Առողջություն 17:13 13/05/2008
Նախորդ տարվա հոկտեմբերի 1-13-ը 6-27 տարեկան քաղաքացիների շրջանում կարմրուկի և կարմրախտի դեմ պատվաստումների իրականացման ընթացքի, դրա թերությունների ու հետևանքների վերաբերյալ հենց այդ ընթացքում Panorama.am-ը մոտ մեկ տասնյակ հրապարակումներ է ունեցել` ներկայացնելով բնակչության շրջանում առկա դժգոհություններն ու մասնագետների պարզաբանումները: Սակայն հարցն այսքանով չի փակվել: Դեռ ավելին, «գլխավոր» հետևանքները նոր են ի հայտ գալիս, մասնավորապես արդեն պատվաստված ու հետագայում հղիացած կանանց շրջանում:
Panorama.am-ին հայտնի են դեպքեր, երբ պատվաստված մի քանի կանայք ստիպված են եղել հղիության արհեստական ընդհատման դիմել, քանի որ նման խորհուրդ են տվել բժիշկները: Մեզ հայտնի դեպքերը մի քանիսն են, սակայն բոլորը չեն, որ ցանկացան իրենց անունները հրապարակել:  Լուսինե Հախվերդյանը Տավուշի մարզի Այրում քաղաքից է, ում հղիության 3-րդ ամսում բժիշկները, իմանալով, որ պատվաստվել է կարմրուկի և կարմարախտի դեմ, համապատասխան հետազոտություն կատարելուց հետո, խորհուրդ են տվել պտուղը հեռացնել` պատճառաբանելով, որ «նորմալ երեխա չի լինի»: Կանացից մեկն էլ պատմեց, որ երբ սկսել է հաճախել կոնսուլտացիաների, իրեն առաջին հերթին հարցրել են պատվաստված լինել-չլինելու մասին, ապա դրանից հետո հարցրել են, թե որերորդ ամսում է հղիացել, և կրկին խորհուրդ են տվել դիմել արհեստական ընդհատման:
«Բոլորս դեպի պատվաստումներ» կարգախոսն այդ օրերին փակցված էր քաղաքի գրեթե բոլոր փողոցներում: Հակացուցված լինելու մասին սկզբում ոչինչ չէր ասվում: Panorama.am-ի հրապարակումներից ու բազմաթիվ հարցադրումներից հետո  զգուշացրին, որ հղի կանանց հակացուցված է, ալերգիա ունեցողներին պետք չէ, գրիպի ու մրսածության դեպքում չարժե... Նույնիսկ հետո, երբ արդեն բազմաթիվ բողոքներ կային, որ մեծ թվով պատվաստվածներ վատ են տանում «բոլորս դեպի պատվաստումները», զգուշացումներ, թե ինչ ախտանիշեր են սպասվում և ինչ անել պատվաստումից հետո` չէր արվում:
Վերադառնանք առավել ցավոտ կետին. ավելին,  այն պատվաստումների «մարաթոնի»ժամանակ առողջապահության նախարարության պաշտոնյաններն ու այդ կառույցի պատրաստած ուղեցույցներն ասում էին, եթե հղի կինը ստացել է պատվաստում, ապա դա ցուցում չէ հղիությունը դադարեցնելու համար:
Ինչևէ: Իմունականխարգելման ազգային ծրագրի ղեկավար Գայանե Սահակյանը Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց, որ առողջապահության նախարարությունը նման բողոքներ կամ ահազանգեր առայժմ չի ստացել, նշյալ խնդրի վերաբերյալ որևէ տեղեկատվություն չկա: Հնարավո՞ր է, որ պատվաստումը նման ազդեցություն ունենա հետագայում հղիացած կանանց վրա: «Ինչի՞ պետք է հնարավոր լինի»,-պատասխանեց Գ. Սահակյանը: Նրա խոսքով, վերապատրաստման ընթացքում բուժքույրերին տեղեկացրել են և ուղեցույցներում նշել են, որ պատվաստումից հետո ցանկալի է հղինալ նվազագույնը մեկ ամիս անց: «Բայց հիմնականում երկու այլ նկատառումով: Դա ոչ թե հղիի վրա կազդի, այլ… Առաջինը, որ կնոջ օրգանիզմը պատրաստ է հիվանդության դեմ պայքարել մեկ ամսվա ընթացքում` օրգանիզմում իմունային համակարգը զարգանում մեկ ամսում: Իսկ երկրորդը, որ եթե կինն այդ ընթացքում հանդիպի հիվանդի և վարակվի, ապա պաշտպանված լինի: Եթե պատվաստման սկզբնական ժամանակաշրջանում է կինը վարակվում, այդ դեպքում պատվաստանյութն ազդեցություն չի թողնում, ազդեցություն է ունենում բնական վիրուսը, այսինքն կինը վարակվում է: Որպեսզի հետո առաջ եկած բարդությունները չկապվեն պատվաստման հետ: Այս նկատառումներից ելնելով մենք կնոջը խորհուրդ ենք տվել մեկ ամիս սպասել, այնուհետ հղիանալ»,-ասաց Գ. Սահակյանը:
«Այսինքն, հետագա հնարավոր հղիության վրա բացասական ազդեցությունից խուսափելու նկատառում չի՞ եղել» հարցին ի պատասխան ծրագրի ղեկավարը ասաց. «Իհարկե` չէ, որովհետև դա թուլացված վակցինա է, արհեստական միջավայրում աճեցված վակցինա է, հենց դրանով էլ տարբերվում է բնական վիրուսից: Այն աղճատուն հատկանիշներից զուրկ է»:
Հիշեցնենք, որ մասնագետներից ոմանք պատվաստման նշանակությունը կարևորելիս հենց առաջինը մատնացույց էին անում հղի և ռեպրոդուկտիվ տարիքի կանանց և աղջիկներին, քանի որ, ըստ նրանց, կարմրախտն ու կարմրուկը, «կարող են բացասական հետևանքներ ունենալ դեռ չծնված երեխայի առողջության վրա, ինչպես նաև կնոջ մոտ կարող է բարդ խնդիրներ առաջացնել հղիության ընթացքում: Բացի այդ, եթե հղի կինը չպատվաստվի և հիվանդանա հղիության շրջանում, ապա հարկավոր կլինի արհեստական ընդհատում անել, քանի որ ռիսկը մեծ է, որ երեխան արատներով և թերություններով կծնվի»: Այժմ ճիշտ հակառակ պատկերն է ստացվել: Մեղավորներ կան, կպատժվե՞ն արդյոք:
