Քաղաքական 11:47 08/08/2017 Տարածաշրջան
Համաշխարյաին քաղաքական դրությունը բավական սրվել է՝ կապված Ռուսաստանի և ԱՄՆ-ի լարվածության աճի հետ: Սա վտանգավոր է նաև Հարավային Կովկասի տարածաշրջանի համար: Այսօր կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ այս մասին ասաց թուրքագետ Ռուբեն Սաֆրաստյանը:
«Մյուս կարևոր երևույթը Թուրքիայի ռազմավարական դերի և նշանակության թուլացումն է: Սա պայմանավորված է ռազմավարական նշանակության այն սխալներով, որ թույլ տվեց Էրդողանը: Մասնավորապես, Թուրքիայի հարաբերությունների վատթարացումը Գերմանիայի հետ: Արդյունքում ներկայումս կտրուկ նվազել են գերմանական ներդրումները, ինչպես նաև գերմանացի զբոսաշրջիկների հոսքը Թուրքիա:
Թուրքիային թուլացնում է  նաև նրա ոչ հաշվենկատ քաղաքականությունը Սիրիայում: Արկածախնդրությունը բերում է իր անցանկալի արդյունքները: Ասադի իշխանությունը գնալով ուժեղանում է, գնալով ուժեղանում և լեգիտիմ է դառնում նաև քրդական ուժը Սիրիայում»,- ասաց թուրքագետը:

Politics 13:19 08/08/2017 Armenia
The world is living a period of political upheaval given the strained relations between the U.S. and Russia. That poses a danger to the region of the South Caucasus, Turkologist Ruben Safrastyan told a press conference on Tuesday in Yerevan.
“The second important factor is the abatement of Turkey’s strategic role and leverage conditioned with mistakes of strategic significance made by Erdogan [President of Turkey]. To mention one is worsening Turkey’s relations with Germany that led to drastic cut of German investments in the economy as well as the tourist flow to Turkey,” Safrastyan said, adding Turkey is weaken by its imprudent policy toward Syria as well.
“Adventurism brings undesirable consequences. The Assad government is gradually strengthening its positions, the same are the Kurds of Syria, who are gaining legitimacy,” Safrastyan said, while enumerating all the factors of negative impact on Turkey’s image.