Հասարակություն 11:11 31/07/2015
Հարյուրավոր թայվանցի ուսանողներ, ովքեր բողոքում են կառավարության «պրո-պեկինյան» քաղաքականության դեմ և կարծում են, որ նոր դասագրքերում պատմությունը ներկայացված է խեղաթյուրված, գրոհել են կրթության նախարարությունը: Այս մասին գրում է Լենտա.ռու կայքը՝ հղում անելով Channel News Asia-ին:
Ուսանողական բողոքի ակցիաները նոր թափով են սկսվել ակտիվիստներից մեկի ինքնասպանությունից հետո, ում ավելի վաղ ձերբակալել էին նմանատիպ ակցիաներից մեկում ելույթի ժամանակ:
Նախարարության շենքի հարևանությամբ հավաքված մոտ 700 ուսանողներ բարիկադներ են կառուցել, այսօր առավոտյան շուրջ 200 բողոքողներ ներխուժել են շենք՝ պահանջելով հանդիպում նախարարի հետ: Ոստիկանությունն իր հերթին հայտարարել էր, որ հրաման է ստացել չցրել ուսանողներին:
Թայվանի կառավարության «Պրո-պեկինյան» քաղաքականության դեմ ուղղված ցույցերը կազմակերպվում են այսպես կոչված «Արևածաղկի շարժման» կողմից, շարունակվում են արդեն մի քանի ամիս: Ինչպես նշվում է՝  հիմնական մասնակիցները երիտասարդներն են, ովքեր իրենց համարում են թայվանցիներ, այլ ոչ թե չինացի:
Ուսանողները պնդում են, որ բուհերի նոր դասագրքերում պատմությունը ներկայացված է խեղաթյուրված, վերափոխվել է ի օգուտ Չինաստանի: Նրանց կարծիքով, դա արվում է այն բանի համար, որպեսզի երիտասարդների «ուղեղները լվանան» և ստիպեն նրանց ընդունել «Մեկ Չինաստան» քաղաքականությունը:
Պեկինը համարում է Թայվանը ապստամբ նահանգ և չի բացառում ուժի կիրառում, որպեսզի վերադարձնի կղզին իր հսկողության տակ:
Ներկայիս նախագահ Մա Ինցզյուն ընկալվում է որպես Չինաստանի համախոհ: Նա տնտեսական և առևտրական մի շարք պայմանագրեր է կնքել Պեկինի հետ: Թայվանցիները նոր նախագահ են ընտրելու 2016-ի նոյեմբերին:

In the world 13:10 31/07/2015
Hundreds of Taiwan students stormed the ministry of education compound early on Friday, after one committed suicide earlier in the week, intensifying anti-China protests over textbooks they say are aimed at promoting Beijing's "one China" policy, Reuters reported.
About 700 students climbed barricades around the ministry and as of Friday morning about 200 students were encamped inside the ministry compound, demanding an audience with the island's education minister, police said.
"We have received orders not to remove the students," a police spokesman said.
Over the past several months, young activists have taken to the streets en masse, scuffling with police and forcing their way into government offices, in protest against the government's pro-Beijing stance.
The protests reflect a surge of nationalism among Taiwan's youth, who are far more likely than their elders to identify as Taiwanese rather than Chinese.
The Sunflower Movement protest seems likely to determine the outcome of January's presidential election by voting in a president from an independence-leaning party, something Communist Party rulers across the narrow Taiwan Strait will never allow.
The latest protest started in front of the education ministry compound building late Thursday in response to the suicide of a man arrested following a similar action last week.
The students say revisions to high-school textbooks present a warped version of history slanted toward China and are aimed at brainwashing them to accept a "one China" policy.
Beijing regards Taiwan as a renegade province and has not ruled out the use of force to bring the island under its control.