Քաղաքական 15:46 30/10/2009
Պաշտոնական Մինսկն այն կարծիքին է, որ ղարաբաղյան հակամարտությունը պետք է լուծվի փոխզիջումների հիման վրա: Այսօր Երևանում Հայաստանի արտգործնախախարի հետ համատեղ ասուլիսում նման տեսակետ հայտնեց Բելառուսի արտգործնախարար Սերգեյ Մարտինովը:
«Մենք ոչ միայն հուսով ենք, այլև համոզված, որ ղարաբաղյան հակամարտության գոտում ռազմական գործողություններ չեն վերսկսվի: Մենք կարծում ենք, որ հակամարտությունը պետք է կարգավորվի փոխզիջումների և միջազգային իրավունքի սկզբունքների հիման վրա՝ երկու կողմերի միջև ձեռք բերված պայմանավորվածությունների համաձայն»,-ասաց Մարտինովը:
Միաժամանակ Բելոռուսի ԱԳՆ ղեկավարը ցանկություն հայտնեց ոչ հեռու ապագայում այդ առթիվ Մինսկում եզրափակիչ խաղաղ համաժողով անցկացնելու վերաբերյալ:
Պատասխանելով այն հարցին, թե Մինսկը՝ որպես ՀԱՊԿ անդամ Ադրբեջանի կողմից հնարավոր ագրեսիայի դեպքում կիրականացնի՞ արդյոք իր պայմանավորվածությունները, Մարտինովը նշեց, որ Մինսկն իր պարտականություններին միշտ ամենայն պատասխանատվությամբ է վերաբերվում:

Политика 13:26 30/10/2009
Минск рассчитывает, что нагорно-карабахский конфликт будет решен на компромиссной основе. Об этом сегодня в Ереване заявил министр ИД Беларуси Сергей Мартынов.
«Мы не только надеемся, но и уверены, что военные действия в зоне карабахского конфликта не возобновятся. Мы рассчитываем, что конфликт будет урегулирован на компромиссной основе и на основе принципов международного права, в соответствии с договоренностями обеих сторон», - сказал Мартынов.
В то же время глава МИД Беларуси выразил желание не в очень отдаленном будущем принять в Минске итоговую мирную конференцию в этой связи.
Отвечая на вопрос, пошлет ли Минск – член ОДКБ - своих солдат для усмирения возможной агрессии со стороны Азербайджана и выполнит ли свои договоренности по линии ОДКБ, Мартынов отметил, что Минск к своим обязательствам всегда относится предельно ответственно.