Առողջություն 15:22 12/12/2008
2003-2005 թվականներին ևս Հայաստանի բնակչության 21%-ը թերսնվել է: Այս մասին ասված է ՄԱԿ Պարենի ու գյուղատնտեսաության կազմակերպության (FAO)՝ «Պարենային անապահովությունն աշխարհում - 2008» զեկույցում:
Նշված տվյալների համաձայն՝ Հայաստանում 1990-1992թթ. ընթացքում թերսնվածներ թիվը կազմել է 1.6 մլն, 1995-1997թթ.՝ 1.1 մլն, իսկ 2003-2005թթ.՝ 0.6 մլն մարդ: Տոկոսային հարաբերակցությամբ 1992-1994թթ. թերսնված է եղել Հայաստանի բնակչության 46%-ը, 1995-1997թթ.՝ 24%-ը:
Ադրբեջանի պարագայում ցուցանիշներն հետևյալ տեսքն ունեն. 1990-1992թթ. թերսնված է եղել 2 մլն մարդ (27%), 1995-1997թթ.՝ 2.1 մլն մարդ (27%), 2003-2005թթ.՝  1 մլն մարդ (12%):
Համաշխարհային պարենային ճգնաժամի հետևանքով աշխարհում նախորդ տարվա համեմատ այս տարի 40 մլն-ով ավելացել է սովյալների թիվը: FAO-ի տվյալներով` այսօր սովի ճիրաններում են գտնվում մոլորակի 963 մլն բնակիչներ: Զեկույցի հեղինակները նախազգուշացնում են, որ ներկայիս ֆինանսա-տնտեսական ցնցումները էլ ավելի կխորացնե պարենային խնդիրները:
Կազմակերպությունը հարցում է անցկացրել աշխարհի 134 երկրներում և եզրակացրել է, որ մոլորակի բնակչության 26%-ը` շուրջ 1.3 մլրդ մարդ չի կարողանում ըստ անհրաժեշտության կերակրել սեփական ընտանիքին:

Общество 12:08 12/12/2008
В Армении в 2003-2005 годы недоедал 21% населения страны, об этом свидетельствуют данные отчета “Состояние продовольственной необеспеченности в мире-2008” Продовольственной и сельскохозяйственной ООН (FAO).
Согласно этим данным, численность недоедающего населения в Армении в 1990-1992 гг. составила 1,6 млн., в 1995-1997 гг. - 1,1 млн., в 2003-2005 гг. - 0,6 миллиона человек. Доля недоедающих в общей численности населения в 1990-1992 годы составила 46%, в 1995-1997 гг. - 34%, в 2003-2005 гг. - 21%.
Численность недоедающего населения в Грузии в 1990-1992 гг. составила 2,5 млн., в 1995-1997 гг. - 1,2 млн., в 2003-2005 гг. - 0,6 млн. человек. Доля недоедающих в общей численности населения в 1990-1992 гг. составила 47%, в 1995-1997 гг. - 24%, в 2003-2005 гг. - 13%.
В 1990-1992 гг. численность недоедающего населения в Азербайджане составляла 2 млн. человек, в 1995-1997 годы - 2.1 млн, а уже в 2003-2005 годы - один миллион человек. Доля недоедающих в общей численности населения страны в 1990-1992 гг. составила 27%, в 1995 - 1997 гг. - также 27%, в 2003-2005 гг. - 12%.
Мировой продовольственный кризис привел к росту армии голодающих на 40 миллионов человек по сравнению с предыдущим годом. Сейчас хронически недоедают 963 миллиона жителей планеты, говорится в докладе. Его авторы предупреждают, что нынешние экономические и финансовые потрясения могут еще больше усугубить сложившуюся продовольственную ситуацию.
Организация провела опрос в 134 странах мира и пришла к выводу, что 26% населения Земли - это 1,3 миллиарда человек - периодически неспособны прокормить свои семьи, передает “Эхо”.