Քաղաքական 13:36 27/10/2009
ԱՄՆ կատարելիք իր այցը Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հետաձգել է մինչև դեկտմեբերի 7-ը: Այս մասին տեղեկացնում է թուրքական «Միլլիյեթ» (Milliyet) օրաթերթի էլ-կայքը:
Բարաք Օբամայի հրավերով Թուրքիայի վարչապետը պետք է հոկտեմբերի 29-ին մեկներ Միացյալ Նահանգներ, սակայն Թուրքիայի Հանրապետության հիմնադրման տոնի կապակցությամբ Էրդողանը ստիպված է եղել հետաձգել այդ այցը: Նշենք, որ Թուրքիայի Հանրապետությունը հիմնադրվել է 1923թ. հոկտեմբերի 29-ին` Մուստաֆա Քեմալ Աթաթուրքի կողմից, որն էլ եղել է Թուրքիայի առաջին նախագահը:
Պարբերականը տեղեկացնում է նաև, որ Էրդողանի` ԱՄՆ կատարելիք այցի շրջանակներում օրակարգային են լինելու Իրաքի, Իրանի, հայ-թուրքական մերձեցման, Ղարաբաղի, Աֆղանստանի, Մերձավոր Արևելքի և Կիպրոսի հետ կապված հարցերը:

Политика 14:05 27/10/2009
Премьер-министр Турции Реджеп Тайип Эрдоган отложил свой предстоящий визит в США до 7 декабря. Об этом сообщает сайт турецкой газеты «Миллиет» (Milliyet).
По приглашению Барака Обамы премьер-министр Турции должен был 29 октября посетить Соединенные Штаты, однако в связи с праздником по случаю основания Республики Турции Эрдоган вынужден был отложить свой визит.
Отметим, что Республика Турции была основана 29 октября в 1923 году Мустафой Кемалем Ататюрком, который и стал первым президентом Турции.
Издание сообщает, что в повестку предстоящего визита в США войдут вопросы, касающиеся примирения с Ираком, Ираном, армяно-турецкого примирения, а также вопросы Карабаха, Афганистана, Ближнего Востока и Кипра.