Հասարակություն 14:10 28/07/2009
Հանրապետության նախագահին առավել շատ վստահում են քաղաքներում: 2008-ի տվյալներով, տարբեր քաղաքների բնակչության վստահության ցուցանիշը 53.1 տոկոս է, ինչը 2007-ի համեմատ ավելացել է 13.5 տոկոսով: Նման տվյալներ այսօր հրապարակեց ՀՌԿԿ-Հայաստանի տնօրեն Հեղինե Մանասյանը` ներկայացնելով «Տվյալների հավաքագրման նախաձեռնություն» ծրագրի շրջանակում 2008-ի հետազոտության արդյունքները:
Երկրի ղեկավարի նկատմամբ վստահության մակարդակը բավականին բարձր է նաև գյուղերում` 50.3 տոկոս: Սակայն 2007-ի համեմատ այս ցուցանիշն անկել է մոտ 4 տոկոսով:
Մայրաքաղաք Երևանում հարցվածների 43.4 տոկոսն է ասել, որ վստահում է երկրի առաջնորդին: Վստահության մակարդակը 2007-ի համեմատ ավելացել է 12.3 տոկոսով:
Ըստ հարցման արդյունքների, հանրապետության մակարդակով ՀՀ նախագահի նկատմամբ տածած վստահության մակարդակը 48.9 տոկոս է` 2007-ի 42.2-ի փոխարեն:
Հիշեցնենք, որ ՀՌԿԿ-ն հարցում անցկացնում է 2004-ից: Հարցումն իրականացվել է Հայաստանում 2082 տնային տնտեսության շրջանակում: 2003-ին հիմնադրված ՀՌԿԿ-ն 2004-ից հարցումն իրականացնում է Եվրասիա համագործակցության հիմնադրամի հետ:

Общество 14:55 28/07/2009
Уровень доверия жителей Армении к своему президенту в 2008 году возрос по сравнению с предыдущим годом. Об этом сегодня на пресс-конференции сообщила армянский директор Кавказских центров исследовательских ресурсов Егинэ Манасян, представляя результаты исследований в рамках программы “Инициатива сбора данных” в 2008 году.
По ее словам, средний показатель доверия к президенту у жителей различных городов Армении в 2008 году составил 53.1%, и он возрос по сравнению с 2007 годом на 13.5%. Этот показатель является достаточно высоким также и в сельских районах страны – 50.3%. Однако, по сравнению с 2007 годом он упал на 4%.
В столице в 2008 году свое доверие президенту высказали 43.4% опрошенных, что на 12.3% превышает показатель 2007 года.
Согласно обобщенным данным, уровень доверия к президенту по всей республике в 2008 году составил 48.9%, вместо 42.2% в 2007 году.
Опрос Кавказских центров исследовательских ресурсов был проведен в октябре-ноябре 2008 года в 2082 семейных хозяйствах Армении.
КЦИР основаны в 2003 году и с 2004 года проводят исследования совместно с фондом сотрудничества Евразия.