Քաղաքական 12:08 19/04/2017 Տարածաշրջան
Թուրքիայում տեղի ունեցած սահմանադրական հանրաքվեն ԵԱՀԿ-ի կողմից արժանացավ կոշտ գնահատականների, ինչը շատ կարևոր ազդակ է, թե ուր է գնում այդ երկիրը: Lրագրողների հետ այսօր կայացած հանդիպման ժամանակ ասաց «Ընդդեմ իրավական կամայականությունների» ՀԿ նախագահ, ՀՀ մարդու իրավունքների նախկին պաշտպան Լարիսա Ալավերդյանը:
«Երեկվանից կան լուրեր, որ ընդդիմությունը կազմակերպվում է՝ հնչեցնելու նույն դիտողությունները, ինչ ԵԱՀԿ-ն: Իրականում Թուրքիան առաջ է շարժվում շատ կոպիտ քայլերով: Սա անկանխատեսելի, բավականին հախուռն գործընթացներ է նշմարում: Եվրոպան դեռ երկար է փորձելու Թուրքիայի «տամարը» բռնել, սակայն այդ երկիրն այլևս իրեն կապված չի զգում Եվրոպային, ավելին Եվրոպային օգտագործելու է իր շահերի համար»,- ասաց նա:
Լարիսա Ալավերդյանի խոսքով, հարևան երկիրն իր քայլերում շատ հմուտ և խորամանկ է, ինչի պատճառով Հայաստանը պետք է ավելի սթափ լինի՝ հատկապես հարաբերությունների կարգավորման համատեքստում: Սա, նրա համոզմամբ, երկարատև գործընթաց է, որին պետք է նախորդի վստահությունը:
Անդրադառնալով Թուրքիայում մահապատժի հնարավոր վերականգնմանը՝ բանախոսը նկատեց՝ Եվրոպայի բացասական վերաբերմունքն այս երևույթին միանշանակ է, մինչդեռ ԱՄՆ-ն սրան դեմ չի արտահայտվում:
«Թուրքիան եղել և մնում է  դաժանության ախտանիշ կրող երկիր»,- նկատեց բանախոսը:
Անդրադառնալով ՀՀ ԱԺ ընտրություններին՝ Լարիսա Ալավերդյանը շեշտեց՝ կոռուպցիան եղել և մնում է մարդու իրավունքների կոպտագույն խախտում: Վարչական ռեսուրսի կիրառումը ոչ այլ ինչ է, եթե ոչ ճնշում կամ բռնություն:
«Սրանք խայտառակ դրվագներ են, որոնք իշխանական կուսակցության կողմից դատապարտման չեն արժանացել: Հակառակը, եղել են խեղկատակության հասնող արդարացումներ»,- ամփոփեց նա:

Политика 12:37 19/04/2017 Армения
Состоявшийся в воскресенье, 16 апреля, в Турции референдум по внесению поправок в Конституцию удостоился жесткой оценки ОБСЕ, что является очень важным сигналом о том, куда движется эта страна. Об этом заявила сегодня на пресс-конференции первый омбудсмен Армении, исполнительный директор общественной организации «Против правового произвола» Лариса Алавердян.
ОБСЕ ранее опубликовала отчет, согласно которому референдум о расширении полномочий президента Турции был проведен в условиях неравных возможностей, предоставленных сторонникам и противникам поправок. Избиратели не получали беспристрастной информации об основных аспектах реформы, негативный эффект оказало также ограничение основных свобод, говорится в заявлении экспертов организации.
«Со вчерашнего дня появляется информация, что турецкая оппозиция готовится озвучить те же оценки, что и ОБСЕ. На самом деле Турция движется вперед очень грубыми шагами. Обрисовываются непредсказуемые процессы. Европа еще долго будет  пытаться найти слабую струну Турции, однако Анкара более не чувствует себя связанной с Европой. Более того, она будет пытаться использовать Европу в своих интересах», – сказала она.
По словам Ларисы Алавердян, Турция в своих шагах демонстрирует хитрость, а Армения должна быть очень рассудительной – особенно в контексте нормализации отношений. Как отметила Л. Алавердян, это длительный процесс, которому должно предшествовать формирование атмосферы доверия.
Коснувшись обещания Эрдогана поднять вопрос возвращения смертной казни в Турции, Л. Алавердян отметила, что это удостоилось негативной реакции Европы, в то время как в США не выступили против данного явления.