Հասարակություն 11:58 25/11/2009
Վրաստանի Մուղնեցոց Սուրբ Գևորգ եկեղեցու փլուզման մեջ մեղավորներին Ազգային ժողովի Հանրապետական խմբակցության պատգամավոր, «Ջավախք» հայրենակցական միության նախագահ Շիրակ Թորոսյանը համարում է Վրաստանի աշխարհիկ և հոգևոր իշխանություններին:
«Կատարվածը վրացական աշխարհիկ և հոգևոր իշխանությունների անտարբերության հետևանք է», -Panorama.am-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտարարեց ջավախքցի պատգամավորը:
Նրա խոսքով, 13-րդ դարից գործող հայկական Սուրբ Գևորգ եկեղեցին շուրջ 20 տարի է վերանորոգման, վերականգնման խնդիր ուներ, ուստի կարելի էր շուտ կանխել դրա փլուզումը: Վրացական իշխանությունները անհրաժեշտ քայլեր չձեռնարկեցին հայ ժողովրդի բացառիկ արժեքը պահպանելու ուղղությամբ, և եկեղեցին փլուզվեց:
«Մեղավոր է, իհարկե, նաև վրաց ուղղափառ եկեղեցին, որը շատ ագրեսիվ է տրամադրված Վրաստանում գործող ազգային փոքրամանսությունների նկատմամբ և այսօրվա դրությամբ այդ ագրեսիվության արդյունքն է այն, որ Վրաստանում, բացի վրաց ուղղափառ եկեղեցուց , մնացած հոգևոր որևէ ուղղություն չունի իրավաբանական գրանցում», -հավելեց խորհրդարանականը: Մասնավորապես, նկատենք, որ հայ առաքելական եկեղեցու վրացահայոց թեմը, որ հարյուրամյակներ շարունակ գործում է Վրաստանում, չունի իրավաբանական գրանցում:
Շիրակ Թորոսյանի կարծիքով, եթե հայկական եկեղեցին և վրացահայոց թեմն ունենան իրավական կարգավիճակ, բնականաբար, կունենան նաև Հայ առաքելական եկեղեցու պաշտպանությունը: «Իրավական կարգավիճակ չտալը Վրաստանի իշխանությունների հակահայ քաղաքականության ևս մեկ շարքային դրսևորում է», -նկատեց Շիրակ Թորոսյանը:
Հայկական կողմից հնչած արձագանքները և արված գործողությունները Թորոսյանը բավարար չի համարում, քանզի «տարիներ շարունակ էսպես խոսել ենք այդ հիմնախնդիրների մասին, պահանջում ենք այդ հիմնախնդիրները դարձնել հայ-վրացական քննության առարկա, բայց ոչինչ չի արվում ու դանակը հասնում է ոսկորին և նոր միայն Հայաստանի իշխանության օղակներ սկսում են անդրադառնալ դրանց»
Նրա համոզմամբ, հայ առաքելական եկեղեցին պետք է տեր կանգնի վրացահայությանը, որ Ջավախքում պետք է առանձին թեմ ստեղծել, որ հոգևորականներ շատ գործուղվեն այնտեղ` նաև հոգևոր պատմամշակութային արժեքները պահպանելու առումով:
«Այս բոլոր հարցերին Հայաստանում ընդամենը արձագանքում են, առանց որևէ գործնական քայլերի: Հայ Առաքելական եկեղեցու հոգևոր ղեկավարությունը պետք է կոնկրետ քայլեր ձեռնարկի», -հավելեց Շիրակ Թորոսյանը:

Общество 13:01 25/11/2009
Армянский депутат: В обвале стены армянской церкви в Тбилиси виноваты светские и духовные власти Грузии
В обвале стены армянской церкви Мугнецоц Св. Геворка в Тбилиси виноваты светские и духовные власти Грузии, заявил в беседе с корреспондентом Panorama.am депутат Республиканской фракции парламента Армении, председатель земляческого союза “Джавахк” Ширак Торосян. “Это следствие равнодушия светских и духовных властей Грузии”, - заметил он.
По его словам, церковь 13 века уже 20 лет нуждалась в реставрации, и ее обвал можно было предотвратить. Грузинские власти не предприняли необходимых шагов для сохранения уникальной культурной ценности армянского народа.
“Виновата, конечно же, и православная церковь Грузии, которая очень агрессивно настроена к национальным и религиозным меньшинствам Грузии. Сегодня следствием этой агрессивности является то, что кроме православной Грузинской церкви ни одно другое религиозное направление в Грузии не имеет юридической регистрации”, - сказал Ш. Торосян. В частности, отметим, что Грузинская епархия Армянской апостольской церкви, которая веками действует в Грузии, сегодня не имеет юридической регистрации.
По мнению Ширака Торосяна, если армянская церковь и Грузинская епархия ААЦ имели бы юридический статус, то они выполняли бы также функции по защите армянских церквей. “Непредоставление юридического статуса ААЦ – еще одно рядовое проявление антиармянской политики Грузии”, - заметил депутат.
Ш. Торосян счел недостаточными ответные заявления и действия армянской стороны, поскольку “мы годы напролет говорим об этих проблемах, требуем сделать их предметом армяно-грузинского обсуждения, но ничего не предпринимается, и определенные круги армянской власти начинают говорить об этом только тогда, когда переполняется чаша терпения.
Депутат уверен, что ААЦ должна встать на защиту армянской общины Грузии, что в Джавахке должна быть создана отдельная епархия ААЦ, и туда должны часто командироваться представители духовенства для защиты армянских духовных культурно-исторических ценностей.
“На все эти проблемы в Армении реагируют всего лишь голословными заявлениями, без конкретных действий. Духовное руководство ААЦ должно предпринять конкретные шаги”, - подвел итог Ш. Торосян.