Հասարակություն 10:42 03/03/2015
Մարտի 4-ին Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության իշխանությունների հետ ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն` ԵԱՀԿ առաքելությունը Լեռնային Ղարաբաղի և Ադրբեջանի զինված ուժերի շփման գծի պլանային դիտարկում է անցկացնելու ԼՂՀ Մարտակերտի շրջանի Թալիշ գյուղի հյուսիս-արևմտյան ուղղությամբ: Այս մասին տեղեկացնում է ԼՂՀ ԱԳՆ մամուլի ծառայությունը:
ԼՂՀ պաշտպանության բանակի դիրքերից դիտարկումն իրականացնելու են ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի դաշտային օգնական Եվգենի Շարովը (Ուկրաինա) և ԵԱՀԿ ԳՆԱՆ գրասենյակի աշխատակից Պետեր Սվեդբերգը (Շվեդիա), ինչպես նաև ԵԱՀԿ բարձր մակարդակի պլանավորման խմբի (ԲՄՊԽ) ղեկավար գնդապետ Մարկուս Վիդմերը (Շվեյցարիա):
Շփման գծի հակառակ կողմից դիտարկումն իրականացնելու են ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ դեսպան Անջեյ Կասպշիկը և նրա դաշտային օգնական Խրիստո Խրիստովը (Բուլղարիա/) ինչպես նաև ԵԱՀԿ բարձր մակարդակի պլանավորման խմբի (ԲՄՊԽ) ներկայացուցիչ գնդապետ Թունկայ Շեվիմը (Թուրքիա):

Society 10:58 03/03/2015
On March 4, in accordance with the arrangement reached with the authorities of the Nagorno-Karabakh Republic, the OSCE Mission will conduct a planned monitoring of the Line of Contact between the armed forces of Nagorno-Karabakh and Azerbaijan in the northwestern direction of the Talish village of the NKR Martakert region.
From the positions of the NKR Defense Army, the monitoring will be conducted by Field Assistant of the Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-Office Yevgeny Sharov (Ukraine) and staff member of the Office Peter Svedberg (Sweden), as well as by Head of the OSCE High-Level Planning Group (HLPG) Colonel Markus Widmer (Switzerland).
From the opposite side of the Line of Contact, the monitoring will be conducted by Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-Office Ambassador Andrzej Kasprzyk and his Field Assistant Khristo Khristov (Bulgaria), as well as by representative of the OSCE High-Level Planning Group (HLPG) Colonel Tuncay Sevim (Turkey).
The NKR authorities have expressed their readiness to assist in conducting the monitoring and to ensure the security of the OSCE Mission members, the press service of the NKR Foreign Ministry reported.