Կրթություն, գիտություն 12:53 08/08/2017 Հայաստան
Հուլիսի 31-ից օգոստոսի 6-ը Բուլղարիայի Բլագոևգրադ քաղաքում տեղի է ունեցել 24-րդ մաթեմատիկական միջազգային ուսանողական օլիմպիադան (IMC), որին մասնակցել են աշխարհի 71 համալսարանի թիմեր (331 մասնակից):
ԿԳՆ հասարակայնության հետ կապերի վարչության փոխանցմամբ, մրցույթին Հայաստանը ներկայացրել են Երևանի պետական, Հայաստանի Ամերիկյան և Սլավոնական համալսարանների թիմերը: ՀՀ թիմերը բարձր արդյունքներ են արձանագրել՝ նվաճելով երկու ոսկե, երկու արծաթե և երկու բրոնզե մեդալ:
Երևանի պետական համալսարանը ներկայացված էր 4 մասնակիցներով, որոնցից երկուսը՝ Ալբերտ Գևորգյանը և Վազգեն Միքայելյանը, արժանացել են ոսկե, իսկ Ավետիք Կարագուլյանը և Գևորգ Մնացականյանը՝ արծաթե մեդալների: Օլիմպիադան անց է կացվել և՛ անհատական, և՛ թիմային հաշվարկներով:
Ալբերտ Գևորգյանն անհատական հաշվարկում զբաղեցրել է պատվավոր 15-րդ տեղը: Թիմային առաջնությունում Երևանի պետական համալսարանի թիմը գրավել է 7-րդ տեղը: Սա աննախադեպ արդյունք է ԵՊՀ-ի թիմի համար: Մինչ այս լավագույն արդյունքը թիմային հաշվարկում եղել է 15-րդ տեղը: Հայաստանի Ամերիկյան համալսարանի ուսանող Արտյոմ Քոսյանը  և Սլավոնական համալսարանի սան Հրաչյա Քոչարյանն արժանացել են բրոնզե մեդալների:
Ուսանողական միջազգային օլիմպիադայի Հայաստանի թիմերը ղեկավարել և մարզել է ԵՊՀ և ՀԱՀ դասախոս Կարեն Քեռյանը, ով թիմի ղեկավարներից արդյունավետությամբ 4-րդն էր:
Մաթեմատիկայի միջազգային ուսանողական օլիպիադայում առաջին տեղը զբաղեցրել է Իսրայելի ազգային թիմը, իսկ երկրորդ և երրորդ տեղերը գրավել են Պետերբուրգի պետական համալսարանի և Մոսկվայի ֆիզիկատեխնոլոգիական ինստիտուտի թիմերը: IMC ուսանողական միջազգային մաթեմատիկական օլիմպիադան առաջին անգամ անց է կացվել 1994թ.-ին:

Education 14:49 08/08/2017 Armenia
The teams of the Yerevan State University (YSU), American University of Armenia (AUA), and the Russian-Armenian University (RAU) took part in the Annual International Mathematics Competition (IMC) in Blagoevgrad, Bulgaria held from July 27 - August 6, 2017.
As the ministry of science and education reported in a release, overall 331 participants from 71 universities participated in the competition, where the Armenian teams won two gold, two silver, and two bronze medals.
According to the source, the Yerevan State University was represented by 4 participants, with two of them – Albert Gevorgyan and Vazgen Mikayelyan, claiming gold medals, while Avetik Karagukyan and Gevorg Mnatsakanyan won silver medals. The Olympiad was held both in the individual and team competition.
In the individual competition Albert Gevorgyan was placed the 15th, the YSU team took the seventh place in the team competition which is unprecedented result for the university.
Other Armenian students – Artyom Kosyan of the American University and Hrachya Kocharyan of the Slavonic University claimed bronze medals.
According to the release, the Israeli Nation team was declared the winner of the Math Olympiad, followed by teams of St. Petersburg State University and Moscow Institute of Physics and Technology.