Հասարակություն 17:44 28/03/2008
Հայաստանում 104 պաշտոնյայից 99-ը գիտե «Տեղեկատվության ազատության մասին» օրենքը, հինգը՝ ոչ: Նման տվյալներ այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտնեց «Տեղեկատվության ազատության կենտրոն» հասարակական կազմակերպության նախագահ Շուշան Դոյդոյանը` հիմնվելով իրենց կատարած հարցումների արդյունքների վրա: Նրա խոսքով, օրենքի գոյության մասին 95 տեղեկացվածներից օրենքի պահանջներին ծանոթ է 88.4 տոկոսը: Հարցվածների 90.3 տոկոսի կարծիքով, «Տեղեկատվության ազատության մասին» օրենքը դրական է:
Խոչընդոտների շարքում 77 պաշտոնյա նշել է անտեղյակությունը, 39 պատասխանել է, թե պատճառը գաղտնի աշխատելու սովորություն է, 24-ը պատասխանել է, որ չեն իրականացնում օրենքով սահմանված դրույթները:
Ամենաբաց գերատեսչությունները, ըստ պաշտոնյաների, կրթության և գիտության, աշխատանքի և սոցիալական ապահովության նախարարարություններն են ու քաղծառայության աշխատակազմը: Համաձայն լրագրողների շրջանում անցկացված հարցումների, ամենաբաց գերատեսչությունը արտաքին գործերի նախարարությունն է:

Общество 18:43 28/03/2008
99 из 104 опрошенных государственных служащих Армении знают о существовании закона “О свободе информации”. Такие данные сегодня на встрече с журналистами представила председатель общественной организации “Центр свободы информации” Шушан Дойдоян.
По ее словам, из 95 чиновников, информированных о существовании закона, знакомы с его требованиями лишь 88.4%. 90.3% опрошенных оценивают данный закон положительно.
Чиновники ответили также на вопрос, что препятствует государственным органам предоставлять информацию. 77 из них ответили, что неосведомленность, 39 – привычка работать секретно, 24 ответили, что не исполняют положения закона.
Самые открытые госструктуры Армении, по мнению госчиновников, это министерства образования и науки, труда и социальных вопросов. Согласно исследованиям, проведенным среди представителей СМИ, самым открытым ведомством Армении является Министерство иностранных дел.