Քաղաքական 17:39 05/11/2007
Ուելսի մայրաքաղաք Քարդիֆի Խաղաղության տաճարի հարակից այգում տեղադրվել է Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին նվիրված հուշարձան-խաչքար: Ինչպես տեղեկացանք արտգործնախարարության մամուլի և տեղեկատվության վարչությունից, խաչքարի համար հողատարածքը տրամադրվել էր Միջազգային հարաբերությունների Ուելսի կենտրոնի կողմից և պատրաստվել էր ուելսցի վարպետների կողմից Ուելսում բնակվող փոքրաթիվ հայերի միջոցներով: Խաչքարի տեղադրմանը նպաստել էր Ուելսում գործող «Wales-ArmeniaSolidarity» կազմակերպության նախագահ Ջոն Թորոսյանը և ազգությամբ ուելսցի Էլիան Վիլյամսը:
Խաչքարի բացումը կատարել են Մեծ Բրիտանիայի Թագավորությունում Հայաստանի դեսպան Վ. Գաբրիելյանը և Ուելսի խորհրդարանի նախագահ լորդ Դաֆիդ Էլիս-Թոմասը, որից հետո ՄԹ-ում հայկական եկեղեցու առաջնորդ սրբազան Նաթան Հովհանիսյանի կողմից կատարվել է խաչքարի օծման արարողությունը: Միջոցառմանը ներկա են եղել թագավոության տարբեր վայրերից ժամանած մոտ 300 հայեր, Ուելսի խոհրդարանի, եկեղեցու և հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ: Այն ուղեկցվել է ՄԹ-ում գործող թուրքական կազմակերպությունների կողմից կազմակերպած, մոտ 100-150 պաստառներ կրող և թռուցիկներ բաժանող թուրքերի բողոքի ցույցով:
Խաչքարի բացումից հետո ելույթներ են ունեցել դեսպան Գաբրիելյանը, Միջազգային հարաբերությունների Ուելսի կենտրոնի տնօրեն Սթիվեն Թոմասը, Ուելսի եկեղեցու ներկայացուցիչ Քրիս Գիլհամը, ասորական «Արևելքի հնագույն եկեղեցու» եպիսկոպոս Խոշաբա Գեորգեսը, ուելսցի (ազգությամբ հրեա) պատմաբան Մայք Ջոզեֆը: Ելույթ ունեցողները, անդրադառնալով հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման խնդրին, կարևորել են Ուելսում հուշարձանի տեղադրումն որպես ցեղասպանության զոհերի հիշատակի, ինչպես նաև հայ և ուելսցի ժողովուրդների միջև բարեկամության խորհրդանիշ: Դեսպան Գաբրիելյանն իր ելույթում շեշտել է ցեղասպանության ճանաչման գործում Մեծ Բրիտանիայում Ուելսի առաջամարտիկ լինելու դերը: Խաչքարի տեղադրման արարողության և թուրքական բողոքի ցույցը լուսաբանվել է BBC-ի կողմից: Խաչքարի բացումը տեղի է ունեցել նոյեմբերի 3-ին:

Общество 18:50 05/11/2007
Как сообщает пресс-служба Министерства иностранных дел Армении, земельный участок под памятник предоставил Центр международных отношений Уэльса. Памятник изготовлен руками уэльских мастеров на средства армянской общины. Установлению памятника содействовали председатель организации Wales-Armenia Solidarity Джон Торосян и уэльсец Элиан Вильямс.
Церемонию открытия 3 ноября провели посол Армении в Великобритании В. Габриелян и спикер парламента Уэльса лорд Дафид Элис-Томас, после чего глава армянской епархии Великобритании епископ Натан Ованнисян освятил хачкар.
На церемонии присутствовали прибывшие из разных мест Великобритании 300 армян, представители парламента, церкви и общественных организаций Уэльса. Церемония сопровождалась демонстрацией протеста с листовками и транспарантами, организованной действующими в Королевстве турецкими организациями.
На церемонии выступили посол Габриелян, директор Центра международных отношений Уэльса Стивен Томас, представитель церкви Уэльса Крис Гилхам , епископ сирийской “Древнейшей церкви востока” Хошаба Георгес, уэльский историк еврейского происхождения Майк Джозеф.
Касаясь вопроса международного признания геноцида армян, выступавшие отметили значение открытого памятника как дань памяти жертвам геноцида и символ дружбы армян и уэльсцев. Посол Габриелян подчеркнул передовую роль Уэльса в деле признания геноцида армян в Великобритании. Открытие памятника и турецкую демонстрацию осветило агентство BBC.