Տարածաշրջան 18:14 30/09/2014
«Ահաբեկչական խմբերը մեզ համար սպառնալիք չեն ներկայացնում»,-այդ մասին իրանական «ՄԵՀՐ» լրատվական գործակալությանը տված հարցազրույցում հայտարարել է Իրանի բանակի ցամաքային զորքերի հրամանատար Ամիր Ահմադռեզա Փուրդասթանը:
Իրանցի բարձրաստիճան զինվորականը, անդրադառնալով տարածաշրջանում տիրող անկայուն իրավիճակին և այդ համատեքստում Իրանին սպառնացող վտանգներին, նշել է. «Վստահեցնում եմ, որ որևէ սպառնալիք չկա. Իրանի Իսլամական Հանրապետության զինված ուժերը պատրաստ են կտրուկ հակահարված տալ այն ուժերին, որոնք կփորձեն խախտել մեր սահմանները»:
Հիշեցնենք, որ Իրանի նախագահ Հասան Ռոհանին օրերս Նյու Յորքում միջազգային ԶԼՄ-ների ներկայացուցիչների հետ հանդիպման ժամանակ, անդրադառնալով տարածաշրջանում տիրող անկայուն իրավիճակին, մասնավորապես նշել էր. «Ահաբեկչության դեմ ձևական պայքարը չի կարող հանգեցնել կայունության ու անվտանգության հաստատմանը: Ահաբեկչությունն ունի տարբեր աղբյուրներ, հետևաբար՝ եթե ցանկանում ենք դրա դեմ պայքարել, պիտի խզենք այդ աղբյուրների հետ կապերը:
Լավ ու վատ ահաբեկչություն գոյություն չունի, բոլորն էլ վատն են. Չպետք է այդ խմբերից մեկին ռազմական և ֆինանսական օժանդակություն ցուցաբերել, իսկ մյուսին՝ ռմբակոծել: Ահաբեկչությունը միայն Մերձավոր Արևելքով չի սահմանափակվի, և այսօր ոչ միայն եվրոպական երկրների դարպասի հետևում, այլ հենց այդ երկրների կենտրոնում այն գործուն ներկայություն ունի»:

Политика 18:44 30/09/2014
«Террористические группы не представляют угрозы для нас»,– об этом в интервью иранскому информагентству «МЕХР» заявил командующий сухопутными войсками ВС ИРИ бригадный генерал Амир Ахмад-Реза Пурдастан.
Обратившись к нестабильной ситуации в регионе и опасностям, угрожающим Ирану в этом контексте, иранский чиновник подчеркнул: «Я заверяю, что никакой угрозы нет. ВС Исламской Республики Иран готовы нанести контрудар тем силам, которые попытаются нарушить наши границы».
Напомним, на днях президент Ирана Хасан Роухани, обратившись на встрече с представителями международных СМИ в Нью-Йорке к царящей нестабильной ситуации, подчеркнул: «Формальная борьба с терроризмом не может привести к установлению стабильности и безопасности. Терроризм имеет разные источники, следовательно, если мы хотим бороться с ним, то мы должны разорвать связь с этими источниками».
«Не бывает хорошего или плохого терроризма, все они плохие. Не стоит оказывать военное и финансовое содействие какой-либо из этих групп, а другую – бомбить. Терроризм не ограничится лишь Ближним Востоком, и сегодня он активно присутствует как за воротами европейских стран, так и в центре этих стран», - добавил он.