Քաղաքական 11:47 08/08/2017 Տարածաշրջան
Համաշխարյաին քաղաքական դրությունը բավական սրվել է՝ կապված Ռուսաստանի և ԱՄՆ-ի լարվածության աճի հետ: Սա վտանգավոր է նաև Հարավային Կովկասի տարածաշրջանի համար: Այսօր կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ այս մասին ասաց թուրքագետ Ռուբեն Սաֆրաստյանը:
«Մյուս կարևոր երևույթը Թուրքիայի ռազմավարական դերի և նշանակության թուլացումն է: Սա պայմանավորված է ռազմավարական նշանակության այն սխալներով, որ թույլ տվեց Էրդողանը: Մասնավորապես, Թուրքիայի հարաբերությունների վատթարացումը Գերմանիայի հետ: Արդյունքում ներկայումս կտրուկ նվազել են գերմանական ներդրումները, ինչպես նաև գերմանացի զբոսաշրջիկների հոսքը Թուրքիա:
Թուրքիային թուլացնում է  նաև նրա ոչ հաշվենկատ քաղաքականությունը Սիրիայում: Արկածախնդրությունը բերում է իր անցանկալի արդյունքները: Ասադի իշխանությունը գնալով ուժեղանում է, գնալով ուժեղանում և լեգիտիմ է դառնում նաև քրդական ուժը Սիրիայում»,- ասաց թուրքագետը:

Политика 12:57 08/08/2017 Регион
Политическая обстановка в мире достаточно обострилась – в связи с ростом напряженности в отношениях США и РФ. Это представляет опасность и для региона Южного Кавказа. Такое мнение сегодня на пресс-конференции выразил директор Института востоковедения Национальной академии наук (НАН) Армении Рубен Сафрастян.
«Другим важным явлением является ослабление стратегической роли и значимости Турции. Это обусловлено ошибками стратегического характера, которые допустил президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган. В частности, ухудшение отношений Турции с Германией. В результате на данный момент резко сократились немецкие инвестиции, а также уменьшился поток немецких туристов в Турцию.
Турцию ослабляет также и её неосмотрительная политика в Сирии. Авантюризм приводит к нежелательным последствиям. Власть президента Сирии Башара Асада всё больше усиливается, становится легитимной также и курдская сила в Сирии», – отметил он.