Սպորտ 17:57 23/12/2008
2008 թվականի տարվա լավագույն ‎ֆուտբոլիստի անունը որոշելու համար անցկացված հարցմանը մասնակցել են «Փյունիկ», «Գանձասար», «Միկա», «Բանանց», «Ուլիս»,«Շիրակ», «Կիլիկիա» ակումբների նախագահները, այդ ակումբների թիմերի գլխավոր մարզիչները և մարզչական շտաբերը, ինչպես նաև «ՍԹԱՐ» ֆուտբոլի ազգային առաջնությունը սպասարկած մրցավարներն ու տեսուչները, զանգվածային լրատվամիջոցները:
Ինչպես հայտնում են Հայաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիայի մամուլի քարտուղարությունից, «Արարատ» ակումբը հրաժարվել է տարվա լավագույն ֆուտբոլիստի հարցմանը մասնակցելու իր իրավունքից:
Հարցումն անցկացվել է հետևյալ սկզբունքով. յուրաքանչյուր ակումբի նախագահ ներկայացրել է 3 լավագույն ‎ֆուտբոլիստի թեկնածություն` ըստ հերթականության` զրկված լինելով սեփական ակումբի թիմը ներկայացնող ‎ֆուտբոլիստի թեկնածությունը տալու իրավունքից: Նման հնարավորություն ստացել են նաև թիմերի գլխավոր մարզիչները, մարզչական շտաբերը` նույնպես զրկված լինելով սեփական թիմերը ներկայացնող ‎ֆուտբոլիստներին առավելություն տալու իրավունքից:
Հարցման արդյունքներն ամփոփվել են 5-3-1 սկզբունքով: Առաջին տեղի ձայները բազմապատկվել են 5-ով, երկրորդ տեղի ձայները` 3-ով, երրորդ տեղի ձայները` 1-ով: Այսպիսով, 2008 թվականի լավագույն ֆուտբոլիստ է ճանաչվել Սարգիս Հովսեփյանը («Փյունիկ»), ով վաստակել է 162 միավոր, երկրորդ տեղում է Հենրիխ Մխիթարյանը («Փյունիկ»)` 161 միավոր, իսկ լավագույն եռյակը եզրափակում է Վահագն Մինասյանը («Արարատ»)` 112 միավոր:

Спорт 18:45 23/12/2008
Защитник ереванского “Пюника” и сборной Армении Саркис Овсепян признан лучшим футболистом Армении 2008 года. Об этом Panorama.am сообщили в пресс-службе Федерации футбола Армении.
В опросе, организованном пресс-службой ФФА, приняли участие президенты и тренеры всех команд клубов “Пюник”, “Гандзасар”, “Мика”, “Бананц”, “Улис”, “Ширак”, “Киликия”, а также арбитры, инспекторы матчей и представители СМИ. Клуб “Арарат” отказался от права на участие в опросе.
Опрос был проведен по следующему принципу: президент каждого клуба представил 3 кандидатуры лучшего футболиста, не имея при этом право представлять кандидатуру футболиста из своего клуба. Такая же возможность была и у главных тренеров команд, тренерских штабов, которые тоже не имели право отдавать преимущество футболистам из своей команды.
Результаты опросы были подытожены по принципу 5-3-1. Голоса для первого места были умножены на 5, второго – на 3, а для третьего места – на 1. Таким образом, лучшим футболистом 2008 года признан Саркис Овсепян (“Пюник”), который получил 162 очка, на втором месте – полузащитник “Пюника” Генрих Мхитарян (161 очко), а тройку лучших футболистов замыкает защитник “Арарата” Ваагн Минасян (112 очков).