Իրավունք 13:44 23/11/2013
Ադրբեջանում Իրանի մշակույթի կենտրոնի աշխատակցին ձերբակալել, այնուհետև ստիպել են 48 ժամվա ընթացքում լքել երկիրը
«Բաքուն շարունակում է Իրանի ներկայացուցչությունների նկատմամբ ճնշում գործադրելու քաղաքականությունը»,-այդ մասին նշված է իրանական «ՖԱՐՍ» լրատվական գործակալության կայքում թողարկված հոդվածում:
Տեղեկատվության մեջ նշվում է, որ Բաքուն, խախտելով Վիեննայի կոնվենցիայի դրույթները, Ադրբեջանում Իրանի մշակույթի կենտրոնի՝ վարչական հարցերով պատասխանատուին 3 ժամով ձերբակալել է, այնուհետև ստիպել, որպեսզի վերջինս 48 ժամվա ընթացքում լքի երկիրը:
Շարունակելով թեման՝ «ՖԱՐՍ»-ի մեկնաբանը հավելում է. «Ադրբեջանը 1390 թվականի ազար ամսից ի վեր (2011թ.) ծառայողական անձնագրեր ունեցող Իրանի ներկայացուցչությունների 8 աշխատակցի ստիպել է լքել երկիրը, կամ արգելել է նրանց մուտք գործել Ադրբեջան:
Հակառակ Իրանի վարած բարեկամական քաղաքականության՝ նախորդ տարիներին Ադրբեջանն ԻԻՀ հոգևոր առաջնորդի ներկայացուցչության, ԻԻՀ հեռուստառադիոընկերության և ԻԻՀ մշակույթի կենտրոնի աշխատակիցներին թույլ չի տվել մուտք գործել երկիր և նրանք Բաքվի օդանավակայանից կամ ցամաքային սահմանից հետ են վերադարձել Իրան»:
«Իրանի ներկայացուցչությունների գործունեությունը դադարեցնելը կամ դրանց աշխատակիցներին վտարելու Ադրբեջանի գործողություններն այն պարագայում են իրականացվում, երբ Թեհրանի՝ Բաքվին ցուցաբերվող ռազմավարական աջակցությունը շարունակվում է՝ ապահովելով Ադրբեջանի և Նախիջևանի ցամաքային կապը: Ավելին, Իրանը ձեռնպահ է մնացել պատասխան քայլեր իրականացնելուց. նույնիսկ համաձայնություն է տվել Իրանում Ադրբեջանի մշակութային կենտրոն հիմնելու Բաքվի խնդրանքին: Ակնկալում ենք, որ Իրանի կառավարությունը արժանի պատասխան կտա Ադրբեջանի Հանրապետության սատանայություններին և կկանխարգելի վերջինիս կողմից շարունակվող գործողությունները»,-եզրափակում է «ՖԱՐՍ»-ի մեկնաբանը:

Право 14:53 23/11/2013
Сотрудника Центра культуры Ирана в Азербайджане задержали, а затем заставили покинуть страну за 2 суток
«Баку продолжает политику давления на представительства Ирана»,– говорится в статье, опубликованной на сайте иранского информационного агентства «ФАРС».
Согласно информации, Баку, нарушив положения Венской конвенции, задержал на три часа сотрудника Центра культуры Ирана в Азербайджане, ответственного за решение административных вопросов, а затем заставил в течение 48 часов покинуть страну.
Продолжая тему, обозреватель агентства отмечает: «С 2011 года Азербайджан заставил покинуть страну восьмерых сотрудников представительств Ирана, имеющих служебные паспорта, или запретил их въезд в страну.
Вопреки осуществляемой Ираном дружественной политике, в минувшие годы Азербайджан не позволил сотрудникам представительства духовного лидера ИРИ, телерадиокомпании ИРИ, а также Центра культуры Ирана въехать в страну и они вернулись из бакинского аэропорта или сухопутной границы в Иран».
«Приостановление Азербайджаном деятельности представительств Ирана или действия по выдворению сотрудников представительств осуществляются в то время, как Тегеран продолжает оказывать стратегическое содействие Баку, обеспечивая сухопутную связь Азербайджана и Нахичевана. Более того, Иран воздерживался от ответных мер и даже дал свое согласие на просьбу Баку создать в Иране Центр культуры Азербайджана. Мы ждем, что правительство Ирана даст достойный ответ бесовским выходкам Азербайджана и предотвратит продолжающиеся действия этой страны», – резюмирует обозреватель «ФАРС».