Հասարակություն 12:14 19/02/2010
Վեց տարի է անցել Գուրգեն Մարգարյանի կացնահարումից. Ադրբեջանը չի փոխել հայատյացություն սերմանող քաղաքականությունը
Ուղից վեց տարի է անցել Բուդապեշտում տեղի ունեցած ահասարսուռ սպանությունից: 2004-ի փետրվարի 19-ին՝ առավոտյան ժամը 5:30-ին, քնած ժամանակ դաժանաբար կացնահարվեց 26-ամյա լեյտենանտ Գուրգեն Մարգարյանը: Հանցագործը ադրբեջանցի սպա Ռամիլ Սաֆարովն էր: Նույն օրը ոճրագործը մահափորձ էր կատարել նաև Հայաստանի զինված ուժերի մեկ այլ սպայի նկատմամբ, որը կանխվել էր:
Գուրգեն Մարգարյանի հետ նույն սենյակում բնակվող Քութի Բալաշը հետո պատմել է, որ նույն հարկում ապրում էին տարբեր ազգությունների ներկայացուցիչներ՝ այդ թվում ադրբեջանցին: Գուրգենի ու ադրբեջանցու, և ընդհանրապես խմբի անդամների միջև որևէ անգամ կոնֆլիկտ չի եղել: Հունգարացու պատմելով` միջազգային հակամարտության թեման քննարկվել էր միայն մեկ անգամ՝ առաջին օրը, դրանից հետո ոչ ոք այդ մասին ոչինչ չի ասել:
Բալաշը պատմել է նաև, որ փետրվարի 18-ի երեկոյան ինքը թեյել է, գնացել քնելու, Գուրգենը շարունակել է պարապել, ապա 21:30-ի սահմաններում գնացել է հայաստանցի մեկ այլ սպայի՝ Հայկ Մակուչյանի սենյակը: Թե երբ է վերադարձել, հունգարացին չի զգացել, միայն առավոտյան կողմ զգացել է, որ ինչ որ մեկը վառել է լույսը: Մտածել է՝ Գուրգենն է, հետո լսելով խլացված ձայներ` շրջվել է, ու տեսել ադրբեջանցուն՝ մեծ կացինը ձեռքին կանգնած Մարգարյանի անկողնու մոտ:
«Այդ ժամանակ ես հասկացա, ինչ-որ սարսափելի բան է տեղի ունեցել: Չորս բոլորը արյուն էր: Ես սկսեցի բղավել, որ ադրբեջանցին դադարեցնի գործը: Նա ասաց, որ ինձ հետ խնդիր չունի և ինձ ձեռք չի տա: Նրա դեմքի արտահայտությունը ուրախ էր, կարծես թե կարևոր մի գործ էր վերջացրել: Ես շոկի մեջ էի, վազեցի դուրս օգնություն կանչելու, Ռամիլը գնաց ուրիշ ուղղությամբ»,-պատմել է հունգարացին:
Լեյտենանտի սպանությունից անմիջապես հետո ադրբեջանցին գնում է մյուս հայ սպայի սենյակը՝ նրա հետ էլ գործը ավարտելու նպատակով: Միջանցքում նա հանդիպել է աղմուկի վրա դուրս եկած ուզբեկ սպային, Ռամիլը նրան առաջարկել է միասին գնալ և սպանել երկրորդ հայ սպային: Ուզբեկը փորձել է հանգստացնել մարդասպանին, բայց նրան չի հաջողվել հանդարտեցնել:
Ադրբեջանցին արյունոտ կացինը ձեռքին մոտեցել է Մակուչյանի սենյակին, սակայն դուռը փակ է եղել: Չկարողանալով կոտրել դուռը, նա սկսել է բարձր ձայնով վանկարկել Մակուչյանի անունը: Կիսաքնած Մակուչյանը մոտեցել է դռանը`  բացելու այն: Բայց իր սենյակում ապրող Լիտվայի ներկայացուցիչը, ով երեկոյան փակել էր սենյակի դուռը, երկրոդ անգամ է փրկում հայ սպայի կյանքը: Նա կանգնեցնում է հայ սպային`  մտածելով, որ Սաֆարովը կարող է զինված լինել: Կասկածները փարատելու համար նա զանգում է նույն միջանցքի սենյակներից մեկում ապրող իր հայրենկցին`  խնդրում ստուգել, թե ինչ է կատարվում:
Մինչ այդ Սաֆարովը արյունոտ կացինը ձեռքին սկսում է խելակորույս մյուս սենյակներում փնտրել Հայկին, բոլորին ասում է, որ բացի հայի արյունից իրեն ոչինչ պետք չէ: Այդ ժամանակ մյուս լիտվացին ու ոստիկանության աշխատակիցները մոտենում են:
Ոստիկանության աշխատակիցներին արյունարբու Սաֆարովն ասում է, որ իր վրեժխնդրությունն ինչ որ մեկի դեմ չէ, այլ ողջ հայ ազգի:
Նշենք, որ Ոստիկանությունն էլ քաղաքական մոտիվացիա տվեց սպանությանը: Սաֆարովը դատապարտվեց ցմահ ազատազրկման:
Այդ օրը Հայաստանի արտաքին գործերի ու պաշտպանության նախարարությունները հայտարարություն տարածեցին, որով իրենց զայրույթն էին արտահայտում կատարվածի վերաբերյալ:
«Այս հանցագործությունը տրամաբանական հետևանքն է Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից տարիներ ի վեր սանձազերծված հակահայկական հիստերիայի և վերջին ամիսների ռազմատենչ քարոզչության, որով հետևողականորեն վարակվում է ադրբեջանական ողջ հասարակությունը:
Ակնհայտ է նաև, որ նման պետական քաղաքականությունն անցել է այն եզրագիծը, որից այն կողմ արտասահմանում Ադրբեջանը ներկայացնող պաշտոնական անձինք սառնասրտորեն մարդասպանություն են գործում»,-ասված էր ԱԳՆ հայտարարությունում:

Общество 13:12 19/02/2010
Со дня убийства Гургена Маргаряна прошло 6 лет. Азербайджан продолжает политику насаждения армяноненавистничества
Со дня страшного убийства армянского военнослужащего в Будапеште прошло ровно шесть лет. 19 февраля 2004 года утром в 05.30 26-летний лейтенант Гурген Маргарян был зарублен топором. Совершил это преступление азербайджанский офицер Рамиль Сафаров. В тот же день преступник пытался убить второго армянского офицера, но это ему не удалось.
