Սպորտ 18:18 19/05/2017 Հայաստան
Թբիլիսիում այսօր կավարտվի ավանդական ուշուի Եվրոպայի մեծահասակների, երիտասարդների (մինչև 18 տարեկաններ) և պատանիների (մինչև 16 տարեկաններ) առաջնությունը: Մրցումային վերջին օրը հայ ուշուիստները եզրափակչի չորս գոտեմարտերից երեքում հաղթանակ տարան:
Ոսկե մեդալ նվաճեցին` Արսեն Բաղրյանը (48 կգ, պատանիներ), Վարդան Դանիելյանը (56 կգ, երիտասարդներ) և Հայկ Գասպարյանը (56 կգ, մեծահասակներ): Ռեբեկա Բալասանյանն արժանացավ արծաթե մեդալի (65 կգ, երիտասարդներ):
Հայաստանի հավաքականը ներկայացնում էր 14 ուշուիստ ցինդա (7 մարզիկ), տաոլու (շարժողական վարժությունների համալիր, 5) և վին-չուն (2) դիսցիպլիններում: Ընդհանուր առմամբ մեր հավաքականը նվաճեց 4 ոսկե, 3 արծաթե և 1 բրոնզե մեդալ: Մայիսի 20-ին կկայանա պարգևատրման և մրցաշարի փակման արարողությունը:
«Ընդհանուր առմամբ, գոհ եմ մեր մարզիկների ելույթներից,- ՀԱՕԿ լրատվականի հետ զրույցում ասաց Հայաստանի ավանդական ուշուի ֆեդերացիայի նախագահ Տիգրան Չոբանյանը,- մենք առաջին անգամ հանդես եկանք ավանդական, ոչ թե սպորտային ուշուում (սանդա): Արդյունքներն իրենցն ասում են:
Հիմա կպատրաստվենք Ունիվերսիադային (Թայբեյ, օգոստոսի 19-ից 30-ը) և աշխարհի առաջնությանը (Կազան, սեպտեմբերի 27-ից հոկտեմբերի 3-ը): Ունիվերսիադային մենք երկու մարզիկ կունենանք, իսկ աշխարհի առաջնությանը նախատեսում ենք հանդես գալ նվազագույնն ութ մարզիկով:

Спорт 19:19 19/05/2017 В мире
В Тбилиси сегодня завершается чемпионат Европы по традиционному ушу среди взрослых, юниоров (до 18 лет) и юношей (до 16 лет). В заключительный день соревнований армянские ушуисты выиграли три финальных поединка из четырех. Об этом сообщает пресс-служба НОК Армении.
Золотые медали завоевали Арсен Багрян (48 кг, юноши), Вардан Даниелян (56 кг, юниоры) и Айк Гаспарян (56 кг, взрослые). Ребекка Баласанян (65 кг, юниоры) удостоилась серебряной награды.
Сборная Армении была представлена 14 ушуистами, которые соревновались в дисциплинах циньда (7 спортсменов), таолу (комплекс двигательных упражнений, 5) и винь-чунь (2). В общей сложности наша команда завоевала 4 золотые, 3 серебряные и 1 бронзовую медали. 20 мая состоится церемония награждения и закрытия турнира.
«В целом я доволен выступлением наших спортсменов, – сказал президент Федерации традиционного ушу Армении Тигран Чобанян. – Мы впервые выступали в традиционном ушу, а не в спортивном (саньда). Результаты говорят сами за себя.
Теперь будем готовиться к Универсиаде (Тайбэй, 19-30 августа) и чемпионату мира (Казан, с 27 сентября по 3 октября). На Универисаде у нас будет два участника, а на первенстве мира планируем выступить как минимум восемью спортсменами».