ՄԻՆՉԵՎ ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ ՎԵՐՋ ՀՈԼԱՆԴԱՑԻՆԵՐԸ ԿԹՈՂՆԵՆ «ՀԱՅՓՈՍՏ»-Ը ԵՎ ԿՀԵՌԱՆԱՆ ՀԱՅԱՍՏԱՆԻՑ
«Հայփոստ» ընկերության գլխավոր տնօրեն Հանս Բոոնն իր նկատմամբ կիրառված բռնության երկու դեպքերից հետո ստիպված է եղել հոկտեմբերի 15-ին հեռանալ Հայաստանից և հրաժարվել զբաղեցրած պաշտոնից: Այսպես է հայտարարել է Հանս Բոնը` իր անձնական փոստով տարածած հաղորդագրությամբ: «Հայփոստի» պաշտոնական բլանկով Հ. Բոոնը հայտնում է, որ իր դեմ առաջին բռնությունը եղել է հուլիսի 10-ին` մինչեւ Էռնեկյան Գրուպի կողմից «Հայփոստի» հավատարմագրային կառավարման ստանձնումը, իսկ երկրորդ անգամ` հոկտեմբերի 10-ին:
Աղբյուրի հաղորդմամբ` Բոոնն Ամստերդամում բժշկական զննության է ենթարկվել, որի արդյունքներով պարզվել է, որ նա ստացել է գլխի ծանր վնասվածք և վնասվածքներից բուժվելու համար կպահանջվի 2 ամիս: Հաղորդագրությունում ասված է, որ հոլանդացիների՝ «Հայփոստի» կառավարումից հեռանալու պատճառը սեփական անվտանգության նկատմամբ եղած սպառնալիքն է:
«Հայփոստի» հավատարմագրային կառավարման փոխանցելու համաձայնությունը ձեռք է բերվել Հայաստանի կառավարության հետ 2007թ. սեպտեմբերին: Հաղորդման համաձայն` մինչև նոյեմբերի վերջ հոլանդացիները կթողնեն Հայփոստը և կհեռանան Հայաստանից:

Экономика 18:10 14/11/2008
Генеральный директор ЗАО “Айпост” (Армпочта) Ганс Боон после двух случаев насилия в его отношении вынужден был 15 октября покинуть Армению и отказаться от должности. Об этом говорится в поступившем в редакцию Panorama.am сообщении Ганса Боона.
Согласно источнику, в первый раз насилие в отношении Боона произошло 12 июля, а во второй – 10 октября.
В Амстердаме Боон прошел медицинское обследование, в результате которого выяснилось, что он получил тяжелую травму головы и для лечения потребуется 2 месяца.
В сообщении отмечается, что голландская сторона отказывается от дальнейшего управления почтой по причине угрозы собственной безопасности.
Согласно источнику, до конца ноября текущего года голландская сторона оставит “Айпост” и покинет Армению.