Քաղաքական 18:34 01/04/2015
Մոտ 43 երկիր արտասահմանցի վարձկաններ է մատակարարում ԻՊ-ին, որոնցից մեկն էլ Ադրբեջանն է: Այս մասին հայտարարել է ԱԺ պատգամավոր Թևան Պողոսյանը ՆԱՏՕ-ի «Ռոթ-Ռոուդ» սեմինարի շրջանակներում:
Պատասխանելով Ադրբեջանի ներկայացուցչի գանգատներին` կապված Խոջալուի և Արցախում երկու դիվերսանտներին դատապարտելու դեպքերի կապակցությամբ, Թ. Պողոսյանն ասել է. «Երեկ, երբ խոսվում էր երկու «զբոսաշրջիկների» մասին, որոնք «այցելել» էին Լեռնային Ղարաբաղ և դատապարտվել էին, ադրբեջանցի գործընկերը մոռացավ նշել, որ այդ երկու «զբոսաշրջիկները» կտրել էին տեղացի 18-ամյա հայ երիտասարդի` Սմբատ Ցականյանի կոկորդը: Միևնույն կերպով ԻՊ-ը իր երիտասարդներին սովորեցնում է կոկորդ կտրել: Միգուցե նրանք այնտեղ մարզումնե՞ր էին անցկացնում»:
Խոջալուի դեպքերի հետ կապված հայ պատգամավորն ասել է, որ ադրբեջանցի պատվիրակը մոռանում նշել, որ Ադրբեջանի այն ժամանակվա նախագահ Մութալիբովը հայտարարել էր, թե այդ իրադարձությունները կազմակերպվել են ադրբեջանցիների կողմից, նրանք են սպանել մարդկանց և ստեղծել են մի իրավիճակ, որպեսզի Մութալիբովին վռնդեն երկրից:
«Միանշանակ, գաղտնիք չէ, որ Հայաստանի համար Մերձավոր Արևելքում առկա իրադրությունը կապված է ազգային շահի հետ: Մենք այնտեղ համայնք ունենք, որը օսմանյան թուրքերի կողմից 1915-1923թթ-ի ընթացքում իրականացված Հայոց ցեղասպանության արդյունք է: Ես հույս ունեմ, որ այս տարի ապրիլի 24-ին այդ իրադարձությունները կճանաչվեն և կդատապարտվեն հանուն հետագայում դրանց չկրկնվելու», - անդարդառնալով Հայոց ցեղասպանության 100-ամյակին, ասել է Թ. Պողոսյանը:
Խոսելով «Իսլամական պետության» դեմ անհրաժեշտ քայլերի իրականացման մասին, Թևան Պողոսյանը նկատել է. «Իմ այս դիտարկումը` կապված քաղաքական որոշում կայացնելու գործընթացի հետ, նման է մի իրավիճակի, երբ մենք երբեմն քարտեզ ենք օգտագործում, որպեսզի հասկանանք, թե ինչն է առավել գրավիչ արտասահմանյան վարձկանների համար, ուր են նրանք պատրաստվում գնալ, բայց ի վիճակի չենք լինում քաղաքական որոշում կայացնել` դրա դեմ պայքարելու համար»:
Որպես օրինակ նա նշել է, որ Թուրքիան աշխարհին մի կողմից ներկայանում է որպես տրանզիտային, ինչպես նաև` նավթի տեղափոխման ուղի, սակայն մյուս կուղմից պետք է քաղաքական որոշում կայացնի, թե ինչպես է պետք պայքարել ԻՊ-ի դեմ:

Политика 19:45 01/04/2015
Азербайджан в числе стран, снабжающих «Исламское государство» наемниками. Речь делегата Армении на семинаре «Rose-Roth» ПА НАТО
Группировку «Исламское государство» (ИГ) снабжают наемниками порядка 43 стран, в том числе и Азербайджан. Об этом заявил депутат парламента Армении Теван Погосян в ходе 88-го семинара «Rose-Roth» Парламентской Ассамблеи НАТО, который проходит в столице Сербии Белграде.
По его словам, для реализации необходимых мер по борьбе с ИГ необходимо политическое решение. В качестве примера парламентарий привел Турцию, которая должна вынести политическое решение о том, как бороться с ИГ.
В ответ на высказывания представителя Азербайджана относительно осужденных в Нагорно-Карабахской Республике азербайджанских диверсантов Дильхама Аскерова и Шахбаза Гулиева и ходжалинских событий Теван Погосян сказал: «Накануне, говоря о двух „туристах”, которые „посетили” Нагорный Карабах и были там осуждены, наш коллега из Азербайджана забыл отметить, что эти „туристы” перерезали горло местному 18-летнему юноше – Смбату Цаканяну. Таким же образом в ИГ учат своих новобранцев перерезать горло. Возможно, они в ИГ проводили тренировки?»
Что же касается событий в Ходжалу, армянский парламентарий указал, что представитель азербайджанской делегации забыл упомянуть известное заявление тогдашнего президента Азербайджана Аяза Муталибова (в интервью чешской журналистке Дане Мазаловой, которое было опубликовано в «Независимой газете». – Прим.ред.), который возложил ответственность за преступление на самих азербайджанцев, стремящихся дискредитировать его и заставить покинуть страну.
Т. Погосян также отметил: ни для кого не секрет, что развития на Ближнем Востоке непосредственно связаны с национальными интересами Армении, поскольку на этих территориях в результате осуществленного Османской империей в 1915-1923гг. Геноцида проживает армянская община. Депутат выразил надежду, что к 100-й годовщине Геноцида эти события будут признаны и осуждены ради того, чтобы подобные преступления не повторялись в дальнейшем.
Варварства на Ближнем Востоке могут вылиться в акт геноцида. Речь депутата парламента Армении на семинаре «Rose-Roth» ПА НАТО