Հասարակություն 12:14 19/02/2010
Վեց տարի է անցել Գուրգեն Մարգարյանի կացնահարումից. Ադրբեջանը չի փոխել հայատյացություն սերմանող քաղաքականությունը
Ուղից վեց տարի է անցել Բուդապեշտում տեղի ունեցած ահասարսուռ սպանությունից: 2004-ի փետրվարի 19-ին՝ առավոտյան ժամը 5:30-ին, քնած ժամանակ դաժանաբար կացնահարվեց 26-ամյա լեյտենանտ Գուրգեն Մարգարյանը: Հանցագործը ադրբեջանցի սպա Ռամիլ Սաֆարովն էր: Նույն օրը ոճրագործը մահափորձ էր կատարել նաև Հայաստանի զինված ուժերի մեկ այլ սպայի նկատմամբ, որը կանխվել էր:
Գուրգեն Մարգարյանի հետ նույն սենյակում բնակվող Քութի Բալաշը հետո պատմել է, որ նույն հարկում ապրում էին տարբեր ազգությունների ներկայացուցիչներ՝ այդ թվում ադրբեջանցին: Գուրգենի ու ադրբեջանցու, և ընդհանրապես խմբի անդամների միջև որևէ անգամ կոնֆլիկտ չի եղել: Հունգարացու պատմելով` միջազգային հակամարտության թեման քննարկվել էր միայն մեկ անգամ՝ առաջին օրը, դրանից հետո ոչ ոք այդ մասին ոչինչ չի ասել:
Բալաշը պատմել է նաև, որ փետրվարի 18-ի երեկոյան ինքը թեյել է, գնացել քնելու, Գուրգենը շարունակել է պարապել, ապա 21:30-ի սահմաններում գնացել է հայաստանցի մեկ այլ սպայի՝ Հայկ Մակուչյանի սենյակը: Թե երբ է վերադարձել, հունգարացին չի զգացել, միայն առավոտյան կողմ զգացել է, որ ինչ որ մեկը վառել է լույսը: Մտածել է՝ Գուրգենն է, հետո լսելով խլացված ձայներ` շրջվել է, ու տեսել ադրբեջանցուն՝ մեծ կացինը ձեռքին կանգնած Մարգարյանի անկողնու մոտ:
«Այդ ժամանակ ես հասկացա, ինչ-որ սարսափելի բան է տեղի ունեցել: Չորս բոլորը արյուն էր: Ես սկսեցի բղավել, որ ադրբեջանցին դադարեցնի գործը: Նա ասաց, որ ինձ հետ խնդիր չունի և ինձ ձեռք չի տա: Նրա դեմքի արտահայտությունը ուրախ էր, կարծես թե կարևոր մի գործ էր վերջացրել: Ես շոկի մեջ էի, վազեցի դուրս օգնություն կանչելու, Ռամիլը գնաց ուրիշ ուղղությամբ»,-պատմել է հունգարացին:
Լեյտենանտի սպանությունից անմիջապես հետո ադրբեջանցին գնում է մյուս հայ սպայի սենյակը՝ նրա հետ էլ գործը ավարտելու նպատակով: Միջանցքում նա հանդիպել է աղմուկի վրա դուրս եկած ուզբեկ սպային, Ռամիլը նրան առաջարկել է միասին գնալ և սպանել երկրորդ հայ սպային: Ուզբեկը փորձել է հանգստացնել մարդասպանին, բայց նրան չի հաջողվել հանդարտեցնել:
Ադրբեջանցին արյունոտ կացինը ձեռքին մոտեցել է Մակուչյանի սենյակին, սակայն դուռը փակ է եղել: Չկարողանալով կոտրել դուռը, նա սկսել է բարձր ձայնով վանկարկել Մակուչյանի անունը: Կիսաքնած Մակուչյանը մոտեցել է դռանը`  բացելու այն: Բայց իր սենյակում ապրող Լիտվայի ներկայացուցիչը, ով երեկոյան փակել էր սենյակի դուռը, երկրոդ անգամ է փրկում հայ սպայի կյանքը: Նա կանգնեցնում է հայ սպային`  մտածելով, որ Սաֆարովը կարող է զինված լինել: Կասկածները փարատելու համար նա զանգում է նույն միջանցքի սենյակներից մեկում ապրող իր հայրենկցին`  խնդրում ստուգել, թե ինչ է կատարվում:
Մինչ այդ Սաֆարովը արյունոտ կացինը ձեռքին սկսում է խելակորույս մյուս սենյակներում փնտրել Հայկին, բոլորին ասում է, որ բացի հայի արյունից իրեն ոչինչ պետք չէ: Այդ ժամանակ մյուս լիտվացին ու ոստիկանության աշխատակիցները մոտենում են:
Ոստիկանության աշխատակիցներին արյունարբու Սաֆարովն ասում է, որ իր վրեժխնդրությունն ինչ որ մեկի դեմ չէ, այլ ողջ հայ ազգի:
Նշենք, որ Ոստիկանությունն էլ քաղաքական մոտիվացիա տվեց սպանությանը: Սաֆարովը դատապարտվեց ցմահ ազատազրկման:
Այդ օրը Հայաստանի արտաքին գործերի ու պաշտպանության նախարարությունները հայտարարություն տարածեցին, որով իրենց զայրույթն էին արտահայտում կատարվածի վերաբերյալ:
«Այս հանցագործությունը տրամաբանական հետևանքն է Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից տարիներ ի վեր սանձազերծված հակահայկական հիստերիայի և վերջին ամիսների ռազմատենչ քարոզչության, որով հետևողականորեն վարակվում է ադրբեջանական ողջ հասարակությունը:
Ակնհայտ է նաև, որ նման պետական քաղաքականությունն անցել է այն եզրագիծը, որից այն կողմ արտասահմանում Ադրբեջանը ներկայացնող պաշտոնական անձինք սառնասրտորեն մարդասպանություն են գործում»,-ասված էր ԱԳՆ հայտարարությունում:

Society 13:18 19/02/2010
6 years ago, February 19, 2004, Armenian citizen Gurgen Margaryan, 26 years old, was hacked to death while asleep by Ramil Safarov, a Lieutenant of the Azerbaijani Army. Both were participants of an English language training course within the framework of the NATO-sponsored “Partnership for Peace” program held in Budapest, Hungary. The murder occurred at 5 o'clock in the morning, while the victim was asleep.