Армянские военнослужащие были направлены в Венгрию на обучение, они проходили курс английского языка в рамках программы НАТО “Партнерство во имя мира”.
Венгерский военнослужащий Кути Балаш, который жил с Гургеном Маргаряном в одной комнате, в последствии рассказал, что на одном этаже жили представители различных национальностей, в том числе, азербайджанец. Между Гургеном и азербайджанцем, и вообще, между всеми ребятами группами ни разу не было конфликтов. По словам венгра, тема межэтнических конфликтов была затронута лишь однажды, в первый день, после этого больше никто об этом не говорил.
Балаш рассказал, что вечером 18 февраля он поужинал и пошел спать, а Гурген продолжал заниматься, а затем в 21.30 ушел в комнату другого армянского офицера Айка Макучяна. Венгр не знает, когда армянский офицер вернулся, потому что спал, но утром он почувствовал, что кто-то зажег свет. Он подумал, что это Гурген, потом, услышав приглушенный звук, обернулся и увидел азербайджанца, который стоял у постели Маргаряна с огромным топором.
“В этот момент я понял, что произошло что-то ужасное. Кругом везде была кровь. Я стал кричать, чтобы азербайджанец остановился. Он сказал мне, что со мной у него нет проблем, и он меня не тронет. У него было такое радостное выражение лица, как будто он совершил очень важное дело. Я был в шоке, я выбежал звать на помощь, а Рамиль ушел в другом направлении”, - рассказал венгерский военнослужащий.
Сразу после убийства лейтенанта Маргаряна азербайджанец направился в комнату к другому армянскому офицеру с целью покончить с ним тоже. В коридоре он столкнулся с вышедшим на шум узбекским офицером и предложил ему пойти и вместе убить армянина. Узбек попытался успокоить озверевшего убийцу, но это ему не удалось. Азербайджанец с окровавленным топором подошел к комнате Макучяна, но дверь была заперта. Не сумев выломать ее, Сафаров стал громко звать армянина. Полусонный Макучян подошел к двери, но литовец, который жил с ним, и который предусмотрительно запер на ночь дверь, остановил его, заметив, что азербайджанец может быть вооружен, и, тем самым, спас армянину жизнь. Он позвонил своему соотечественнику, который жил в другой комнате, и попросил выйти и посмотреть, что происходит.
Между тем Рамиль Сафаров, вконец обезумев, стал метаться по всем комнатам с окровавленным топором в поисках Айка, заявляя всем, что кроме крови армянина ему ничего не надо. В это время уже подоспели второй литовец и сотрудники полиции.
Сотрудникам полиции жаждущий крови Рамиль Сафаров заявил, что его месть направлена не против кого-то конкретно, а против всего армянского народа. Полиция Венгрии задержала Сафарвоа, обвинив его в убийстве по политическим мотивам, и суд этой страны осудил его на пожизненное заключение.
В этот день министерства иностранных дел и обороны Армении распространили заявление, в котором выразили свое негодование по поводу жестокого убийства:
“Случившееся является логическим результатом развязанной азербайджанскими властями в течение последних лет антиармянской истерии и воинственной пропаганды последних месяцев, последовательно заражающих все азербайджанское общество.
Очевидно также, что подобная государственная политика перешагнула ту черту, за которой официальные представители Азербайджана за границей хладнокровно вершат акт убийства.
Министерство иностранных дел Республики Армения выражает свое глубокое негодование и строжайшим образом осуждает этот зверский поступок и ожидает, что соответствующие международные организации не оставят без внимания это преступление и дадут соответствующую оценку происшедшему”.
Предыдущие публикации:
Вынесенный Сафарову вердикт остался в силе (http://www.panorama.am/ru/society/2007/02/23/budapesht/?sw)
Армянская сторона потребует компенсацию морального и материального ущерба за убийство Гургена Маргаряна