Տնտեսություն 11:15 25/05/2009
Հայաստանում միջազգային ֆինանսատնտեսական ճգնաժամի հնարավոր ազդեցությունն ու դրա հետևանքները քննարկելու, ինչպես նաև ճգնաժամի բացասական ազդեցությունը մեղմելուն ուղղված գործողություններ նախանշելու նպատակով «Policy Forum Armenia» միջազգային կազմակերպությունը նախաձեռնել է բարձր ներկայացուցչական մակարդակով «Հայաստան. դիմակայելով համընդհանուր աղետին» տնտեսագիտական ֆորում: Ֆորումին մասնակցում են համաշխարհային ճանաչում ունեցող տնտեսագետներ տարբեր երկրներից, ինչպես նաև անկախությունից ի վեր տնտեսական ոլորտի առաջատար հայաստանյան գործիչներ:
«Այս ֆորումի լավ կողմն այն է, որ նախ հնարավորություն ենք ունենում ծանոթանալ տարբեր մասնագետների հետ, նրանց տեսակետներին, հնարավորություն է ստեղծվում իրականացնել ազատ քննարկում: Մենք լավ մասնագետներ ունենք նաև արտերկրում, որոնք բավականին լավ տեղյակ են Հայաստանում տիրող իրավիճակին, որոնց աջակցությունը և օգնությունն անհրաժեշտ է մեզ: Այս առումով սա բավական լավ հնարավորություն է` կապեր հաստատելու և իսկապես մասնագիտական քննարկումներ կազմակերպելու համար»,- Panorama.am-ին ասաց ԱԺ ՀՅԴ խմբակցության անդամ Արա Նռանյանը:
Նա ֆորումի ընթացքում ելույթ է ունենալու «Հայաստան. գործարար միջավայրը և կառավարությունը» թեմայով: Նա կարծում է, որ քննարկումը քաղաքականացված չի լինի, քանի որ հավաքված են մասնագետներ: Ըստ նրա, լինելու է մասնագիտական քննարկում, որից քաղաքական գործիչները պետք է օգտվեն:
Ֆորումի ընթացքում ելույթներ են ունենալու Ռուսաստանի կենտրոնական բանկի նախագահի նախկին առաջին տեղակալ Սերգեյ Ալեքսաշենկոն, ՌԴ ակադեմիկոս Աբել Աղանբեգյանը, Թուրքիայի կենտրոնական բանկի նախագահի նախկին տեղակալ Ֆաթիհ Օզաթայը, Հունգարիայի ֆինանսների նախկին նախարար Լայոշ Բոկրոշը, Արաբական Միացյալ Էմիրությունների S.P. Jain Management դպրոցի պրոֆեսոր Արինդամ Բանրջին, և այլոք` «Համաշխարհային և տարածաշրջանային տնտեսական պայմանները», «Հայաստան-Մակրոտնտեսական և ֆինանսական քաղաքականություն», «Հայաստան-Գործարար միջավայրը և կառավարության դերը», «Հայաստան-Տնտեսական քաղականության ապագա ուղղություններ» թեմաներով:
Ֆորումը եզրափակվելու է  կլոր սեղանով, որին կմասնակցեն Հայաստանում վարչապետի պաշտոնը զբաղեցրած անձինք:

Экономика 13:19 25/05/2009
В целях обсуждения возможного воздействия мирового финансово-экономического кризиса и его последствий на экономику Армении, а также для обозначения действий, направленных на смягчение негативного воздействия кризиса, международная организация “Policy Forum Armenian” инициировала экономический форум на высоком представительском уровне “Армения. Противостоя всеобщей катастрофе”. В форуме принимают участие экономисты мировой известности из разных стран мира, а также ведущие деятели Армении в сфере экономики.
“У нас появляется возможность познакомиться со специалистами из разных стран, их мнениями, создается возможность провести свободное обсуждение. У нас есть хорошие специалисты также и за границей, которые достаточно хорошо информированы о ситуации в Армении, чьи содействие и помощь необходимы нам. В этом плане это весьма хорошая возможность, чтобы установить связи и организовать действительно профессиональные обсуждения”, - в беседе с корреспондентом Panorama.am сказал представитель парламентской фракции АРФД Ара Нранян.
Отметим, что в ходе форума планируется его выступление на тему “Армения. Деловая среда и роль правительства”. А. Нранян считает, что обсуждение не будет политизировано, поскольку на форуме соберутся специалисты данной сферы. По его словам, пройдут профессиональные обсуждения, в которых политические деятели должны найти пользу.
Заметим, что на форуме выступят бывший первый заместитель председателя Центрального банка России Сергей Алексашенко, академик РФ Абель Аганбегян, экс-зампредседателя Центробанка Турции Фатих Озатай, эск-министр финансов Венгрии Лайош Бокрош, профессор школы S.P. Jain Management в Объединенных Арабских Эмиратах Ариндам Банерджи и другие. Планируются выступления на следующие темы: “Всемирные и региональные экономические условия”, “Армения – макроэкономическая и финансовая политика”, “Армения – деловая среда и роль правительства”, “Армения – Будущие направления экономической политики”.
Добавим, что форум завершится круглым столом, в котором будут участвовать лица, которые занимали должность премьер-министра РА.