Հասարակություն 11:11 31/07/2015
Հարյուրավոր թայվանցի ուսանողներ, ովքեր բողոքում են կառավարության «պրո-պեկինյան» քաղաքականության դեմ և կարծում են, որ նոր դասագրքերում պատմությունը ներկայացված է խեղաթյուրված, գրոհել են կրթության նախարարությունը: Այս մասին գրում է Լենտա.ռու կայքը՝ հղում անելով Channel News Asia-ին:
Ուսանողական բողոքի ակցիաները նոր թափով են սկսվել ակտիվիստներից մեկի ինքնասպանությունից հետո, ում ավելի վաղ ձերբակալել էին նմանատիպ ակցիաներից մեկում ելույթի ժամանակ:
Նախարարության շենքի հարևանությամբ հավաքված մոտ 700 ուսանողներ բարիկադներ են կառուցել, այսօր առավոտյան շուրջ 200 բողոքողներ ներխուժել են շենք՝ պահանջելով հանդիպում նախարարի հետ: Ոստիկանությունն իր հերթին հայտարարել էր, որ հրաման է ստացել չցրել ուսանողներին:
Թայվանի կառավարության «Պրո-պեկինյան» քաղաքականության դեմ ուղղված ցույցերը կազմակերպվում են այսպես կոչված «Արևածաղկի շարժման» կողմից, շարունակվում են արդեն մի քանի ամիս: Ինչպես նշվում է՝  հիմնական մասնակիցները երիտասարդներն են, ովքեր իրենց համարում են թայվանցիներ, այլ ոչ թե չինացի:
Ուսանողները պնդում են, որ բուհերի նոր դասագրքերում պատմությունը ներկայացված է խեղաթյուրված, վերափոխվել է ի օգուտ Չինաստանի: Նրանց կարծիքով, դա արվում է այն բանի համար, որպեսզի երիտասարդների «ուղեղները լվանան» և ստիպեն նրանց ընդունել «Մեկ Չինաստան» քաղաքականությունը:
Պեկինը համարում է Թայվանը ապստամբ նահանգ և չի բացառում ուժի կիրառում, որպեսզի վերադարձնի կղզին իր հսկողության տակ:
Ներկայիս նախագահ Մա Ինցզյուն ընկալվում է որպես Չինաստանի համախոհ: Նա տնտեսական և առևտրական մի շարք պայմանագրեր է կնքել Պեկինի հետ: Թայվանցիները նոր նախագահ են ընտրելու 2016-ի նոյեմբերին:

Общество 12:08 31/07/2015
Сотни тайваньских студентов, митингующих против «пропекинского», по их мнению, содержания учебников, пошли на штурм здания Министерства образования. Об этом сообщает Channel News Asia.
Как передает «Лента.ру», студенческие протесты вспыхнули с новой силой после самоубийства одного из активистов, которого ранее задержала полиция в ходе аналогичных выступлений.
Возле здания министерства около 700 студентов возвели баррикады, а утром в пятницу, 31 июля, порядка 200 протестующих проникли на территорию учреждения, требуя встречи с министром. Полиция в свою очередь заявила, что получила приказ не разгонять студентов.
Протесты против «пропекинской» политики правительства Тайваня, организуемые так называемым «Движением подсолнечника», продолжаются последние несколько месяцев. Как отмечается, эти выступления отражают всплеск национализма среди молодежи, которая считает себя тайваньцами, а не китайцами.
Студенты утверждают, что в новых вузовских учебниках представлена искаженная картина, история трактуется в пользу материкового Китая. По их мнению, это делается для того, чтобы «промыть мозги» молодежи и заставить их принять политику «Один Китай».
Пекин считает Тайвань мятежной провинцией и не исключает применение силы, чтобы вернуть остров под свой контроль.
Нынешний президент Ма Инцзю представляет Националистическую партию, ориентированную на упрочение связей с материковым Китаем. На этом посту он подписал ряд торговых и экономических договоров с Пекином. Нового президента тайваньцам предстоит выбирать в ноябре 2016 года.