Մշակույթ 12:33 01/02/2008
Իրանի հայկական համայնքը երկրում հավատարմագրված դիվանագիտական ներկայացուցչություններին են փոխանցել բուկլետներ և DVD սկավառակներ, որոնցում ներկայացված են Ադրբեջանի կողմից Հին Ջուղայում իրականացվող վայրագությունները: Ռեգնում-ի փոխանցմամբ, այս մասին հայտնել է Թեհրանի «Ալիք» թերթի խմբագիր Դերենիկ Մելիքյանը:
Հայկական միջնադարյան գերեզմանատունն ու պատմական հուշարձանները, որոնք գտնվում են Հին Ջուղայի տարածքում, վերջին 15 տարվա ընթացքում սկսել են մեծ թափով ոչնչացվել: 2006թ. հունվարին Եվրոմիությունը որոշում է կայացրել, որով դատապարտել է ադրբեջանական կողմի գործողությունները Հին Ջուղայի տարածքում: Այսօր հայկական գերեզմանատան տարածքում տեղի է ունենում Ադրբեջանի ներքին գործերի նախարարության զորավարժությունները:
Նշենք, որ այդ տարածքում խաչքարերից բացի (սկզբնական շրջանում10.000 խաչքար) եղել են նաև հազարավոր խոյաձև քանդակազարդ տապանաքարեր:

Society 17:04 01/02/2008
The Armenian community in Iran has handed booklets and DVDs to the diplomatic mission in the countries which display the violence committed by Azerbaijan in Old Jugha. This was informed by Alik newspaper editor Derenik Melikyan, according to Regnum.
The Armenian cemeteries and historical monument that are located on the territory of Old Jugha have been destroyed in the course of recent 15 years. In January, 2006 the European Union issued a decision condemning the actions of the Azerbaijani party in Old Jugha. Today the Azerbaijani interior affairs ministry conducts military exercises on the territory of the Armenian cemetery.