрасно, что наши достопочтенные гости проведут так много времени с молодыми армянскими режиссерами. Способствуя совершенствованию их навыков, мы надеемся, что армянские деятели нового поколения кинематографа смогут более уверено представлять свои истории как армянской, так и международной аудитории», – подчеркнул Ричард Миллс.