Նաև հիշեցնենք, որ կարմրուկի և կարմրախտի դեմ պատվաստումներն իրականացման համար, ընդհանուր առմամբ, ծախսվել է 1 մլն 700 հազար դոլար: Պատվաստվել էր թիրախային խմբի 98 տոկոսը: Պաշտոնական տեղեկատվության համաձայն, հնդկական «Սերում» արտադրության պատվաստանյութերը գնվել են ՄԱԿ-ի մանկական հիմնադրամի կողմից: Պատվաստանյութերի պիտանելիության ժամկետը կլրանա միայն 2009 թվականին:

Комментарии 18:44 13/05/2008
В октябре прошлого года жители Армении в возрасте от 6 до 27 лет получили прививки от кори и краснухи. О ходе вакцинации, ее проблемах и недостатках Panorama.am писала не раз, представляя жалобы граждан и разъяснения врачей. Однако проблема, к сожалению, не была исчерпана. Более того, основные последствия этих прививок проявились позднее, в частности, у женщин, прошедших вакцинацию и впоследствии забеременевших.
Нам стали известны случаи, когда женщины были вынуждены прервать беременность по настоянию врачей. Лусине Ахвердян из города Айрум Тавушской области прервала беременность на третьем месяце, поскольку врачи, узнав, что она получила прививку, обследовали ее и порекомендовали прервать беременность, поскольку не могли гарантировать, что ребенок будет нормальным. Другая женщина рассказала, что когда посетила женскую консультацию, первый вопрос, который ей задали, касался злополучной прививки, потом спросили, через сколько месяцев после этого она забеременела, и опять же посоветовали прервать беременность.
Лозунг “Все на прививки” висел практически во всех уголках Еревана. О противопоказаниях сначала никто ничего не говорил. После наших многочисленных вопросов и публикаций стали появляться предупреждения о том, что прививка противопоказана беременным женщинам, аллергикам и не рекомендуется больным гриппом. Даже после того, как поступили многочисленные жалобы вакцинированных на то, что многие с трудом переносят прививку, не появились предупреждения о том, какие симптомы могут возникнуть после прививки и что тогда делать.
Более того, во время “марафона” всеобщей вакцинации все ответственные лица Министерства здравоохранения и подготовленные ими памятки говорили о том, что если беременная женщина получила прививку, то это не повод к прерыванию беременности.
Руководитель национальной иммуно-профилактической программы Гаяне Саакян в беседе с корреспондентом Panorama.am сообщила, что министерство подобных жалоб пока не получало и не владеет какой-либо информацией по данному вопросу. Она считает, что прививки не могут иметь отрицательного воздействия на дальнейший ход беременности и на здоровье ребенка.
По ее словам, все медсестры были предупреждены, а также было зафиксировано в памятках, что женщинам не рекомендуется беременеть в течение месяца после получения прививки. Однако это предупреждение было сделано не потому, что вакцина может воздействовать на плод…а потому, что организм женщины будет готов бороться с болезнью через месяц после прививки, то есть для того, чтобы оградить ее от возможного заражения краснухой или корью в течение этого месяца, что и является на самом деле опасным для ребенка. “Никакой опасности отрицательного воздействия вакцины впоследствии нет. Это ослабленная вакцина, выращенная в искусственной среде, именно тем она и отличается от естественного вируса”, - сказала она.
Напомним, что многие из специалистов во время активной пропаганды необходимости прививок основной упор делали именно на беременных женщин и женщин репродуктивного возраста, утверждая, что корь и краснуха могут иметь отрицательные последствия для еще неродившегося ребенка, а также вызвать осложнения у беременных женщин. Кроме того предупреждалось, что если женщина не получит прививку и заболеет данными инфекционными заболеваниями в период беременности, то она будет вынуждена прервать беременность, поскольку в этом случае велик риск рождения неполноценного ребенка. Однако на данный момент сложилась совершенно противоположная ситуация. Есть виноватые, но будут ли они наказаны?
Напомним, что на вакцинацию против кори и краснухи было потрачено 1 млн 700 тысяч долларов. Прививки получили 98% целевой группы. Согласно официальной информации, вакцины идийского производства “Серум” были приобретены детским фондом ООН. Срок годности вакцин истекает в 2009 году.