This is how Gurgen's Hungarian roommate, Kuti Balash , remembers the evening before the murder: “Me and Gurgen were sharing a room at the dormitory. The evening before the murder I was watching a football match between Armenia and Hungary, while Gurgen was sitting at the desk preparing his homework. He just came back from the gym”. Staying with them on the same floor were participants of different nationalities, including Ramil Safarov and another Azerbaijani officer. Balash mentions that there were no conflicts among any members of the group. The subject of international conflicts was discussed only once, during the first day of getting acquainted, but nobody spoke of it afterwards.
On the evening of February 18th Balash had tea and went to bed, as he had fever, while Gurgen Margaryan kept on studying. Around 9:30 p.m. Margaryan went to visit another program participant from Armenia—Hayk Makuchyan—who was staying in another room.
Balash does not remember when Gurgen came back, but early in the morning he felt that someone turned on the light. He thought it was Gurgen returning to the room, but after hearing some muffled sounds, he turned his head away from the wall and saw the Azerbaijani officer standing by Gurgen’s bed, with a long axe in his hands.
“By that time I understood that something terrible had happened for there was blood all around. I started to shout at the Azerbaijani urging him to stop it. He said that had no problems with me and would not touch me, stabbed Gurgen a couple of more times and left. The expression of his face was as if he was glad he had finished something important. Greatly shocked, I ran out of the room to find help, and Ramil went in another direction”.
What happened next testifies that the murder had been planned in advance. It was not a crime of a personal motivations between Gurgen and Ramil. Immediately after murdering Lieutenant Margaryan, Ramil Safarov went to the room of the second Armenian officer, to finish with him as well.
That morning, after committing his first murder, Ramil went to Makuchyan's room with an intention to kill him. In the corridor, meeting a classmate from Uzbekistan who came out of the room after hearing suspicious noise, Ramil offered him to come and assist him in killing the second Armenian. The Uzbek tried to calm the murderer down but did not manage to stop him.
Afterwards everyone confessed that they were frightened to approach Ramil with a blood-stained axe closer than at three meters. Approaching Makuchyan’s room, Ramil tried to open it by shaking its handle. As Makuchyan confessed, he usually had a habit of locking doors, unlike Gurgen, but that night he forgot to do it, and the door was locked by his Lithuanian roommate.
Being unable to open the door, Ramil started to shout out Makuchyan's name in a threatening voice. Half asleep, Hayk went towards the door to open it, but his Lithuanian roommate managed to save him for the second time. He stopped Hayk from opening the door, as he thought that there was a real threat in Safarov's voice and that he might be armed. To make sure, he phoned to another Lithuanian who lived at the same corridor asking him to check whether Safarov was armed and what was going on at all. Meanwhile, Safarov went to look for Hayk in the room of the Serbian and the Ukrainian roommates, showing them the blood-stained axe and stating that he thirsted for nobody's blood but Armenian. Hayk Makuchyan was told afterwards, that Ramil ran to the room of another Azerbaijani officer, told him something in Azerbaijani, and then ran and stabbed the door of Makuchyan’s room three times with an axe. By that time the second Lithuanian and the police approached.
Detained by the Hungarian police, Safarov confessed he had committed a murder. He also promised to kill another Armenian as soon as he was set free. His revenge was not against anyone particular, but against the whole Armenian nation.
Police said a political motive for the murder was among the possibilities being considered.
Safarov has received life sentence.
This day Armenian Foreign Affairs and Defense Ministries issued a statement expressing their indignation over the murder.
“This crime is the logical consequence of Azerbaijan’s anti-Armenian hysteria and the recent bellicose propaganda with which the Azerbaijani society gets consistently infected. Such state policy has evidently crossed the line beyond which Azerbaijani official representatives commit cold-blooded murder,” the MFA statement says.